Učitelů bude málo, právníků zase moc. Práci v Česku čekají velké změny

Kateřina Hovorková | rubrika: Analýza | 14. 4. 2025 | 2 komentáře
Pracovní trh čekají v příštích deseti letech zásadní změny. A dotknou se dvou milionů lidí. Z velké části se o ně postará umělá inteligence. Některé profese už nebudou tolik potřeba, po jiných bude naopak hlad.
Učitelů bude málo, právníků zase moc. Práci v Česku čekají velké změny

Zdroj: Pleska / Midjourney

Do roku 2035 odejde z pracovního trhu 1,2 milionu lidí, a to především kvůli stárnutí populace. Naopak přes 1,8 milionu lidí na něj vstoupí – půjde hlavně o absolventy škol a zahraniční pracovní síly, včetně uprchlíků z Ukrajiny.

Pracovní trh se tak rozšíří o přibližně 600 tisíc pracovních míst, přičemž celkový počet pozic vzroste z 5,4 milionu v roce 2023 na šest milionů v roce 2035. Vyplývá to ze studie Budoucnost pracovního trhu, kterou zpracovala poradenská společnost Boston Consulting Group (BCG) spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí a platformou Aspen Institute.

Studie dále předpovídá, že do deseti let zanikne v Česku 355 tisíc pracovních míst, naopak 955 tisíc pozic vznikne. Jenže často s novými požadavky na kompetence. Skoro každá druhá pozice bude totiž ovlivněna umělou inteligencí, proto se budou muset skoro dva miliony lidí něco „doučit“ nebo projít rekvalifikací. 

Nejvíce pozic se zruší v obchodě

Model BCG počítá nejprve počet přebytečných a chybějících pozic a následně to, odkud kam se jednotliví lidé, kteří přijdou o práci, mohou na základě svých dovedností přesunout.

Nejvíce pracovních pozic bude zrušeno v obchodu a mezi pomocnými pracovníky ve výrobě, naopak největší počet volných pozic bude potřeba mezi sociálními pracovníky.

Top 20 nejohroženějších profesí v roce 2035

ISCO-3ProfesePřebytek pracujících
522Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen, prodavači35 240
932Pomocní pracovníci ve výrobě31 340
261Specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech24 030
514Kadeřníci, kosmetici a pracovníci v příbuzných oborech16 800
821Montážní dělníci výrobků a zařízení15 380
333Zprostředkovatelé služeb14 780
933Pomocní pracovníci v dopravě a skladování14 430
911Uklízeči a pomocníci v domácnostech, hotelech, administrativních a jiných objektech11 310
265Výkonní umělci a příbuzní specialisté11 100
814Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru10 520
432Úředníci v logistice10 480
231Učitelé na vysokých a vyšších odborných školách10 440
332Odborní pracovníci v oblasti pojišťovnictví, obchodní zástupci, nákupčí10 280
422Pracovníci informačních služeb  9 620
243Specialisté v oblasti prodeje, nákupu, marketingu a styku s veřejností  9 610
711Řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby  7 780
264Spisovatelé, novináři a jazykovědci  6 690
513Číšníci, servírky, barmani a příbuzní pracovníci  6 650
931Pomocní pracovníci v oblasti těžby a stavebnictví  5 960
132Řídící pracovníci v průmyslové výrobě, těžbě, stavebnictví, dopravě  5 560
 Ostatní87 000
 Celkem335 000

Přebytek u pozic uvedených v tabulce se dá podle BCG vysvětlit pomocí takzvaných megatrendů. První tři profese s největším přebytkem pracovníků jsou například přímo ovlivněny digitalizací, automatizací, e-commerce a generativní umělou inteligencí.

„Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen a prodavači jsou zasaženi růstem e-commerce a automatizací prodejních procesů, které nahrazují tradiční zákaznické interakce samoobslužnými technologiemi. Pomocní pracovníci ve výrobě čelí nástupu robotizace a automatizovaných strojů, které přebírají manuální úkony,“ vysvětluje Tomáš Wiedermann, partner společnosti Boston Consulting Group a jeden ze spoluautorů studie. „Specialisté v oblasti práva jsou ovlivněni zejména digitalizací a AI, které automatizují rutinní právní úkony, jako je analýza smluv nebo vyhledávání vzorových případů, což snižuje potřebu lidské práce,“ dodává.

Překvapivější je podle něj budoucí nezájem o kadeřníky, kosmetiky a pracovníky v příbuzných oborech. „U těch nejde o megatrendy. Jedná se ale o obory s relativně nízkou bariérou vstupu na trh, jelikož nevyžadují vysokou úroveň formálního vzdělání ani kapitálové investice pro zahájení činnosti, často stačí absolvování odborného kurzu. Navíc poptávka po těchto službách se zdá být relativně stabilní, což je pro začínající pracovníky atraktivní," vysvětluje Wiedermann.

Do sociální oblasti se lidé moc nehrnou

Na druhé straně studie očekává vznik několika stovek nových volných míst. Tato místa představují příležitost pro pracovníky v zanikajících pozicích.

Top 10 nedostatkových profesí v roce 2035

ISCO-3ProfeseNedostatek pracovní síly
532Pracovníci osobní péče ve zdravotní a sociální oblasti56 170
335Pracovníci veřejné správy v oblasti státních regulací30 440
541Pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy24 010
515Provozní pracovníci21 520
311Technici ve fyzikálních a průmyslových oborech21 460
235Ostatní specialisté v oblasti výchovy a vzdělávání21 210
234Učitelé na 1. stupni základních škol a učitelé v oblasti předškolní výchovy18 840
722Kováři, nástrojaři a příbuzní pracovníci18 200
322Všeobecné sestry a porodní asistentky bez specializace17 760
233Učitelé na středních školách, konzervatořích a na 2. stupni základních škol15 700
 Ostatní169 700
 Celkem415 000

„Největší nedostatek pracovníků v oblasti sociální péče je způsoben především stárnoucí populací, která zvyšuje poptávku po těchto službách, protože stále více lidí potřebuje péči. Zároveň mnoho stávajících zaměstnanců odchází do důchodu, zatímco je nedostatek nových absolventů či začínajících pracovníků, kteří by je nahradili,“ pokračuje Wiedermann. 

Profese v oblasti sociální a zdravotní péče totiž nejsou pro nové uchazeče atraktivní kvůli nízkým platům a jejich vysoké náročnosti, což prohlubuje krizi v tomto odvětví. Podobně je tomu i u profesí jako pracovníci veřejné správy nebo lidí v oblasti ochrany a ostrahy.

„Výrazně budou chybět učitelé téměř na všech úrovních, od mateřských škol až po střední školy, tradičně zdravotní sestry, technici a kuchaři. Celkově bude chybět až 43 tisíc učitelů a příbuzných specialistů. Jejich nedostatek je zapříčiněný věkem současných učitelů, tak i tím, že řada absolventů pedagogických fakult nakonec z nejrůznějších důvodů vykonává jinou profesi,“ varuje Wiedermann.

Studie dál uvádí, že přibližně 288 tisícům lidí z přebytečných profesí by se měl povést přechod do nedostatkových pozic. „Po tomto přesunu zbude na trhu práce 127 tisíc nezaměstnaných, a to včetně 67 tisíc lidí, kteří budou potřebovat pro uplatnění na trhu práce významnou rekvalifikaci. Pokud nedojde k přirozenému přesunu, ať už kvůli nedostatečné rekvalifikaci či nedostatečné flexibilitě trhu práce, může být mezera na trhu práce o desítky tisíc pozic větší, což bude mít negativní dopad na českou ekonomiku,“ uvádějí autoři studie.

Umělá inteligence ohrozí úředníky

Umělá inteligence v příštích 10 letech ovlivní celkem 2,3 milionu pracovních pozic, zásadní dopad bude mít na 600 tisíc lidí.

Mezi nejvíce zasažené profese umělou inteligencí budou patřit analytici a vývojáři softwaru, databázoví specialisté, pracovníci informačních služeb, ale také část úředníků. „Zatímco pro odvětví informačních technologií bude umělá inteligence znamenat další výrazný rozvoj a většině lidí v tomto odvětví umožní soustředit se na činnosti s vyšší přidanou hodnotou, u úřednických míst může znamenat snižování počtu tabulkových míst, protože řada činností půjde zautomatizovat,“ říká Tomáš Wiedermann.

Top 12 profesí, které nejvíce ovlivní umělá inteligence 

BCG

U zbylých profesí, jako jsou například zákonodárci a řídící pracovníci, pracovníci ve službách a prodeji a také část technických pracovníků a specialistů, očekávají autoři studie malý a střední vliv v následujících 10 letech. Těmto profesím AI pomůže hlavně s doprovodnými činnostmi. Neočekává se, že by se zásadně změnila jejich náplň práce, pracovní postupy a procesy.

„Pokud se v Česku podaří firmám a státu začít umělou inteligenci využívat v širším měřítku v následujících několika letech, může to každý rok zvýšit růst české ekonomiky o sedminu, 0,3 procentního bodu,“ tvrdí Wiedermann. 

Podle něj je potřeba zásadně změnit pohled na to, jak se lidé v Česku připravují na budoucí zaměstnání. „Potřebujeme nastavit dlouhodobý systém, který umožní doplňování kompetencí a zároveň potřebujeme zvýšit flexibilitu českého vzdělávání, aby noví absolventi byli schopní pracovat na pozicích, které se na trhu budou objevovat,“ upozorňuje expert z BCG.

Studie tak doporučuje šest kroků, které jsou potřeba, aby Česko na očekávané výrazné změny na trhu práce zvládlo včas zareagovat. Nutné je podle ní:

  • zvyšování kvalifikace zaměstnanců
  • celoživotní vzdělávání
  • doplnění pracovní síly zahraničními pracovníky
  • podpora vzdělávání v oblasti digitálních dovedností a práce s generativní umělou inteligencí.
  • zvýšení flexibility vzdělávacího systému
  • integrace ukrajinských uprchlíků a využití jejich odbornosti

Ohledně ukrajinských uprchlíků studie uvádí, že do roku 2035 klesne jejich počet u nás ze zhruba 370 na 260 tisíc. „Mnozí z nich mají vysokoškolské vzdělání, ale narážejí na pomalý proces nostrifikace. U řady z nich stále zůstává bariérou také znalost češtiny. Navrhujeme proto poskytnout všem ukrajinským uprchlíkům možnost bezplatné výuky češtiny, která je klíčová pro jejich zapojení na pracovní trh i integraci do společnosti. Kurzy by měly být hrazené státem, aby nevyžadovaly počáteční investici,“ doplňuje Wiedermann.

U dalších doporučení je podle něj nutné mimo jiné podporovat veřejnou diskuzi o vlivu umělé inteligence na trh práce a připravovat společnost na přechod k technologiemi řízené ekonomice. 

A dále také zjednodušit systém rekvalifikací, který teď není schopen vždy pružně reagovat na rychle se měnící trh práce. „K pružnějším reakcím na potřeby zaměstnavatelů by mohly sloužit například kurzy zakončené mikrocertifikáty poskytované vysokými školami a dalšími vzdělavateli či vzdělávací aktivity realizované prostřednictvím individuálních vzdělávacích účtů,“ uvádí studie.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí přitom některá opatření běží už dnes. „Ministerstvo si důležitost dalšího vzdělávání ekonomicky aktivního obyvatelstva plně uvědomuje a řeší tuto otázku konkrétními opatřeními. Před dvěma lety byla spuštěna nabídka vzdělávání v oblasti digitálních dovedností včetně umělé inteligence na stránce www.jsemvkurzu.cz. Cílem je umožnit ekonomicky aktivním lidem doplňovat a zvyšovat si úroveň digitálních kompetencí,“ říká k tomu Kateřina Štěpánková, vrchní ředitelka sekce zaměstnanosti.

Více jsme o digitálních kurzech z velké části hrazených státem psali zde: Stát nabízí výhodné IT kurzy. Hlaste se všichni, vyzývá

Problém je, že v současné době je většina rekvalifikací financována z fondů EU. A z těch lze hradit především digitální kurzy. V budoucnu bude proto důležité hledat a zajistit dostatečné zdroje na financování těchto aktivit ve státním rozpočtu či z jiných zdrojů. Tím by se mohla nabídka rekvalifikací rozšířit i na další oblasti, třeba sociální či zdravotní. 

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Zájem je velký, nabídka mizivá. Proč jsou kratší úvazky v Česku vzácné zboží

28. 4. 2025 | Kateřina Hovorková

Zájem je velký, nabídka mizivá. Proč jsou kratší úvazky v Česku vzácné zboží

Firmy v Česku mají v současnosti na zkrácený úvazek jen devět procent zaměstnanců. Lidí, kteří by je chtěli, je ovšem zhruba jednou tolik. Proč je zaměstnavatelé nenabízejí a neláká... celý článek

Na letní brigádu už od čtrnácti. Pravidla pro dětskou práci se mění

24. 4. 2025 | Kateřina Hovorková

Na letní brigádu už od čtrnácti. Pravidla pro dětskou práci se mění

Už i čtrnáctileté děti bez ukončeného základního vzdělání se mohou poohlížet po letní brigádě. Novela zákoníku práce totiž posouvá věkovou hranici, od které je možné v Česku pracovat.... celý článek

Když úřad funguje, jak má. Tyhle projekty loni zlepšily Česko

11. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Když úřad funguje, jak má. Tyhle projekty loni zlepšily Česko

Zvládnutí povodňové situace, předvyplněné daňové přiznání k dani z nemovitosti nebo robot Zdena – to jsou příklady projektů, které získaly ocenění Úřednický čin roku pro rok 2024. Jeho... celý článek

Změní se výpovědi, zkušební doba i podpora. Novinky v zákoníku práce prošly

9. 4. 2025 | Kateřina Hovorková

Změní se výpovědi, zkušební doba i podpora. Novinky v zákoníku práce prošly

Senátoři schválili velkou novelu zákoníku práce. Součástí balíčku jsou také změny v podpoře v nezaměstnanosti. Co všechno bude jinak? Tady je přehled klíčových novinek.

Pracovní úraz a trvalé následky. Na co máte nárok a jak postupovat?

17. 3. 2025 | Zbyněk Drobiš | 1 komentář

Pracovní úraz a trvalé následky. Na co máte nárok a jak postupovat?

Trvalé následky pracovního úrazu mohou výrazně ovlivnit nejen profesní, ale i osobní život zaměstnance. Jak správně postupovat, aby cesta za získáním odškodnění byla úspěšná?

Partners Financial Services