O tom, že jste ve vazbě, musejí orgány činné v trestním řízení vašeho zaměstnavatele bez průtahů informovat. Máte právo jim v tom svým výslovným přáním zabránit. Pak ale počítejte s tím, že s vámi velmi pravděpodobně zaměstnavatel rozváže pracovní poměr pro neomluvenou absenci, pokud se vám s ním nepodaří spojit a dohodnout se třeba na čerpání neplaceného volna.
Když nastupujete do vězení (tedy do výkonu trestu poté, co jste byli odsouzení), musíte už dát v práci vědět sami.
Jsem ve vazbě: Dostanu padáka?
Samotný fakt, že jste ve vazbě, není důvodem k výpovědi ani okamžitému zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Musí ctít presumpci nevinny.
Pobyt ve vazbě sám o sobě dokonce není důvodem ani k tomu, aby vám zaměstnavatel krátil dovolenou. Na to dojde, až jestli vás pravomocně odsoudí.
Záleží ale, z jakého důvodu jste trestně stíhaní. Když budete podezřelí z vraždy příbuzného, zaměstnavatel s vámi kvůli tomu pracovní poměr zrušit nesmí, minimálně do té doby, než budete pravomocně odsouzení. Když půjde o čin, který souvisí s výkonem vaší práce, vyhodit vás může: zaměstnavatel s vámi může okamžitě zrušit pracovní poměr, když jdete do vazby v souvislosti s jednáním, kterým jste zvlášť hrubě porušili pracovní povinnosti, respektive povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k práci, kterou vykonáváte.
Zvlášť hrubě své pracovní povinnosti porušíte třeba, když zaměstnavatele fyzicky napadnete, okradete nebo úmyslně poničíte jeho majetek, případně majetek jiných zaměstnanců. Nebo třeba pracujete jako řidič autobusu a přijdete do práce opilí. Pak vás šéf může vyhodit takzvaně na hodinu – pracovní poměr se ruší okamžitě, jakmile vám písemné zrušení pracovního poměru doručí. Do vazby i vězení vám ho může poslat doporučeně poštou.
Jdu do vězení
Jiná je situace po odsouzení. Pokud budete pravomocně odsouzení za úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody (tedy vězení) na dobu delší než jeden rok, je to pro zaměstnavatele důvod k tomu, aby s vámi okamžitě zrušil pracovní poměr – bez ohledu na to, co jste spáchali. Pokud jste odsouzení za nedbalostní trestný čin nebo „jen“ dostanete podmínku, zaměstnavatel vás na základě toho propustit nesmí.
Opět ale záleží, co jste provedli: zaměstnavatel vás může na hodinu vyhodit, pokud jste pravomocně odsouzení pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně šesti měsíců.
Pořád také platí, že s vámi šéf může okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud zvlášť hrubě porušíte pracovní povinnosti – tento důvod může zaměstnavatel použít ke skončení pracovního poměru například, když jste odsouzení za nedbalostní trestní čin spáchaný při práci nebo v souvislosti s ní (i když samotné odsouzení by podle zákoníku práce výpovědním důvodem nebylo).
Když s vámi zaměstnavatel zruší pracovní poměr, aniž k tomu měl zákonný důvod, bude zrušení neplatné. Bránit se musíte žalobou u soudu, jen pozor na to, že je nutné podat ji do dvou měsíců od ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.
Vyhodit vás nesmí. Ale platit nebude
Když jste ve vazbě nebo ve výkonu trestu a zaměstnavatel s vámi neukončil (případně zatím neukončil) pracovní poměr, považuje se pobyt ve vězení za důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance, za kterou vám nenáleží náhrada mzdy nebo platu. Nejde o neomluvenou absenci a zameškání práce. Výkon trestu a vazba se považují za neomluvenou absenci, jen když zaměstnavatele včas neinformujete, že u vás tato překážka v práci nastala.
Dovolená: Jak se krátí
Když nechodíte do práce kvůli tomu, že jste ve vězení, krátí se vám roční dovolená za každých jednadvacet takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu. Stejně se krátí dovolená za dobu strávenou ve vazbě, ale jen v případě, že jste byli pravomocně odsouzení. Nebo když vás soud zprostí obžaloby či zastaví vaše trestní stíhání z důvodu, že nejste za spáchaný trestný čin trestně odpovědní (třeba proto, že jste v době jeho páchání nebyli příčetní), dostali jste milost nebo amnestii.
Pokud vás soud zprostí obžaloby, protože se neprokáže, že jste trestný čin spáchali, dovolená za dobu strávenou ve vazbě se nekrátí.
Když ztratíte bezúhonnost
Existují profese, které vyžadují trestní bezúhonnost. Tato podmínka může být stanovena zákonem nebo přímo zaměstnavatelem. Pokud platí pro vaše místo a jste pravomocně odsouzení, může to být důvod, aby se s vámi zaměstnavatel rozloučil.
„Jsou případy, kdy čistý rejstřík zaměstnanec potřebuje pro danou pozici ze zákona, často ovšem zaměstnavatelé požadují po zaměstnancích bezúhonnost, i když to pro danou pozici není odůvodnitelné. Pak záleží na tom, zda se proti nezákonnému či diskriminačnímu postupu zaměstnavatele zaměstnanec brání,“ komentuje Pavla Aschermannová, právnička Rubikon centra, které pomáhá lidem s trestní minulostí.
Je například pochopitelné, že zaměstnavatel nebude chtít na místě pokladní nebo bankéře člověka odsouzeného za majetkovou trestnou činnost.
Dalším příkladem je soudce – jakmile je odsouzený, přichází o funkci. Bez ohledu na to, jaký trest dostal. S výjimkou trestného činu spáchaného z nedbalosti, pak přijde o funkci, jen když dostane nepodmíněný trest odnětí svobody, tedy vězení.
Čistý rejstřík musí mít například úředníci na ministerstvech (podle služebního zákona), policisté, hasiči, zdravotní sestry, porodní asistentky, sociální pracovníci nebo učitelé. Povinnost se týká i auditorů, notářů, advokátů nebo veterinářů.
V některých případech je nutné brát podmínku bezúhonnosti šířeji, než vymezuje zákon pro danou profesi. „Například na učitele, jsou kladeny vyšší nároky nejen z hlediska bezúhonnosti, jak ji vyžaduje zákon o pedagogických pracovnících, ale i z hlediska zásad vzdělávání a obecných etických principů,“ pokračuje Pavla Aschermannová.
Učitelé by měli být pro žáky morálními vzory. Může se tedy stát, že s učitelem bude rozvázán pracovní poměr i kvůli provinění, které s výkonem povolání nesouvisí a za které třeba ani nebyl odsouzen, ale snižuje jeho morální autoritu.
Sdílejte článek, než ho smažem