Zvládnutí povodňové situace, předvyplněné daňové přiznání k dani z nemovitosti nebo robot Zdena – to jsou příklady projektů, které získaly ocenění Úřednický čin roku pro rok 2024. Jeho cílem je vyzdvihnout úřednické aktivity, které zlepšily práci úřadů nebo kvalitu života v Česku.
„Oslavujeme ty, kdo dokáží navzdory překážkám a nesnázím prosadit ve veřejném sektoru nové myšlenky, týmovou spolupráci a lepší veřejné služby pro všechny,“ uvádí se na stránkách soutěže. Tu organizuje teprve druhým rokem ministerstvo vnitra a nestátní organizace Byro.
Letos bylo přihlášeno 120 projektů, do finále se jich dostalo přes dvacet a z nich odborná porota vybrala jedenáct v šesti kategoriích.
Mezi nimi například analýzu, která přispěla ke zlepšení ochrany obětí sexuálního násilí nebo sousedské dětské skupiny, které rodičům malých dětí umožní lepší sladění pracovního a rodinného života.
„Úřednice a úředníci pracují ve prospěch státu a veřejnosti. Považuji za důležité, aby tváře těch, kteří svou prací na úřadech aktivně zlepšuji život lidí v Česku, byly vidět. Byl bych rád, kdyby toto ocenění každým rokem pomáhalo zlepšovat kvalitu i pověst státní správy a samosprávy,“ řekl k soutěži ministr vnitra Vít Rakušan.
„Oceňujeme konkrétní příběhy, které by jinak zůstaly skryté za chodem státní správy,“ dodal Jindřich Fryč, nejvyšší státní tajemník a jeden ze zakladatelů ocenění Úřednický čin roku.
„Úřednický čin roku není jen o výsledcích, ale především o lidech, kteří se nebojí hledat nové cesty a nést odpovědnost tam, kde je to potřeba. Každý z oceněných letos přinesl inspiraci a ukázal, že i v rámci pravidel a systému se dají dělat věci jinak – s odvahou, odborností a lidskostí,“ poznamenal Fryč.
Vítězné projekty za rok 2024
V kategorii Inovace ve službách veřejnosti získal cenu:
V kategorii Digitální transformace získal cenu:
- Tým Generálního finančního ředitelství ČR za předvyplnění daňového přiznání k dani z nemovitých věcí. Služba čerpá data z evidencí správce daně a z katastru nemovitostí. Tento krok zjednodušil a urychlil vyplňování složitého formuláře, což ocení podle poroty občané i odborníci.
- Tým Krajského úřadu Středočeského kraje za robota Zdenu. „Zdena výrazně urychlila proces uzavírání a ukládání dokumentů do spisovny a usnadnila tak práci referentům, kteří se namísto mravenčí a ubíjející práce mohou věnovat své odborné agendě. Zdena ušetřila stovky hodin, což vedlo i ke snížení počtu brigádníků. Pomáhá i s uložením historických spisů a spisů bez majitele, a také bude využit k přetřídění a archivaci přibližně šesti tisíc spisů,“ popsali novinku předkladatelé.
V kategorii Skvělá spolupráce získal cenu:
- Tým ministerstev životního prostředí, vnitra, zemědělství a zdravotnictví za zvládnutí povodňové situace v září 2024. Jak se uvádí v popisu projektu: „Během povodní 2004 byl klíčový přínos všech státních zaměstnanců, kteří byli součástí Ústřední povodňové komise a Ústředního krizového štábu, stejně jako dalších státních úředníků, kteří těmto komisím nepřetržitě poskytovali podporu. Tito zaměstnanci zajišťovali nezbytné podklady pro rozhodování a udržovali komunikaci s dalšími klíčovými aktéry, včetně zástupců hasičů a hydrometeorologů.“
- Tým Městského úřadu Jeseník a Ministerstva vnitra za zachráněné volby na Jesenicku. Ten se angažoval nad rámec svých povinností, když pomáhal organizovat spolupráci mezi ministerstvem vnitra a obcemi na Jesenicku. Zprostředkoval informace o konkrétních potřebách jednotlivých obcí a podílel se na zajištění personálních kapacit pro uskutečnění voleb.
V kategorii Týmová podpora získal cenu:
- Tým ministerstva práce a sociálních věcí za vytvoření manažerské komunity, jejímž smyslem je propojit představené napříč ministerstvem a umožnit jim spolupráci na rozvoji úřadu.
- Tým Krajského úřadu Středočeského kraje za vzdělávací platformu Digitální akademie. Platforma byla vytvořena s cílem posunout vzdělávání zaměstnanců kraje na novou úroveň a připravit je na výzvy digitální doby. „Nabízí širokou škálu témat, od základů umělé inteligence a jejího praktického využití až po oblasti jako otevřená data, online marketing a ochrana osobních údajů,“ uvádí se v popisu projektu.
V kategorii Analytická práce získal cenu:
- Tým ministerstva spravedlnosti za projekt Mezi-soudy. Ten pomáhá soudům spolu lépe komunikovat, sdílet zkušenosti a fungovat efektivněji. „Tento web nabízí vše, co potřebují soudy, úřady i jednotlivci k porozumění mezinárodnímu právu lidských práv – a to přehledně, online, zdarma a v češtině. Díky unikátní databázi, tematickým příručkám a interaktivnímu průvodci si právníci, úředníci i zákonodárci mohou snadno ověřit, zda jejich kroky odpovídají lidskoprávním závazkům,“ popisuje projekt.
V kategorii Naděje veřejné správy získala cenu:
- Apolena Kretschmerová za zpracování judikatorně mimořádně významné stížnosti pro porušení zákona v případu sexuálního násilí na nezletilé dívce, která vedla k přelomovému rozhodnutí Nejvyššího soudu. Její právní analýza výrazně přispěla ke zlepšení ochrany obětí sexuálního násilí v Česku.
Letos byla také poprvé udělena cena Osobnost státní služby, kterou převzala Dana Drábová. Dlouholetá předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost byla oceněna za celoživotní přínos v oblasti jaderné bezpečnosti a rozvoje energetiky nejen v Česku, ale i na mezinárodní úrovni.
Ačkoliv byl mezi finalisty, cenu nakonec nezískal projekt evidence doplatků v systému eRecept, na kterém spolupracovalo ministerstvo zdravotnictví, Státní ústav pro kontrolu léčiv, Česká správa sociálního zabezpečení a Česká lékárnická komora. Systém umožňuje pacientům hradit započitatelné doplatky za léky pouze do výše jejich ročního ochranného limitu, čímž se zjednodušuje proces a pacienti ušetří peníze i čas. Více jsme psali zde: Rekordní přeplatky za léky dorazí už brzy. Tentokrát naposledy
Kateřina Hovorková
Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem