Poradna - Smlouva na dobu určitou.Ukončení PP?

Dobrý den, mám trochu komplikovanější dotaz, nebo možná spíše více dotazů v jednom :-) Pracuji na tomto místě od července 2016. Jsem v desátém týdnu těhotenství. Předpokládaný odchod na mateřskou je buď 13.7.2018, nebo 29.6.2018. Problém je však v tom, že mám smlouvu na dobu určitou, a to s platností právě do 30.6.2018. Mám i v takovém případě nárok na mateřskou? I když už vlastně nebudu zaměstnaná? Další věc je, že přemýšlím o tom, že bych pracovní poměr ukončila již dříve z vlastní iniciativy. Musíme se totiž stěhovat ze současného bydliště a nové máme 100 km od současného, a tudíž i od mého zaměstnání. Stěhovat bychom se měli začátkem dubna a od toho měsíce bych tedy také nejraději ukončila pracovní poměr, abych nemusela dojíždět - jak by to bylo s nárokem na mateřskou v takovém případě? Mohu si dovolit teď dát výpověď, nebo bych to radši měla vydržet do řádného nástupu na MD, aby mi nárok na ni nezanikl? Nerada bych si to pak kvůli dvěma měsícům vyčítala... A ještě pokud by to šlo udělat tak, jak jsem popsala (konec PP od dubna), jaký nejlepší postup by jste doporučili? Výpověď od dubna - duben až 29.červen na ÚP (podpora) - nástup na mateřskou? Nebude se pak mateřská vypočítávat z podpory, místo z platu? Další možností je rizikové těhotenství a nemocenská. Ale nevyjde to (finančně) stejně jako ta první varianta s výpovědí a podporou? A navíc s tím, že bych měla omezení a směla ven jen na vycházky v určitou dobu, přesto, že je těhotenství vlastně zdravé... (nemocenská by vznikla jen kvůli zátěži z případného dojíždění) Chceme třeba navštěvovat partnerovy rodiče, ale ti bydlí tak daleko, že by to ve variantě pár hodin vycházek denně ani nešlo, protože když už tam jedeme, je třeba tam přespat, nebo nejlépe několik dní zůstat. Lze v takových případech, kdy je žena vlastně zdravá, jen by pro ni bylo náročné dále zůstávat v zaměstání, zažádat o neomezené vycházky, nebo jak se tyto případy řeší? Která varianta je podle vás lepší? Výpověď, nebo nemocenská? Nebo máte ještě nějaké jiné návrhy, jak to udělat lépe? Doufám, že se mi to povedlo zformulovat a příliš se do toho nezamotat. :-) Moc děkuji za jakoukoli odpověď.

Dotaz poslal/a: RutyHalloes, 01. 02. 2018 10:08

Dobrý den,

děkujeme, že jste využila služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Na mateřskou dovolenou žena zpravidla nastupuje dle § 195 odst. 2 zákoníku práce od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. V dotazu uvádíte dva možné termíny odchodu na mateřskou 29. 6. 2018, tedy osm týdnů před porodem a 13. 7. 2018, 6 týdnů před porodem.

Pro objasnění bychom rádi uvedli, že „mateřskou podporu“ vyplácí správa sociálního zabezpečení a zaměstnavatel pouze poskytuje podklady pro výpočet její výše. Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje za kalendářní dny, přičemž rozhodným obdobím je zpravidla období 12-ti kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém nastoupíte na mateřskou dovolenou. Neboli zjednodušeně, mateřská závisí na průměrném příjmu za 12 předcházejících měsíců. Mateřská dovolená není překážkou pro skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou, tedy i pokud byste nastoupila na mateřskou dovolenou dne 29. 6. 2018, pracovní poměr skončí dle Vaší smlouvy právě 30. 6. 2018.

K Vašemu dotazu, zdali je vhodnější odejít na již 29. 6. 2018 nebo později 13. 7. 2018, lze konstatovat, že o 14 dní pozdější odchod nebude ve výsledku znamenat žádný podstatný rozdíl na výši mateřské podpory, a pracovní poměr Vám skončí v obou případech ke dni 30. 6. 2018. Dle našeho názoru by ve Vašem případě bylo vhodnější nastoupit na mateřskou dne 29. 6. 2018 a přímo z ukončeného pracovního poměru přejít právě na mateřskou dovolenou.

Co se týče Vaší druhé části dotazu týkající se předčasného ukončení pracovního poměru již v dubnu záleží, jakým způsobem Váš pracovní poměr ukončíte. Pokud byste ukončila pracovní poměr se svým zaměstnavatelem dohodou ke dni 1. 4. 2018, není problém později ve Vámi uvedených termínech zažádat úspěšně o podporu mateřství, jelikož splňujete podmínku pro udělení této podpory. Touto podmínkou je účastnit se pojištění nejméně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před dnem nástupu na mateřskou. Pokud by Váš zaměstnavatel nesouhlasil s výpovědí dohodou, dovoluji si Vás upozornit, že dle § 51 zákoníku práce zákonná výpovědní doba činí dva měsíce a počíná běžet prvním dnem, následujícím po měsíci, v němž byla výpověď doručena zaměstnavateli. V takovém případě by poté záleželo, jak rychle byste výpověď zaměstnavateli doručila.

Pokud byste mezi skončením pracovního poměru a mateřskou dovolenou popírala podporu z úřadu práce, tak by se Vám výše mateřské podpory snížila. Jelikož jak jsme uvedli výše, výše mateřské podpory se vypočítává z příjmu za posledních 12 měsíců.

U rizikového těhotenství byste měla splňovat jistá kritéria, tj. např. podezření, že jste Vy či plod nějakým způsobem zdravotně ohroženi, což se z Vašeho dotazu domníváme, že nebude Váš případ. To ovšem posuzuje Váš lékař. Každopádně při rizikovém těhotenství je žena v pracovní neschopnosti a nejprve jí náleží náhrada mzdy či platu od zaměstnavatele a poté nemocenská až do nástupu na mateřskou dovolenou. Chtěli bychom Vás jen upozornit, že rizikovým těhotenstvím by se nijak nezvýšila výše mateřské podpory.


Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 14. 02. 2018 07:37

Výpis článků s klíčovým slovem pracovní právo

Jak přežít (v) zaměstnání: Jak se soudit se zaměstnavatelem

12. 6. 2014 | Jiří Lojda | 2 komentáře

Jak přežít (v) zaměstnání: Jak se soudit se zaměstnavatelem

Ať se snažíme sebevíc, abychom zaměstnavatele přesvědčili o své pravdě, někdy to prostě nepomáhá. Pak nám nezbude než se soudit. U jakého soudu ale žalobu podat a jaké jsou opravné prostředky, pokud se nám rozsudek soudu prvního stupně nebude zdát správný? Více o tom v posledním díle našeho seriálu o pracovním právu.

I teambuilding je práce, potvrdil soud ve sporu o úraz

4. 5. 2014 | Petr Kučera | 4 komentáře

I teambuilding je práce, potvrdil soud ve sporu o úraz

Nejvyšší soud opakovaně řešil odpovědnost za úraz při sportovních aktivitách během teambuildingové akce.

Jak přežít (v) zaměstnání. Pracujeme v Unii

4. 2. 2014 | Jiří Lojda | 4 komentáře

Jak přežít (v) zaměstnání. Pracujeme v Unii

Občan Evropské unie může pracovat v Evropské unii. Tedy kdekoli v Evropské unii. Ovšem jakým právem se pak řídí vztah mezi ním a jeho zaměstnavatelem, řekněme třeba v případě, že český občan pracuje pro švédskou firmu v Rakousku?

Jak přežít (v) zaměstnání: (Ne)dostáváme výpověď. Odstupné

27. 1. 2014 | Jiří Lojda | 12 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: (Ne)dostáváme výpověď. Odstupné

V minulém díle našeho nového seriálu nás vyhazovali z práce. Nemilé. Dnes se podíváme na několik málo situací, kdy nás vyhodit nemůžou. A na odstupné, které nám případný vyhazov může aspoň trochu osladit. Kdy na něj máme nárok? A kolik dostaneme?

Jak přežít (v) zaměstnání: Výpověď. Mávejte rukama, poletíte!

21. 1. 2014 | Jiří Lojda | 9 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Výpověď. Mávejte rukama, poletíte!

V předchozích dílech našeho nového seriálu jsme mluvili o případech, kdy se zaměstnanec rozhodne, že mu bez stávající práce bude líp. Bohužel existují na světě také případy opačné: že se zaměstnavatel rozhodne, že toho a toho zaměstnance už živit nebude. Co je právoplatný důvod k výpovědi, co není a za co můžete letět na hodinu?

Jak přežít (v) zaměstnání: Dáváme výpověď

13. 1. 2014 | Jiří Lojda | 7 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Dáváme výpověď

Minulý týden jsme na Peníze.cz představili nový seriál věnovaný pracovnímu právu. Tedy zejména vztahům mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Začali jsme trochu netradičně – prvním z článků o tom, jak se v práci končívá. Ovšem v tomhle případě víc než kdy jindy platí, že každý konec je vlastně taky nový začátek.

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

9. 11. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

Pomáhal s transformací největší brazilské pojišťovny a při tom si navykl sledovat ve zpětném zrcátku, kdo jede za jeho autem. V Jižní Koreji pak měl rozjíždět nový byznys pro ING – jenže zemi zasáhla světová finanční krize, což ho donutilo seznámit se s podivuhodnými kličkami tamějšího pracovního práva, které prakticky neumožňuje dávat výpovědi. Od září je Michal Špaňár výkonným ředitelem finančněporadenské společnosti Partners.

„Byl jste někdy na úřadu práce?“ O službě, která pomáhá vyhazovaným i vyhazujícím

16. 2. 2013 | Ondřej Tůma | 23 komentářů

„Byl jste někdy na úřadu práce?“ O službě, která pomáhá vyhazovaným i vyhazujícím

Pro outplacement zatím nemáme a možná nikdy ani mít nebudeme vlastní slovo. Služba, která pomáhá firmám překonat s citem a se ctí vyhazovy zaměstnanců a propuštěným zase hledat novou práci, v Česku pomaličku zdomácňuje. Povídali jsme si o ní s Evou Kramešovou, která právě takové programy zaštiťuje u personální agentury Hays.

Co zmůže zaměstnanec, když si firma vykládá zákony po svém…

9. 7. 2012 | Barbora Buřínská | 26 komentářů

Co zmůže zaměstnanec, když si firma vykládá zákony po svém…

K lékaři musí čas od času každý. A někdy to nejde jinak než v pracovní době. Pamatuje na to i zákoník práce a navazující předpisy. Vyčíslují, na jakou dobu vás musí zaměstnavatel uvolnit kvůli návštěvě lékaře (nejen vaší, ale i člověka, který je na vás závislý) a kolik z ní musí proplácet.

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

6. 12. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

Jste „zaměstnaní na živnosťák“? Stát vyhlásil válku švarcsystému, připravte se na to, že byste se brzy mohli stát její obětí. Vašemu zaměstnavateli nezaměstnavateli hrozí od ledna pokuta čtvrt milionu až deset milionů. A vy sami byste mohli být lehčí až o sto tisíc!

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

11. 11. 2011 | Petra Dlouhá | 31 komentářů

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

Poslanci měli minulý týden pohotovost. Zasedali a jednali, až se z nich kouřilo. Jen produktivita práce nestála za moc. Opozice se maratonem obstrukcí snažila bránit reformám, které stejně zvrátit nemohla. Koalice nakonec protlačila všechny. Jednou z nich je novela zákoníku práce. Co přináší?

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

20. 7. 2011 | František Mašek | 3 komentáře

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

Zatím první čtení ve sněmovně má za sebou upravený zákoník práce. Jde příliš na ruku zaměstnavatelům, říkají jeho odpůrci. Opoziční senát ho však nejspíš nezastaví, a tak ho chtějí odboráři a sociální demokraté pro některá ustanovení nechat posoudit Ústavnímu soudu

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

24. 5. 2011 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

Tak a dost! Tady si z vás snad někdo dělá legraci! Nejradši byste toho šizuňka hnali k soudu! Kdybyste na to ovšem měli. Peníze a žaludek. A kdybyste vůbec věděli, jak se to dělá. Možná jste si včas měli sjednat pojištění právní ochrany.

Za škodu v práci jste předem vinni. Odbory chtějí změnu

22. 5. 2011 | Petr Kučera | 8 komentářů

Za škodu v práci jste předem vinni. Odbory chtějí změnu

Pan Jan pracuje jako jediný prodavač v malém obchodě. Se svým zaměstnavatelem podepsal takzvanou dohodu o hmotné odpovědnosti za případný schodek či manko.

Víte, co je rodičovská dovolená?

3. 5. 2011 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Víte, co je rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená – většina lidí si představí dobu, po niž se pobírá rodičovský příspěvek. To ovšem není přesné. A navíc je to jen jeden úhel pohledu, osobní. Rodičovskou dovolenou totiž s vámi „prožívá“ i zaměstnavatel. Nemusí mu to být po chuti a může chtít, abyste jeho nelibost pocítili... Co říká pracovní právo?

Čeká nás rok plný změn

3. 1. 2011 | František Mašek | 5 komentářů

Čeká nás rok plný změn

Reformy, které hodlá podle programového prohlášení uskutečnit současná vláda, asi začnou nejdříve od příštího roku, tedy od ledna 2012. Letos nás nicméně čeká daleko více změn, než v minulých letech. Věřme, že jejich cílem nejsou pouze rozpočtové úspory.

Je na tom Řecko opravdu tak špatně?

30. 9. 2010 | Arsen Lazarevič | 2 komentáře

Je na tom Řecko opravdu tak špatně?

První polovina roku byla silně poznamenána řeckou krizí. Média denně referovala o Řecku jako o nezodpovědné zemi, kterou brzy čeká bankrot. Jaké poučení si z dění v této zemi můžeme odnést?

Jak vás chrání nový antidiskriminační zákon

25. 9. 2009 | Maria Janšová, Radek Dvořáček | 1 komentářů

Jak vás chrání nový antidiskriminační zákon

Od začátku září je účinný dlouho očekávaný zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací, známější spíše pod označením antidiskriminační zákon.

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 993 854 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Kde se v Česku nejlíp žije? Nový žebříček

Kde se v Česku nejlíp žije? Nový žebříček

Nejkvalitnější život v České republice mají lidé v Říčanech u Prahy. Ukazují to výsledky...více

Starý televizní signál definitivně končí

Starý televizní signál definitivně končí

Přechod na nový televizní signál DVB-T2 v Česku dnes definitivně končí. Ve Valašských...více

Vhodná doba pro nákup nemovitostí. Developer s ní neuteče

Vhodná doba pro nákup nemovitostí. Developer s ní neuteče

„Kdybych měl jmenovat aktivum, pro jehož nákup vytvořila doba příhodné podmínky, jsou...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.