Dobrý den.
Začátkem září jsem nastoupil do zaměstnání, jako zdravotní sestra. V pracovní smlouvě mám mimo jiné i odstavec, ve kterém se píše, že "Zaměstnanec souhlasí s prací přesčas nad rámec 150 odin ročně." Když jsem se při podpisu smlouvy ptal, co to je, bylo mi řečeno něco v tom smyslu, že to není nic neobvyklého a že to tam mají všichni. Ani slovo o tom, že by tam takové ujednání být nemuselo, pokud bych s tím nesouhlasil. Jelikož § 93 výslovně říká, že takovéto ujednání smí být uzavřeno pouze po vzájemné dohodě zaměstnance se zaměstnavatelem (a přitom nedošlo ani k náznaku nějakého dohadování se), zajímalo by mě, zda se to dá nějak vzít zpět, např. toto ujednání jednostranně vypovědět nebo to řešit změnou pracovní smlouvy, či nějakým dodatkem a hlavně, zda teď, když už je to ve smlouvě jednou napsáno, má zaměstnavatel vůbec nějakou povinnost se se mnou o tom bavit. Samozřejmě bych ve zkušební době mohl odejít (nabídek z jiných pracovišť mám dost), ale na stávajícím pracovišti se mi jinak líbí a chtěl bych zde zůstat, ovšem za nějakých slušných podmínek.
Děkuji Vám za odpověď.
Dotaz poslal/a: Katzbalger, 26. 10. 2018 00:27
Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:
Dle §93 odst. 4 ZP platí, že celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. Dle § 93a ZP platí, že další dohodnutou prací přesčas ve zdravotnictví (dále jen „další dohodnutá práce přesčas") se rozumí práce v nepřetržitém provozu spojená s příjmem, léčbou, péčí nebo se zajištěním přednemocniční neodkladné péče v nemocnicích, ostatních lůžkových zdravotnických zařízeních a zdravotnických zařízeních zdravotnické záchranné služby, kterou vykonává zdravotnický pracovník nelékařských zdravotnických povolání pracující v nepřetržitém pracovním režimu (dále jen „zaměstnanec ve zdravotnictví"). Další dohodnutá práce přesčas je práce konaná nad rozsah uvedený v § 93 odst. 4. Zaměstnanec ve zdravotnictví, který nesouhlasí s výkonem další dohodnuté práce přesčas, nesmí být k jejímu sjednání nucen ani být vystaven jakékoli újmě. O uplatnění další dohodnuté práce přesčas je zaměstnavatel povinen písemně vyrozumět příslušný orgán inspekce práce. Další dohodnutá práce přesčas zaměstnanců ve zdravotnictví nesmí přesáhnout v průměru 8 hodin týdně, a v případě zaměstnanců poskytovatele zdravotnické záchranné služby v průměru 12 hodin týdně, v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích; jen kolektivní smlouva může toto období vymezit na nejvýše 52 týdnů po sobě jdoucích. Dohoda o další dohodnuté práci přesčas
a) musí být sjednána písemně,
b) nesmí být sjednána v prvních 12 týdnech ode dne vzniku pracovního poměru,
c) nesmí být sjednána na dobu delší než 52 týdnů po sobě jdoucích,
d) může být okamžitě zrušena, a to i bez udání důvodu v období 12 týdnů od sjednání; okamžité zrušení musí být provedeno písemně,
e) může být vypovězena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu; výpověď musí být dána písemně. Pokud nebyla výpovědní doba sjednána kratší, činí 2 měsíce a musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance ve zdravotnictví.
Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.
Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu
Lefensor, s.r.o., 01. 11. 2018 10:00