Dobrý den. U zaměstnavatele jsem měl ve smlouvě 3 druhy výkonu práce,
tedy možnost záskoku. Na ostatních provozovnách byli vždy 3 zaměstnanci,na každou práci jeden. Já jsem vykonával v pracovní době 2 práce souběžně, ale za jeden plat. Nedostával jsem žádnou odměnu za druhou vykonávanou práci, ani část platu za kolegu který odešel a za kterého jsem pracoval.Když jsem na toto upozorňoval, bylo mi řečeno že nejsou lidi. Tento stav trval cca 3-4 roky, pak jsem odešel. Není ze zákona zaměstnavatel povinen část platu za pracovníka za kterého je práce vykonávána vyplatit ? Děkuji za odpověď
Dotaz poslal/a: redan, 19. 12. 2017 10:46
Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:
Není možné, aby zaměstnanec byl subjektem dvou pracovních poměrů uzavřených na stanovenou týdenní pracovní dobu („pracovních poměrů hlavních“) a z těchto pracovních poměrů plnil své povinnosti, protože to není v silách zaměstnance. Může však dojít k tomu, že zaměstnanec bude subjektem dvou pracovních poměrů uzavřených na stanovenou týdenní pracovní dobu za situace, že z jednoho takového poměru bude dlouhodobě uvolněn pro výkon druhého pracovního poměru. Zaměstnanec také může mít více pracovních poměrů, z nichž žádný není hlavní a žádný vedlejší, protože žádný z nich není uzavřen na stanovenou týdenní pracovní dobu. Tyto pracovní poměry jsou na sobě nezávislé a posuzují se dle obecné úpravy stanovené zákoníkem práce. Druh práce je podstatnou náležitostí pracovní smlouvy, při jehož sjednání se uplatní smluvní volnost účastníků pracovního poměru. Právní úprava umožňuje vymezit dohodnutý druh práce úzce, nebo naopak šířeji, umožňuje rovněž, aby druh práce byl sjednán tak, že je v pracovní smlouvě uvedeno více druhů práce, apod. Je pochopitelné, že v individuálním případě, kdy je kupříkladu sjednán přehnaně vysoký počet druhů prací, nelze vyloučit pochybnosti o tom, zda nedochází k obcházení zákona. Posouzení, hranice, kdy byl druh práce platně sjednán, je proto vždy otázkou konkrétního případu. Nové určení pracovní náplně v rámci sjednaného druhu práce nepředstavuje (nemůže představovat) změnu pracovní smlouvy v ujednání o druhu práce, na který byl zaměstnanec přijat.
V pracovní smlouvě sjednaný druh práce zpravidla vyžaduje bližší popis pracovních úkolů, který se nazývá pracovní náplní. Pracovní náplň je jednostranným příkazem zaměstnavatele, kterým se zaměstnanci blíže vymezují úkoly v rámci sjednané práce v pracovní smlouvě; pracovní náplň může zaměstnavatel kdykoliv měnit. Není tedy možné zaměňovat sjednaný druh práce, který může být změněn jen dohodou účastníků pracovního poměru, a pracovní náplň, kterou může zaměstnavatel v rámci sjednaného druhu práce zaměstnanci určovat. Pokud je však v pracovní smlouvě uvedeno, že pracovní náplň je součástí pracovní smlouvy, musí být při každé její změně být dosaženo dohody mezi vámi a zaměstnavatelem.
Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.
Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu
Lefensor, s.r.o., 27. 12. 2017 13:48