Do kdy si musíte vybrat dovolenou a kolik se dá převést?
3. 12. 2024 | Kateřina Hovorková
Konec roku se blíží. Co když si ale u zaměstnavatele nestihnete vybrat všechno zbývající volno? Poradíme, co si ohlídat, abyste o dovolenou nepřišli.
Zdroj: Shutterstock
Máme novější článek pro rok 2023! Jestli si přesto chcete přečíst tenhle archivní pro rok 2022, tady je:
Místo klasického pracovního poměru si můžete vydělávat takzvaně na dohodu. Setkáváme se s nimi nejčastěji u přivýdělků, typicky u různých brigád či zkrácených úvazků.
Známe dva typy: dohodu o provedení práce (zkráceně DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Oficiálně se nazývají dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. Jejich zdanění a odvody pojistného mají specifická pravidla.
Rok 2022 přinesl jedinou větší novinku: základní sleva na poplatníka je zase vyšší než loni. Konkrétně stoupla o tři tisíce ročně na 30 840 korun. Současně došlo k pravidelnému zvýšení platby na zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů. Obojí si vysvětlíme za chvíli.
Jestli vám jde hlavně o kalkulačku, můžete na ni rovnou skočit. Jinak se nejdřív podíváme, jak dohody fungují, a k výpočtu se dostaneme později.
Dohodu o provedení práce (DPP) můžete uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů. Je tu pouze limit pro počet odpracovaných hodin: pro jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin ročně a nelze ho zvyšovat, ani když se stejným zaměstnavatelem uzavřete během roku víc těchto dohod. Limit 300 hodin ročně nicméně platí pro každého zaměstnavatele zvlášť, počet zaměstnavatelů je přitom teoreticky neomezený.
DPP musí být sjednána písemně a obsahovat dobu, na kterou se uzavírá. Součástí má být také vymezení úkolu nebo činnosti – tedy co budete na základě dohody dělat. A samozřejmě výše sjednané odměny.
Když budete chtít DPP ukončit, můžete ji vypovědět i bez udání důvodu. Je potřeba to udělat písemně a počítejte s výpovědní lhůtou patnáct dní. Totéž – možnost výpovědi i bez udání důvodu – má také druhá strana, tedy zaměstnavatel.
Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!
Také dohoda o pracovní činnosti (DPČ) musí být sjednána písemně. Můžete ji uzavřít i s několika zaměstnavateli současně. U žádného z nich ale nesmíte odpracovat víc jak 20 hodin týdně, tedy polovinu klasické pracovní doby. Limit dvaceti hodin týdně se v praxi průměruje za celou dobu trvání DPČ, maximálně však za 52 týdnů. DPČ musí obsahovat popis sjednané práce, rozsah pracovní doby, výši odměny a dobu, na kterou se uzavírá.
I dohodu o pracovní činnosti jde ukončit bez udání důvodu, výpovědní lhůta dělá patnáct dní.
Za práci na DPP i DPČ musíte dostat aspoň minimální mzdu. Ta pro rok 2022 dosahuje 16 200 korun měsíčně, v přepočtu na hodiny jde o 96 korun a 40 haléřů hrubého.
Stejně jako mzda klasických zaměstnanců podléhá i výdělek z dohody o provedení práce odvodům na sociální pojištění (6,5 procenta z hrubého výdělku) a zdravotní pojištění (4,5 procenta z hrubého výdělku). Výjimku máte, když si na DPP vyděláte míň jak 10 tisíc korun měsíčně. Limit se počítá pro každého zaměstnavatele zvlášť. Jestliže však s jedním zaměstnavatelem uzavřete víc dohod, počítá se strop 10 tisíc korun jako součet všech výdělků, které vám tento zaměstnavatel vyplatí.
Pokud je však dohoda o provedení práce vaše jediná výdělečná činnost, platbě zdravotního pojištění se stejně nevyhnete. Z pohledu zdravotní pojišťovny budete osoba bez zdanitelných příjmů, zkráceně OBZP. A ta musí každý měsíc platit zdravotní pojištění ve výši 13,5 procenta z minimální mzdy. Pro rok 2022 je to konkrétně 2187 korun. Alternativou je, že za vás zdravotní pojištění zaplatí stát. Státním pojištěncem se ovšem stanete jen při splnění určitých podmínek – konkrétní přehled vidíte v tabulce.
Stát za vás platí zdravotní pojištění, když jste:
Sociální pojištění – na rozdíl od zdravotního – povinné není. Když ho ale nebudete mít delší dobu hrazené, můžete si do budoucna zadělat na problém s přiznáním starobního důchodu. A když nemáte výdělek, který zakládá účast na sociálním pojištění, nemáte ani nárok na nemocenskou.
Další část výdělku z DPP ukousne daň z příjmu. Daňové povinnosti se přitom nelze vyhnout, ani když je měsíční odměna nižší než 10 tisíc korun (díky daňové slevě to přesto neznamená, že nějakou daň reálně zaplatíte).
Limit 10 tisíc korun měsíčně je ovšem určující pro způsob zdanění. Pokud je váš výdělek nižší, máte dvě možnosti:
Nezapomeňte, že prohlášení k dani – přesněji Prohlášení poplatníka daně z příjmů – lze každý měsíc podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele.
Když si měsíčně vyděláte víc jak deset tisíc korun hrubého, zaměstnavatel vám z výdělku strhne zálohovou daň. Ta dělá patnáct procent z hrubé mzdy. Jestliže u zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani, zohlední při výpočtu daňové slevy, na které máte nárok.
Daňové slevy pro příjmy za rok 2022 | |
Sleva na poplatníka | 30 840 Kč (měsíčně 2570 Kč) |
Sleva na vyživovaného manžela/manželku | 24 840 Kč (uplatňuje se ročně) |
Sleva na vyživovaného manžela/manželku ZTP/P | 49 680 Kč (měsíčně 4140 Kč) |
Sleva pro invalidní důchod I. a II. stupně | 2520 Kč (měsíčně 210 Kč) |
Sleva pro invalidní důchod III. stupně | 5040 Kč (měsíčně 420 Kč) |
Sleva pro držitele průkazu ZTP/P | 16 140 Kč (měsíčně 1345 Kč) |
Sleva pro studenta | 4020 Kč (měsíčně 335 Kč) |
Sleva na dítě |
|
Za školku | až 16 200 Kč ročně |
Daň z příjmů lze zároveň srazit prostřednictvím nezdanitelné části základu daně. V praxi jde o zaplacené úroky z hypotéky, příspěvky na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření nebo životní pojištění a náklady na vzdělávání a odborové příspěvky.
Z dohody o pracovní činnosti se odvádí sociální a zdravotní pojištění, jen když váš výdělek dosáhne aspoň 3500 korun měsíčně. Z částky nižší než 3500 korun se neodvádí. Tenhle limit se od roku 2021 zvýšil z dřívějších 3000 korun.
Zatímco u zdravotního pojištění se do limitu započítává skutečně dosažený výdělek, u sociálního pojištění je rozhodující částka uvedená v dohodě o pracovní činnosti. Pokud tedy máte v dohodě sjednanou měsíční odměnu vyšší než tři tisíce korun, sociální pojištění stejně odvedete, přestože váš výdělek bude v daném měsíci z určitého důvodu nižší.
Jestliže jste uzavřeli dohodu o pracovní činnosti s víc zaměstnavateli, počítá se strop 3500 korun pro každého zvlášť. Pokud jste však sjednali víc DPČ s jedním zaměstnavatelem, tak se do limitu sčítají.
Limit 3500 korun platí od roku 2021 i pro daň z příjmů, respektive způsob zdanění. Pravidla jsou stejná jako u dohody o provedení práce. To znamená, že když u zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani, strhne z vaší odměny patnáctiprocentní zálohovou daň a uplatní daňové slevy. Stejně se postupuje v případě výdělků nad 3500 korun.
Když prohlášení k dani nepodepíšete, výdělek z DPČ se zdaní patnáctiprocentní srážkovou daní. Sraženou daň pak můžete získat zpátky, jestliže příjem z dohody ponížený o srážkovou daň zahrnete do daňového přiznání a v daném roce budete mít celkově jen nízké příjmy. Započtení příjmů zdaněných srážkovou daní umožní víc (nebo i plně) využít daňové slevy a nezdanitelné části základu daně.
Abyste mohli výdělky do svého daňového přiznání zahrnout, musíte po skončení roku požádat zaměstnavatele o potvrzení o příjmech. Pokud jste v některém měsíci měli od dvou zaměstnavatelů současně příjmy zdaněné zálohovou daní, podáváte daňové přiznání povinně; příjem zdaněný srážkovou daní povinnost podávat přiznání nezakládá.
Jestli jste v žádném měsíci výdělky daněné zálohovou daní od dvou nebo více zaměstnavatelů současně neměli, můžete posledního zaměstnavatele požádat, aby zúčtování daně vyřídil za vás. Ovšem jen za předpokladu, že vám nevznikla povinnost podat daňové přiznání z jiného důvodu.
DPP, DPČ – kalkulačka výpočtu mzdy, odvodů a mzdových nákladů
Další kalkulačky
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem