Kratší úvazek pro všechny zájemce, láká operátor

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 24. 5. 2021 11:30
Kratší úvazek pro všechny zájemce, láká operátor

Zdroj: Shutterstock

Telekomunikační společnost Vodafone bude veškerá pracovní místa nově nabízet na částečný úvazek.

„Práce na částečný úvazek navyšuje počet pracovních míst a také příležitostí pro lidi, kteří by jinak třeba vůbec pracovat nemohli. Například podle výzkumu britské vlády a pracovního portálu Indeed lákají pracovní inzeráty, které obsahují možnost flexibilního úvazku, o 30 procent uchazečů více,“ říká Carl Clarke, viceprezident pro lidské zdroje Vodafonu Czech Republic.

Česko patří dlouhodobě k zemím, kde firmy zkrácené úvazky nabízejí málo. Podle dat Eurostatu takto pracuje v Česku jen zhruba šest procent zaměstnanců, průměr EU je trojnásobný (kolem 18 %). Částečné úvazky více využívají ženy, typicky matky malých dětí nebo ženy, které se starají o starší rodiče. V Česku na částečný úvazek pracuje zhruba desetina zaměstnaných žen, v celé EU je to téměř třetina (30 %).

Vodafone částečné úvazky nově nabízí od pozic prodejců v obchodech až po místa v nejvyšším vedení firmy. Kromě pečujících žen tím firma chce oslovit i další lidi, kteří typicky vyžadují zkrácené úvazky. Jde třeba o zdravotně znevýhodněné, o studenty, kteří chtějí při škole sbírat praxi nebo o experty, například z oblasti IT, kteří se chtějí souběžně věnovat více projektům.

Operátor má v Česku 2500 zaměstnanců. I ti mají možnost po dohodě se svým manažerem pracovat na zkrácený úvazek. V současnosti jich tuto možnost využívá zhruba sedm procent.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Vaše kancelář po covidu: Rotace a kolaborační hub

14. 5. 2021 | Renata Lichtenegerová | 3 komentáře

Vaše kancelář po covidu: Rotace a kolaborační hub

Covid odstartoval revoluci. Práce z domova – tedy vlastně odkudkoliv – se přeměnila z vítaného benefitu na standard. Zaměstnavatelé ruší klasická pracovní místa a budují místo nich... celý článek

Naše firma nehraje fér! Za udání už nemá hrozit výpověď

28. 4. 2021 | Veronika Hejná | 4 komentáře

Naše firma nehraje fér! Za udání už nemá hrozit výpověď

Pokud váš zaměstnavatel porušuje zákon, zapískejte na varovnou píšťalku. Nový zákon o ochraně takzvaných whistleblowerů vás prý ochrání před odvetou.

Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

Karlovy Vary jsou smutným vítězem roku 2020, co se růstu nezaměstnanosti týče. Ukazuje to nová Mapa nezaměstnanosti, kterou zveřejnilo Centrum pro společenské otázky SPOT.

Příspěvek ke karanténě bude do konce června

19. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Příspěvek ke karanténě bude do konce června

Mimořádný příspěvek za karanténu ve výši až 370 korun k nemocenské budou lidé dostávat i za květen a červen. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí na prodloužení podpory dnes schválili... celý článek

Na ošetřovné dosáhnou i babičky, dědové, tety či strýcové

18. 4. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Na ošetřovné dosáhnou i babičky, dědové, tety či strýcové

Nárok na takzvané krizové ošetřovné získají nově prarodiče či další příbuzní, přestože s dítětem nežijí ve společné domácnosti. Počítá s tím novela, kterou schválili poslanci.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.