Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Má mít zaměstnanec, který dá výpověď, nižší podporu v nezaměstnanosti?

Má mít zaměstnanec, který dá výpověď, nižší podporu v nezaměstnanosti?
Řada změn, které by měl přinést nově připravovaný zákoník práce, vyvolává silné emoce. Patří k nim zkrácení výpovědní lhůty, ale také postih těch, kdo sami dají výpověď.

Jen málo témat je a zřejmě ještě bude předmětem tak velkých diskusí jako změny, které by měl přinést nový zákoník práce. Zatímco zaměstnavatelé věří, že budou díky němu moci postupovat při přijímání a propouštění lidí daleko pružněji než dosud, odbory ho silně kritizují.

Vadí jim hlavně navrhované zkrácení výpovědní lhůty ze dvou měsíců na jediný, prodloužení doby, během které může firma opakovaně uzavírat se zaměstnancem smlouvu na dobu určitou, ale také, že zaměstnanec, který by dostal jako odstupné tři platy, by pak po tuto dobu neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti. Návrh nového zákoníku práce musí samozřejmě projednat Parlament. Platit by měl od nového roku, nebo dokonce, jak naznačil premiér Petr Nečas tento týden na jednání s odboráři, ještě o něco později.

Kdo někdy zažil na pracovišti mobbing či jiné druhy šikany, a podle dostupných informací není těchto lidí právě málo, nejspíš se podivuje nad tím, proč má ten, kdo dá sám výpověď, mj. potrestán tím, že bude brát první dva měsíce, kdy je registrován na úřadu práce, nižší podporu v nezaměstnanosti, a to nikoliv 65, ale jen 45 procent výdělku.

Je správné, aby se na zaměstnance, který se rozhodne ukončit zaměstnání výpovědí, vztahovala v budoucnu přísnější pravidla?

NAPIŠTE, CO SI O TOM MYSLÍTE A PŘEČTĚTE SI NÁZORY OSTATNÍCH.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

22. 10. 2016 17:24

Tak to mate pravdu, kdo chce psa bit hul jsi vždycky najde,je nehorazne jak zaměstnavatele snama jednaji .
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Prchalová 19. 03. 2012 20:27)

16. 7. 2015 14:16 | Jajinka

Neni to spravne co kdyz se rozhodne unkoncit pracovni pomer prave kvuli sikane ze strany pracujicich nebo sefa -porad lepsi nez aby mel psychicke nasledky do smrti.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

13. 10. 2012 18:57

PTÁM SE, JAK MOHL NĚKDO VYMYSLET NĚCO TAK ZCESTNÉHO. SNAD TEN, KDO MÁ ČISTOU, NEPRAŠNOU, NIČÍM NEOHROŽOVANOU PRÁCI NA ZDRAVÍ.ŽIVOTOSPRÁVA A DRUH PRÁCE (NEMOCI S POVOLÁNÍ )MU ASI NIC NEŘÍKÁ AŤ SE TEDY ZAMYSLÍ NAD STATISTIKOU LIDÍ,KTERÝM LÉKAŘ RADÍ (ZMĚNTE ZAMĚSTNÁNÍ JINAK TO ODNESETE NA ZDRAVÍ. A TADY JE TEN BLUDNÝ KRUH.TI POLITICI BY SI MĚLI ZASPÍVAT PÍSEŇ-VĚDRO MÁ VE DNĚ DÍRU .TENTO ZÁKON BY SE PŘÍČIL ROZUMU A TOHO JE V POLITICE NEDOSTATEK.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

13. 10. 2012 18:37

BUDE TO JEŠTĚ VĚTŠÍ BEZPRÁVI V ZAMĚSTNÁNÍ ZE STRANY ZAMĚSTNAVATELE UŽ TEĎ SI SNÁMI ZAMĚSTNAVATEL DĚLÁ CO CHCE , NATOŽ AŽ PROJDE TENTO ZÁKON TO UŽ BUDEME JAKO OTROCI. DĚLAT ZA MINIMÁLNÍ MZDU ZA MINIMÁLNÍ PENÍZE A KTOMU SE JEŠTĚ NEDOVOLÁME ŽÁDNÉ POMOCI DÍKY TOMUTO ZÁKONUURČITĚ TO BUDE MÍT NEDOZÍRNÉ NÁSLEDKY. PLNĚ VĚŘÍM ŽE SE NAJDE NĚKDO SE ZDRAVÍM ROZUMEM JAKO JE PAN OKAMURA .
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

30. 7. 2012 18:00 | LÍDA

Zaměstnanec má právo na dobrovolný odchod ze zaměstnání,nevím proč by tím měl mít krácenou podporu? Neporušil žádné pracovní předpisy,má nárok na SVOBODNOU volbu a rozhodnutí.CO JE NA TOM NELOGICKÉHO? Za co by měl být trestán??????????????????
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+20
Líbí
Nelíbí

19. 3. 2012 20:27 | Prchalová

Já bych chtěla odpovědět na článek tím, že je to pravda a opravdu je ta sazba snížena i přesto, že jste se v práci dlouho snažili o nápravu situace a nehledě na to, že výpověď je dva měsíce, kdy si vytrpíte opravdu peklo, protože vědí že odcházíte tak proč by se s vámi ještě někdo bavil.Takže kdo chce psa bít, ten si hůl najde,tak seberem ještě tomu hlupákovi peníze vždyť je to jen obyčejný DĚLNÍK
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

16. 3. 2011 14:12 | Záhorková

Reaguji na článek ohledně menší podpory při podání výpovědi ze strany zaměstnance. Podle mého názoru by tento zákon hraničil s poškozováním lidské důstojnosti. Nikdo neví v jaké situaci se ocitne a na základě jistých poměrů v pracovním prostředí to může být i nepříjemná atmosféra mezi zaměstnanci navzájem, či mezi zaměstnancem a nadřízeným. Je snad na každém aby se rozhodl, jestli chce a nebo může v tomto prostředí dál setrvávat.Být ovlivněn a vlastně i omezován tím, že na UP se mi dostane meší podpory při odchodu z mé vůle není na místě. Kam to povede?..Šetřit peníze se dají jistě jinak než vymýšlením bubáka na lidi.Opět to odnesou ti slušní, protože ti, co pracovat nechtějí...stejně nebudou!!!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

13. 2. 2011 19:30 | Vladislav

Otázka:Má mít zaměstnanec, který dá výpověď, nižší podporu v nezaměstnanosti? Odpověď:A změní se něco když napíšeme co si o tom myslíme a svůj názor? Kdyby radši dělali něco pro lidi a ne pro svoje peněženky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

12. 11. 2010 10:07 | jaja

Uz tak si myslim, ze v nasem state je takova nespravedlnost ve vsem co se tyka obycejnych lidi, ze tento navrh uz me vubec neprekvapuje. Poctivy zamestnanec proste nebude mit sanci a nedomuze se zadne spravedlnosti. Klasika, uz jen kdyz se clovek podiva jak to chodi se soc.davkami pro romy a normalni lidi. Tak co chcete v tomto state jeste resit?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

16. 9. 2010 12:54 | Eva Černošková

Pokud by skutečně zaměstnanec, který sám dá výpověď měl být postižen nižší dávkou podpory v nezaměstnanosti - považuji to také za šikanu. do sám dává výpověď a proč - důvodem mohou být právě různé druhy šikany a obtěžování ( každý nemá sílu se hned soudit ), nízké platové ohodnocení, nevyužití kvalifikace, dojíždění do práce z velké dálky, rodinnédůvody - stěhování apod. Je mi 59 let, ještě nikdy jsem nebyla nezaměstnaná, ale nezažila jsem, že by výpověď dal lajdák, skrytý alkoholik, věčně nemocný a takzvaně nemocný ulejvák... Výpověď sami dávají většinou lidé, kteří k tomu zkrátka mají vážný důvod. Nechápu, koho to vlastně napadlo dát takovýto hloupý návrh, aby ten, kdo odejde z např. zcela neperspektivní firmy jinam, má být "trestán". Mám to chápat tak, že když přestanu plnit pracovní úkoly, začnu se flákat, marodit a párkrát nepřijdu do práce, zkrátka počkám, až mě zaměstanvatel vyhodí, budu mít lepší podmínky na úřadu práce ? V tom případě jsou plánované pracovní smlouvy na dobu určitou vlastně výhodné...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+10
Líbí
Nelíbí

9. 9. 2010 15:09 | Bedřiška Kořánová

Dobrý den, samozřejmě s tím nesouhlasím, aby se na zaměstnance, který sám ukonční pracovní poměr dohodou vztahovala přísnější pravidla.Je to velmi nespravedlivé. Mě osobně se to také týká.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

9. 9. 2010 10:53 | Jana

Není to správné. Zaměstnavatel donutí zaměstnance aby dal výpověď sám.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+9
Líbí
Nelíbí

26. 8. 2010 20:39

No přesně tak. Holt pan ministr nikdy nepracoval jako většina normálních lidí.
Politici nadržují zaměstnavatelům. V tomto vyhořelém státě jsou rádi, že z nich ještě vymačkají nějaké peníze z platu zaměstnanců... Vymahatelnost zákonů, práv zaměstnance je zbytečně omýlané klišé..
Pavel (30)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Aleš V. 26. 08. 2010 18:55)

26. 8. 2010 18:55 | Aleš V.

S tímto návrhem nesouhlasím. Prvním důvodem je jeho nespravedlnost. Kdo je seriózní a svému šéfovi narovinu řekne, že odchází, protože ho už dosavadní práce nebaví, dostane nízkou podporu v nezaměstnanosti, přestože celé roky odváděl sociální pojištění. Jeho kolega, který ze stejného důvodu podává neuspokojivé pracovní výsledky, ale místo dobrovolného odchodu si raději počká, až zaměstnavateli dojde trpělivost a bude propuštěn, dostane odstupné nebo vyšší podporu v nezaměstnanosti. Druhým problémem je, že diskutovaný návrh ministra Drábka jde proti záměru vlády zpružnit trh práce. Řada seriózních lidí se při nižší podpoře bude bát změnit zaměstnání, protože riziko, že při nenalezení nové práce zakusí finanční potíže, se zkrátka zvýší. Zůstanou tedy ve svých původních zaměstnáních a uvolní méně nových míst např. pro absolventy. Nápad pana ministra, aby si hledali nové místo dříve, než opustí to stávající, je mírně řečeno nedomyšlený. Takto si může hledat práci akorát ten, kdo má někde známosti a protekci. Nebo je snad vhodné říci „Šéfe, já už tady dnes po obědě nebudu, protože jdu na přijímací pohovor do firmy XY?“
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+19
Líbí
Nelíbí

26. 8. 2010 16:22 | swan

Samozřejmě, že tento záměr je nesmysl, který sníží mobilitu pracovních sil. Kvalitní a kvalifikovaní zaměstnancise budou obávat dát výpověď a jít za lepším uplatněním, aby náhodou po dobu výpovědní lhůty potencionální nový zaměstnavatel neoznámil změnu záměru přijmout nového zamětsnance. A ten bude vlastní vinou řadu měsíců (v krizi moc dobrých míst není) bez podpory.....
Ještě by Ti současní "kapitalističtí" sociál-inženýři zavést fluktuační komise a otrockou práci....
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit všech 24 komentářů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK