Zbyla vám loňská dovolená? S čerpáním nespěchejte

Zdeněk Bauer | rubrika: Aktuálně.cz | 3. 6. 2009
Zbyla vám loňská dovolená? S čerpáním nespěchejte
Jestliže máte nevyčerpanou dovolenou za rok 2008, musíte ji povinně vyčerpat do konce letošního roku. Písemné rozhodnutí o konkrétním termínu jejího dočerpání musí padnout už do konce října.

Nová pravidla o převodu dovolené platí už od podzimu roku 2004. Přesto řada firem v nich stále ještě chybuje. Zbytečně nutí zaměstnance, aby si zbytek loňské dovolené vyčerpali třeba nejpozději do začátku prázdnin.

Připomeňme si však, že termín dovolené určuje vždy zaměstnavatel, byť by se tak v ideálním případě mělo stát po dohodě se zaměstnancem (či přímo na jeho návrh). Jestliže tedy firma trvá na tom, abyste si loňskou dovolenou vybrali co nejdříve, těžko to změníte. Nicméně pokud je příčinou takového tlaku jen nevědomost zaměstnavatele ohledně lhůty pro vyčerpání dovolené, možná právě vám tento článek pomůže.

Rozhodující je přelom října a listopadu

Klíčovým datem pro vyčerpání loňské dovolené je letošní 31. říjen. Stihnete-li tedy vyčerpat zbývající loňskou dovolenou ještě během letošního léta či nejpozději do konce října, pak se vás níže uvedená pravidla netýkají.

Do kdy ji vyčerpat

  • loňskou dovolenou nejpozději do konce letošního roku
  • letošní dovolenou nejpozději do konce příštího roku
  • jde-li však o nevyčerpané dny jen z části přesahující základní čtyřtýdenní dovolenou, lze zaměstnanci takový pátý či další týden nechat proplatit nebo s jeho souhlasem převést až do přespříštího roku (pátý týden dovolené z roku 2008 tak stačí vyčerpat do konce roku 2010)

Jestliže zaměstnanec nevyčerpá zbytek dovolené do konce října, musí ji podle zákona nastoupit automaticky k následujícímu pracovnímu dni. Protože 1. listopad připadá na neděli, pro většinu zaměstnanců tak bude "následujícím pracovním dnem" až 2. listopad.

Povinné čerpání v takovém případě nastává přímo ze zákona, není tedy k němu nutný souhlas zaměstnance ani zaměstnavatele. I kdyby zaměstnanec nesouhlasil a chtěl na začátku listopadu dále pracovat, musí mu firma nařídit dovolenou a neumožnit mu výkon práce. Sankce za porušení zákoníku práce by pak totiž mohl nést i zaměstnavatel, který takovou práci (místo stanoveného volna) toleroval.

Anketa

Už jste vyčerpali dovolenou za loňský rok?

V nástupu povinné dovolené mohou zaměstnanci bránit pouze zákonem stanovené překážky v práci - typicky dočasná pracovní neschopnost nebo čerpání mateřské či rodičovské dovolené.

Pravidlo funguje také opačně: I kdyby firma zrovna na začátku listopadu nutně potřebovala, aby zaměstnanec pracoval, může to dotyčný ignorovat a s odkazem na svou zákonnou povinnost (vyčerpat zbytek dovolené od začátku listopadu) odjet na dovolenou.

Dohoda nade vše

Chcete-li tedy na začátku listopadu předejít zbytečným konfliktům nebo nečekanému volnu v době, kdy je pro vás zbytečné, měli byste na zmíněné pravidlo pamatovat s předstihem. Pokud už teď víte, že zrovna na začátku listopadu vám bude dovolená k ničemu, domluvte se s firmou na vyčerpání zbytku loňské dovolené v jiném termínu, třeba až v tradičně volnějším konci roku (typicky během Vánoc).

Automatickému nástupu dovolené (přímo ze zákona) k začátku listopadu lze tedy předejít tím, že si firma s pracovníkem písemně domluví do 31. října nástup dovolené tak, aby si ji zaměstnanec mohl vyčerpat v jiném termínu, nejpozději však do konce kalendářního roku 2009.

Zákoník práce však umožňuje dohodu jen ohledně konkrétního termínu čerpání. Nelze si platně sjednat (tedy ani kdyby obě strany souhlasily!), že se zaměstnanec svého zákonného nároku (povinnosti) vzdá, a to ani výměnou za finanční kompenzaci ze strany zaměstnavatele.

Ano, už slyším vaše reakce: Na papíře se můžeme formálně dohodnout na čerpání dovolené, ale ve skutečnosti zaměstnanec bude dál pracovat a dovolenou mu proplatíme "bokem". Takovému obcházení zákona pochopitelně nelze nikdy zabránit, zvláště pokud s ním zaměstnanec skutečně souhlasí. Dodejme však, že případná kontrola může zkoumat nejen samotné "papíry", ale také reálný stav. Nespokojí se tedy s vyčerpáním zbytku dovolené pouze podle předložených dokumentů, pokud například od jiných zaměstnanců získá důkazy, že jejich kolega ve skutečnosti místo volna normálně pracoval.

Celý článek si lze přečíst na serveru aktuálně.cz na adrese http://aktualne.centrum.cz/finance/prace/clanek.phtml?id=637489

Jaké máte zkušenosti s čerpáním dovolené za předchozí rok? Podělte se o názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

čerpání dovolené, dovolená

A tohle už jste četli?

Jaké platební karty si vzít s sebou na dovolenou

2. 6. 2009 | Věra Tůmová | 3 komentáře

Jaké platební karty si vzít s sebou na dovolenou

Před odjezdem na dovolenou se vyplatí dobře rozmyslet, které platební karty nechat doma a které si vzít s sebou. Může to jejich držitelům usnadnit nejen placení a čerpání některých... celý článek

Jak v zahraniční vybírat z bankomatu co nejlevněji

1. 6. 2009 | Věra Tůmová | 4 komentáře

Jak v zahraniční vybírat z bankomatu co nejlevněji

Vybírat si peníze z bankomatu v zahraničí se může pěkně prodražit. Pokud držitel karty ale využije k výběru kartu, která je tuzemskou bankou zvýhodněná, může to být pro něj podstatně... celý článek

Byt u Afriky? Prý skvělá investice.

12. 3. 2009 | Věra Tůmová | 10 komentářů

Byt u Afriky? Prý skvělá investice.

Kdo má zajištěné bydlení v Česku a má dost peněz, může mít v době krize nutkání poohlédnout se po výhodných investicích do nemovitostí v zahraničí. Na pořízení bytu v exotických destinacích... celý článek

Kde a o kolik zlevnilo letos cestovní pojištění

14. 1. 2009 | Eva Sovová

Kde a o kolik zlevnilo letos cestovní pojištění

Vyrazit na dovolenou za hranice Česka bez cestovního pojištění je zbytečné riziko. Řada pojišťoven se od letošního ledna snaží přilákat na zajímavé slevy a bonusy. Přinášíme přehled... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.