Nemůžete se dostat do práce? Jak je to s omluvou kvůli dopravě

Ondřej Preuss | rubrika: Aktuality | 10. 2. 2020 12:45

Česko zasáhl extrémně silný vítr. Orkán Sabine může zkomplikovat nebo i prakticky znemožnit cestu do zaměstnání. 

Na situaci dopravní kalamity pamatuje zákoník práce v části týkající se takzvaných překážek v práci.

Pokud se zaměstnanec nemůže do práce dostavit včas či vůbec z důvodu nepředvídaného přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků, a nemohl-li zároveň dosáhnout místa pracoviště jiným přiměřeným způsobem (třeba autem, které občas také na cestu do práce používá, případně pěšky, na kole, pokud to není daleko a orkán se již přehnal), poskytne mu zaměstnavatel pracovní volno bez náhrady mzdy na nezbytně nutnou dobu.

Hrajte na jistotu

Nejde tedy o neomluvenou absenci, ale vlastně o neplacené volno. Zaměstnanci nenáleží odměna. 

Zaměstnavatelé se často takovou situaci snaží řešit nařízením dovolené. Tu však zaměstnavatel nemůže nařídit ze dne na den. Obecně je sice nařízení dovolené v „moci“ zaměstnavatele, ale zaměstnance musí informovat nejméně 14 dní předem. V praxi však – zejména ve zkušební době – doporučujeme jít spíše cestou dohody se zaměstnavatelem a dovolenou akceptovat, pokud je nabízena.

Může nastat i situace, že zaměstnanec sice do práce dorazí, ale větrná kalamita znemožňuje její vykonávání. Například při profesi řidiče, když strom přetrhl trolej a řidič nemůže jet. Zaměstnavatel v takovém případě může přeřadit zaměstnance na jinou práci, ale musí mu dát stejnou odměnu, jakou by dostal za svou běžnou práci.

Zákoník práce v krajních případech počítá s omluvou absence i z jiných než „dopravních důvodů“. Jde o takzvaný výkon občanské povinnosti, kdy je mimo jiné omluveno poskytnutí osobní pomoci při živelních událostech, nebo v obdobných mimořádných případech. Sem by například spadalo zajištění střechy či komínu, aby nikoho nemohl ohrozit. Samozřejmě jen v případě, že to nejde vyřešit jinak (například prostřednictvím manžela, který je doma).

Primárně je však toto opatření určeno pro situace, kdy zaměstnanec například poskytuje někomu první pomoc při požáru a podobně. Každopádně doporučujeme zaměstnavatele hned, jak to bude možné, informovat, že se opozdíte, a uvést i konkrétní důvody.

Autor je zakladatelem služby DostupnýAdvokát.cz.

Ondřej Preuss

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Neplacené volno. Kdy ho šéf musí dát, jak je to s odvody a další pravidla

15. 9. 2021 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Neplacené volno. Kdy ho šéf musí dát, jak je to s odvody a další pravidla

Kdy máte nárok na neplacené volno a kdy to záleží jen na zaměstnavateli? Jak je to potom s odvody sociálního a zdravotního pojištění, nebo třeba s nemocenskou? Poradíme.

Placené volno. Přehled, na co teď máte nárok

7. 9. 2021 | Zdeněk Bauer | 3 komentáře

Placené volno. Přehled, na co teď máte nárok

Kdy vás musí zaměstnavatel omluvit v práci a naplno vám to proplatit? Co patří mezi důležité osobní překážky v práci? Přečtěte si.

Při odchodu z práce nezapomeňte zápočtový list, bude se hodit

26. 8. 2021 | Kateřina Jungvirtová | 1 komentář

Při odchodu z práce nezapomeňte zápočtový list, bude se hodit

Mohl by ho po vás chtít nový zaměstnavatel, úřad práce i sociálka. Projděte si, co má, a naopak nemá obsahovat za informace.

Uchazeče o práci třídí v bance robot. Zhodnotí vás v mailu

18. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Uchazeče o práci třídí v bance robot. Zhodnotí vás v mailu

UniCredit Bank pro nábor zaměstnanců nově využívá umělou inteligenci. Od července na to v Česku a na Slovensku postupně nasazuje nového chatbota, se kterým už bylo v kontaktu... celý článek

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

9. 8. 2021 | Petr Kučera | 21 komentářů

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

Zaměstnavatelé v Česku hlásí rekordní počet volných míst. Prostřednictvím úřadů práce jich ke konci července nabízeli 358 152, což je o 2540 víc než v červnu a o 23 869 víc než před... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.