Nemůžete se dostat do práce? Jak je to s omluvou kvůli dopravě

Ondřej Preuss | rubrika: Aktuality | 10. 2. 2020

Česko zasáhl extrémně silný vítr. Orkán Sabine může zkomplikovat nebo i prakticky znemožnit cestu do zaměstnání. 

Na situaci dopravní kalamity pamatuje zákoník práce v části týkající se takzvaných překážek v práci.

Pokud se zaměstnanec nemůže do práce dostavit včas či vůbec z důvodu nepředvídaného přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků, a nemohl-li zároveň dosáhnout místa pracoviště jiným přiměřeným způsobem (třeba autem, které občas také na cestu do práce používá, případně pěšky, na kole, pokud to není daleko a orkán se již přehnal), poskytne mu zaměstnavatel pracovní volno bez náhrady mzdy na nezbytně nutnou dobu.

Hrajte na jistotu

Nejde tedy o neomluvenou absenci, ale vlastně o neplacené volno. Zaměstnanci nenáleží odměna. 

Zaměstnavatelé se často takovou situaci snaží řešit nařízením dovolené. Tu však zaměstnavatel nemůže nařídit ze dne na den. Obecně je sice nařízení dovolené v „moci“ zaměstnavatele, ale zaměstnance musí informovat nejméně 14 dní předem. V praxi však – zejména ve zkušební době – doporučujeme jít spíše cestou dohody se zaměstnavatelem a dovolenou akceptovat, pokud je nabízena.

Může nastat i situace, že zaměstnanec sice do práce dorazí, ale větrná kalamita znemožňuje její vykonávání. Například při profesi řidiče, když strom přetrhl trolej a řidič nemůže jet. Zaměstnavatel v takovém případě může přeřadit zaměstnance na jinou práci, ale musí mu dát stejnou odměnu, jakou by dostal za svou běžnou práci.

Zákoník práce v krajních případech počítá s omluvou absence i z jiných než „dopravních důvodů“. Jde o takzvaný výkon občanské povinnosti, kdy je mimo jiné omluveno poskytnutí osobní pomoci při živelních událostech, nebo v obdobných mimořádných případech. Sem by například spadalo zajištění střechy či komínu, aby nikoho nemohl ohrozit. Samozřejmě jen v případě, že to nejde vyřešit jinak (například prostřednictvím manžela, který je doma).

Primárně je však toto opatření určeno pro situace, kdy zaměstnanec například poskytuje někomu první pomoc při požáru a podobně. Každopádně doporučujeme zaměstnavatele hned, jak to bude možné, informovat, že se opozdíte, a uvést i konkrétní důvody.

Autor je zakladatelem služby DostupnýAdvokát.cz.

Ondřej Preuss

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

17. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

Jaké jsou podmínky pro odchod do předčasného důchodu? Jak si ho správně načasovat? O kolik sníží penzi? Jak o něj žádat? Tady je praktický průvodce v otázkách a odpovědích.

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

16. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se mění v roce 2023? Tady je přehled.

Svátky v roce 2023. Kdy přinesou prodloužený víkend?

13. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Svátky v roce 2023. Kdy přinesou prodloužený víkend?

Na kdy připadají svátky v České republice v roce 2023? Kdy vycházejí těsně vedle víkendu? A jak budou zavřené obchody? Tady je přehled.

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

11. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady je aktuální přehled pro rok 2023.

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

4. 1. 2023 | Zdeněk Bauer

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

Kdo má nárok na podporu a na jak dlouho? Proč si dát pozor na dobrovolné ukončení předchozí práce bez vážného důvodu? Jak je to s odstupným? Může si nezaměstnaný přivydělávat? Tady... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.