Zákoník práce uvádí, že při klasickém zaměstnaneckém poměru v soukromém sektoru mají lidé nárok na minimálně 20 dní (160 hodin) dovolené ročně.
Minimálně 25 dní (200 hodin) volna ročně pak ze zákona mají zaměstnanci státního sektoru a samospráv. A minimálně 8 týdnů (320 hodin) dovolené mají pedagogičtí pracovníci a akademici vysokých škol.
To tedy znamená, že takovou dovolenou má zaměstnanec zákonem zajištěnou, a jakékoli další volno navíc je pouze benefitem zaměstnavatele.
Je tu ovšem jedna výjimka. Zákon totiž zná ještě jednu dovolenou – takzvaně dodatkovou. Nárok na ni nemá každý, náleží jen vybraným profesím, jejichž práce byla vyhodnocena jako obtížná. Pokud zaměstnanci v těchto obtížných profesích odpracují u zaměstnavatele celý rok, dostanou týden volna navíc. Délka dodatkové dovolená totiž odpovídá délce týdenní pracovní doby, obvykle tedy 40 hodinám.
Spočítat si nárok na dovolenou můžete na naši kalkulačce.
Od srpna se počet lidí, kteří mají nárok na dodatkovou dovolenou, rozšířil. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) to zdůvodnilo tím, že chtělo sjednotit podmínky některých podobných profesí.
Kdo tedy má na dodatkovou dovolenou nárok?
- Trvale pracující ve zdravotnických zařízeních nebo na jejich pracovištích, kde se ošetřují nemocní s nakažlivou formou tuberkulózy.
- Lidé, kteří jsou při práci na pracovištích s infekčními materiály vystaveni přímému nebezpečí nákazy, pokud tuto práci vykonávají.
- Ti, kteří jsou při práci vystaveni nepříznivým účinkům ionizujícího záření.
- Pracující při přímém ošetřování nebo obsluze duševně chorých nebo mentálně postižených.
- Vychovatelé provádějí výchovu mládeže za ztížených podmínek nebo jako zdravotničtí pracovníci pracují ve zdravotnické službě Vězeňské služby České republiky.
- Pracující nepřetržitě alespoň 1 rok v tropických nebo jiných zdravotně obtížných oblastech.
- Pracující ve Vězeňské službě České republiky v přímém styku s obviněnými ve výkonu vazby nebo odsouzenými ve výkonu trestu odnětí svobody.
- Potápěči za zvýšeného tlaku ve skafandrech nebo zaměstnanci (kesonáři) provádějící kesonovací práce ve stlačeném vzduchu v pracovních komorách.
- Zdravotničtí pracovníci vykonávají činnosti při poskytování zdravotnické záchranné služby.
- Čističi stok, kalových prostor, kanálových odpadů, žumpy, vpustě, kanalizačního potrubí a přípojky, dále hubiči škodlivých živočichů ve stokách a lidé obsluhující čistírny odpadních vod přicházející do přímého styku s biologickými odpadními vodami a odpady.
A nově k této skupině pracovníků přibyli:
- pracovníci ve státní příspěvkové organizaci zřízené podle zákona o Vězeňské službě a justiční stráži ČR poskytující zdravotní služby osobám ve výkonu vazby, ve výkonu trestu odnětí svobody, nebo ve výkonu zabezpečovací detence,
- pracovníci v Probační a mediační službě v přímém styku s obviněnými a odsouzenými.
„Touto úpravou jsou sjednoceny podmínky výkonu práce stávajících zdravotnických pracovníků Vězeňské služby České republiky a zdravotnických pracovníků působících v nově zřízené státní příspěvkové organizaci Zdravotnická zařízení Ministerstva spravedlnosti, čímž je zamezeno nerovnému zacházení s pracovníky státní příspěvkové organizace,“ zdůvodňuje rozšíření seznamu obtížných profesí mluvčí MPSV Jakub Augusta.
Změny v okruhu zaměstnanců, kteří mají nově nárok na dodatkovou dovolenou, jsou platné od srpna 2024. Nově zařazeným profesím tak vznikne od srpna nárok na poměrnou část dodatkové dovolené za kalendářní rok 2024.
„S nižší počtem odpracovaných hodin se snižuje i nárok na dodatkovou dovolenou. Pracuje-li zaměstnanec jen část kalendářního roku, přísluší mu za každou odpracovanou týdenní pracovní dobu nebo kratší týdenní pracovní dobu dodatková dovolená v délce jedné dvaapadesátiny stanovené týdenní pracovní doby. Nárok na dodatkovou dovolenou je tak závislý jen na skutečném výkonu práce,“ upozorňuje Martina Farářová, manažerka oddělení HR & Payroll Services společnosti Forvis Mazars.
MPSV podle vyjádření mluvčího Jakuba Augusty neví, kolika zaměstnancům v tuto chvíli přísluší právo na dodatkovou dovolenou. „A o dalším rozšíření okruhu osob, kterým z titulu výkonu práce zvlášť obtížné přísluší dodatková dovolená, se v tuto chvíli neuvažuje,“ dodal Augusta.
Kateřina Hovorková
Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem