Poslední šance na levnější kurzy od státu. Brzy je čeká změna

Kateřina Hovorková | rubrika: Co se děje | 20. 5. 2025
Přes 110 tisíc lidí už prošlo digitálními kurzy, které z velké části dotuje stát. A zájem o ně roste. S přihlášením do kurzů si ale lidé musí pospíšit. Na jejich absolvování už mají jen pár měsíců. Od ledna se projekt Jsemvkurzu.cz změní a většina zájemců si připlatí.
Poslední šance na levnější kurzy od státu. Brzy je čeká změna

Zdroj: Pleska / Midjourney

Před necelými třemi roky spustilo ministerstvo práce a sociálních věcí projekt Jsemvkurzu.cz. Přes něj nabízí lidem vzdělávací digitální kurzy s tím, že většinu nákladů, až do výše 50 tisíc korun, platí stát. Zájemci zaplatí 18 procent z ceny kurzu. Spoluúčast je má motivovat k dokončení kurzů.

Na projekt dostala Česká republika od Evropské unie šest a půl miliardy korun. Do konce roku 2025 se má v informačních technologiích proškolit 130 tisíc lidí. Cíl v počtu účastníků se zřejmě naplní, protože už teď je jich podle údajů úřadu práce víc než 110 tisíc. Řada dalších kurzů ještě běží a další žádosti se schvalují. Ale už jen pár měsíců. Projekt totiž v současné podobě skončí.  

„Všechny kurzy, které jsou v nabídce, musí skončit do konce roku 2025, přesah do dalšího roku není možný,“ upozorňuje Kateřina Budínová, která na úřadu práce vede odbor zaměstnanosti a EU.

Lidé, kteří by se tedy ještě chtěli zdokonalit třeba ve využívání umělé inteligence, naučit se jednodušší programovací jazyk či tvorbu webových stránek nebo jen doplnit znalosti excelu či wordu, si musí s přihlášením pospíšit. Nabídka je sice ještě široká, k dispozici jsou stovky kurzů, postupně jich ale bude ubývat.

Žádost o kurz musejí zájemci nejprve poslat na vzdělávací instituci, která ji musí schválit. Ve chvíli, kdy vzdělavatel potvrdí, že se kurzu zájemce může zúčastnit, tak dá echo úřadu práce, který je garantem, a ten vyzve k zaplacení a nástupu na kurz. Ty můžou být online nebo i prezenční.

Od ledna 2026 projekt poběží dál, ale s jinými podmínkami. Většina zájemců si připlatí. Zatímco nyní platí 18 procent z ceny kurzu, nově budou platit 23 procent.

Naopak pro nízkopříjmové skupiny budou školení zřejmě zdarma. Z průzkumu úřadu práce totiž vyplynulo, že právě lidé s nízkým vzděláním a s nízkými příjmy, se digitálním kurzům kvůli nutné spoluúčasti vyhýbali. Přitom jde právě o skupinu lidí, která by doplnění znalostí potřebovala nejvíce.

„Spolufinancování je pro určitou skupinu, která to ale nejvíc potřebuje, bariérou. Proto nyní hledáme ve státním rozpočtu nástroj, ze kterého bychom jim kurzy dofinancovali. Půjde to z kapitoly aktivní politika zaměstnanosti a je to nyní v jednání,“ uvádí generální ředitel úřadu práce Daniel Krištof.

Zároveň by se měla od ledna změnit i nabídka. Zatímco teď je možné absolvovat i víkendové kurzy v délce 16 hodin, od ledna budou nejkratší digitální kurzy 40hodinové.

„A protože se už jedná o výraznou časovou dotaci, tak chceme nabídnout kariérové poradenství. Bude to dobrovolné, lidé si budou moci u poradce ověřit, zda si kurz vzhledem ke své kariéře a k tomu, kam se v ní chtějí posunout, vybrali správně,“ doplňuje Kateřina Budínová.

Podmínky se změní také pro vzdělavatele. „Budou muset svůj kurz lépe představit, aby si zájemce udělal dobrou představu o tom, jak to bude probíhat, co konkrétního se naučí. Nebude to jen reklama. Jinak kurz do projektu nepustíme,“ varuje ředitel Krištof.

Zároveň hodlá úřad práce zintenzivnit spolupráci se středními a vysokými školami, které nabízejí placené mikrocertifikáty. I ty by mohly doplnit nabídku placených kurzů.

Platíte hodně za plyn?
Změňte dodavatele

Čím dříve se do změny dodavatele pustíte, tím víc ušetříte. Neotálejte a podívejte se, jaké nabídky pro vás máme.

Doteď se projekt financoval z Národního plánu obnovy, nově to bude především z Operačního programu Zaměstnanost+, a to na období 2026 až 2028.

Budínová odhaduje, že za tři roky by se mohlo proškolit ve vzdělávacích digitálních kurzech se spoluúčastí zhruba 40 tisíc lidí. V klasických rekvalifikacích, které platí stát ze 100 procent, ale jejich schvalování je přísnější, pak dalších 20 tisíc lidí. Kurzů, které nabízejí firmy svým zaměstnanců a přeškolují je tak například na vyšší pozice, by se mohlo zúčastnit podle odhadů dalších 35 tisíc lidí.

Podle Daniela Kryštofa kurzy digitálního vzdělávání pomáhají účastníkům získat důležité kompetence, které využívají v zaměstnání. Zároveň jim jejich dokončení usnadňuje hledání nové práce a zvyšuje jejich šance na získání vhodných pracovních nabídek i na lepší výdělek. 

Z průzkumu úřadu mezi pěti tisíci účastníky kurzů vyplynulo, že dovednosti, které lidé získali, používá ve svém zaměstnání několikrát týdně téměř 33 % z nich. Každý den potom dokonce necelých 22 %. U přibližně 74 % účastníků měly získané digitální dovednosti dopad na hledání zaměstnání. A pětina účastníků po absolvování očekává, že díky kurzům dosáhne na vyšší mzdu.

Celkem 60 % účastníků si kurz vybíralo podle tematického okruhu, 42 % na základě přesných specifikací kurzu, ale pouze necelých 11 % podle vhodného termínu a jen 4,4 % potom podle ceny.

Na kurzy digitálního vzdělávání se hlásí z 60 % zaměstnanci, dále 21 % OSVČ a na registrované nezaměstnané pak připadá 13 % osob. Statistiky také potvrzují mezi účastníky vyšší podíl žen, konkrétně představují 63 %. Nejvíce kurzy využívá skupina lidí ve věku od 30 do 49 let, celkem 62 %. U osob ve věku nad 50 let pak eviduje úřad práce klienty s podílem 26 %.

Z pohledu vzdělání kurzy nejvíce zajímají vysokoškoláky (61 %). Na absolventy střední školy s maturitou připadá potom 36 %, zbývající mají vyučení, střední školu bez maturity či jen základní vzdělání. Mezi dotazovanými účastníky byli nejvíce zastoupeni lidé z Prahy, Středočeského kraje, Ústeckého a Jihomoravského kraje.

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kdy musíte dostat v práci extra volno a nejspíš o tom ani nevíte

13. 6. 2025 | Kateřina Hovorková

Kdy musíte dostat v práci extra volno a nejspíš o tom ani nevíte

Každý zaměstnanec ve výpovědi má nárok na volné dny, které využije na hledání nové práce. Nebo na návštěvu úřadu práce. Někteří to dokonce mají i placené. Zákonné, ale nenárokové volno,... celý článek

Nová pravidla, staré smlouvy. Firmy řeší se zaměstnanci vlnu dodatků

10. 6. 2025 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla, staré smlouvy. Firmy řeší se zaměstnanci vlnu dodatků

Od června platí takzvaná flexinovela zákoníku práce. Mění mimo jiné i délku výpovědní doby a ruší doložku o mlčenlivosti o odměně. Zaměstnavatelé, kteří je zmiňují v pracovních smlouvách,... celý článek

Kanceláře roku: Tohle jsou místa, kde by chtěl pracovat každý

5. 6. 2025 | Pavla Adamcová

Kanceláře roku: Tohle jsou místa, kde by chtěl pracovat každý

Devátý ročník soutěže Kanceláře roku zná své vítěze. Ty vybrala odborná porota předních odborníků kancelářského byznysu a architektů. Prohlédněte si ta nejpůsobivější místa stvořená... celý článek

Velká změna na trhu práce se blíží. Kompletní přehled všech novinek

28. 5. 2025 | Kateřina Hovorková

Velká změna na trhu práce se blíží. Kompletní přehled všech novinek

Od 1. června přibude v zákoníku práce nebývalé množství klíčových novinek. Změní se třeba výpovědi, zkušební doba, práce na rodičovské dovolené. Zaměstnanci už také nebudou muset mlčet... celý článek

Chyba, nebo nová překážka? Stát posílá brigádníky povinně k lékaři

16. 5. 2025 | Kateřina Hovorková

Chyba, nebo nová překážka? Stát posílá brigádníky povinně k lékaři

Personalisté řeší novinku, která má od června výrazně zkomplikovat zaměstnávání brigádníků na pracovní dohody. Nově totiž řada z nich bude muset absolvovat lékařskou prohlídku. Ta stojí... celý článek

Partners Financial Services