Kratší úvazek pro všechny zájemce, láká operátor

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 24. 5. 2021
Kratší úvazek pro všechny zájemce, láká operátor

Zdroj: Shutterstock

Telekomunikační společnost Vodafone bude veškerá pracovní místa nově nabízet na částečný úvazek.

„Práce na částečný úvazek navyšuje počet pracovních míst a také příležitostí pro lidi, kteří by jinak třeba vůbec pracovat nemohli. Například podle výzkumu britské vlády a pracovního portálu Indeed lákají pracovní inzeráty, které obsahují možnost flexibilního úvazku, o 30 procent uchazečů více,“ říká Carl Clarke, viceprezident pro lidské zdroje Vodafonu Czech Republic.

Česko patří dlouhodobě k zemím, kde firmy zkrácené úvazky nabízejí málo. Podle dat Eurostatu takto pracuje v Česku jen zhruba šest procent zaměstnanců, průměr EU je trojnásobný (kolem 18 %). Částečné úvazky více využívají ženy, typicky matky malých dětí nebo ženy, které se starají o starší rodiče. V Česku na částečný úvazek pracuje zhruba desetina zaměstnaných žen, v celé EU je to téměř třetina (30 %).

Vodafone částečné úvazky nově nabízí od pozic prodejců v obchodech až po místa v nejvyšším vedení firmy. Kromě pečujících žen tím firma chce oslovit i další lidi, kteří typicky vyžadují zkrácené úvazky. Jde třeba o zdravotně znevýhodněné, o studenty, kteří chtějí při škole sbírat praxi nebo o experty, například z oblasti IT, kteří se chtějí souběžně věnovat více projektům.

Operátor má v Česku 2500 zaměstnanců. I ti mají možnost po dohodě se svým manažerem pracovat na zkrácený úvazek. V současnosti jich tuto možnost využívá zhruba sedm procent.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Zbyla vám loňská dovolená? Přišel zlomový termín

4. 7. 2022 | Petr Kučera | 3 komentáře

Zbyla vám loňská dovolená? Přišel zlomový termín

O tom, kdy dostanete dovolenou, rozhoduje zaměstnavatel, i když v ideálním případě na váš návrh. Tohle pravidlo má ale jednu výjimku. A ta přichází ke slovu právě teď.

Kolik dostanu za dovolenou a kdy se ji vyplatí vzít. Kalkulačka

7. 6. 2022 | Petra Dlouhá

Kolik dostanu za dovolenou a kdy se ji vyplatí vzít. Kalkulačka

Když si dovolenou správně načasujete, můžete za ni dostat víc, než by byla vaše mzda, kdybyste chodili do práce.

Chcete dovolenou, šéf je proti. Na co máte nárok?

3. 6. 2022 | Petr Kučera | 3 komentáře

Chcete dovolenou, šéf je proti. Na co máte nárok?

Může o termínu a délce vaší dovolené rozhodovat opravdu jenom zaměstnavatel? Kdy ji může zrušit a odvolat vás z ní? A do kdy si musíte vybrat zbytek? Projděte si praktický přehled pravidel.... celý článek

Částečné úvazky budou výhodnější. Firmy dostanou slevu

1. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 28 komentářů

Částečné úvazky budou výhodnější. Firmy dostanou slevu

Návrh na zatraktivnění částečných úvazků definitivně prošel. Firmy za ně budou platit nižší sociální pojištění.

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

18. 5. 2022 | Petr Kučera

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

Zaměstnanec, který nemá účtenku za nákup benzinu nebo nafty, dostane od poloviny května vyšší paušál. Ten dosavadní už byl výrazně nižší než skutečné ceny.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.