Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Odnesla jídlo z kuchyně. Okamžitá výpověď platí, řekl soud

| rubrika: Aktuálně.cz | 9. 3. 2014 | 14 komentářů
Nejvyšší soud: Postačí, když zaměstnavatel ztratí „nezbytnou míru důvěry“, kterou v pracovníka měl.

Lidé, kteří si bez dovolení odnesou domů majetek svého zaměstnavatele, mohou dostat okamžitou výpověď bez ohledu na to, že jde o věc nepatrné hodnoty nebo prakticky přebytečnou. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky.

Rozhodující podle soudu nemusí být ani výše škody, ani předchozí vzorné plnění pracovních povinností. Postačí, když kvůli takovému činu zaměstnavatel ztratí „nezbytnou míru důvěry“, kterou v pracovníka měl.

Soud konstatoval, že firma se snaží chránit svůj majetek i zájmy ostatních zaměstnanců či klientů a nelze po ní spravedlivě požadovat, aby takového člověka dále zaměstnávala, a to ani do konce standardní výpovědní doby.

Jak přežít (v) zaměstnání

Hned první díly našeho seriálu Jak přežít (v) zaměstnání byly o tomtéž: Končíte v práci. Jak na to, když chcete skončit sami. Co můžou dělat, když chtějí, abyste skončili. Kdy můžete letět na hodinu. Kdy vám patří odstupné... A tak dál:

 

Stejně bychom to vyhodili

Až k Nejvyššímu soudu došel případ ženy, která pracovala jako pomocná kuchařka v Centru sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10. Na konci října roku 2010 ji při odchodu z práce zkontroloval zástupce zaměstnavatele a zjistil, že „svévolně a bez dovolení“ odnáší maso, knedlíky, zelí a sušenky z kuchyně.

Zaměstnavatel dal kuchařce okamžitou výpověď kvůli „porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k jí vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem“. Pro přesnost: Zákoník práce to nazývá okamžitým zrušením pracovního poměru.

Žena, jejíž pracovní místo mělo být ke konci roku stejně zrušeno, se s okamžitou výpovědí nesmířila. Argumentovala tím, že potraviny v celkové ceně zhruba padesáti korun byly uhrazeným obědem, který nestihla zkonzumovat v pracovní době, a proto si jej odnášela domů. Potraviny by podle ní stejně skončily v drtičce odpadu. Kuchařka zároveň uvedla, že nikdy nebyla poučena o tom, že nesmí z pracoviště odnášet žádné potraviny.

I kdyby její jednání bylo možné označit jako „porušení pracovní kázně“, nedosahovalo by intenzity „zvlášť hrubého porušení“, uvedli její právníci.

Dva obědy pro celou rodinu

Obvodní soud pro Prahu 10 dal ale za pravdu zaměstnavateli. Poukázal zejména na fakt, že si žena v tašce odnášela oběd nejméně pro osm až deset lidí (taška plná knedlíků v množství odpovídajícím třem šiškám, dvě litrové láhve přílohového zelí s masem a čtyři originálně balené sušenky).

Ženě se nepodařilo prokázat, že se jednalo o její nedojedený oběd a zbytky od ostatních kolegyň. Soud tento argument vyhodnotil jako „ryze účelový“ i vzhledem k tomu, že na pracovišti působily spolu s touto ženou už jen dvě kuchařky a hospodářka. Poukázal i na to, že žena své tvrzení o původu potravin během soudního řízení změnila.

Podle soudu měl zaměstnavatel právo podat okamžitou výpověď, protože žena úmyslně a zvlášť hrubým způsobem porušila svou základní povinnost zaměstnance řádně hospodařit s prostředky svěřenými mu zaměstnavatelem a střežit a ochraňovat majetek zaměstnavatele před poškozením, ztrátou, zničením a zneužitím.

Anketa

Vážně v práci nekradete? Netisknete si třeba svoje věci na zaměstnatelův papír na jeho tiskárně? Nebo tak...

Devět let bez problémů

Kuchařka se odvolala a u Městského soudu v Praze uspěla. Soudci poukázali na fakt, že žena u zaměstnavatele pracovala devět let a nebylo prokázáno, že by předtím řádně neplnila své povinnosti. Kontrola se uskutečnila jen jednou, a to už v době, kdy bylo stejně rozhodnuto o zrušení pracoviště ke konci roku.

Soud uznal i argument, že s jídlem zbylým po vydání objednaných obědů nebylo možné naložit jinak než je zlikvidovat – nešlo tedy o zásoby potravin, takže zaměstnavateli nemohla vzniknout škoda.

Žena tak sice porušila své pracovní povinnosti, avšak nikoliv zvlášť hrubým způsobem. Společnost – přesněji příspěvková organizace – ji tedy nadále mohla zaměstnávat po dobu výpovědní doby.

Konec důvěry

S takovým rozsudkem se pro změnu nesmířilo Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci. Jeho zástupci uvedli, že není rozhodující výše škody (hodnota odnesených potravin), nýbrž skutečnost, že žalobkyně svým jednáním porušila „nezbytnou míru důvěry“, kterou k ní zaměstnavatel měl. Nelze po něm tedy požadovat, aby ženu nadále zaměstnával, a to s ohledem na zájem na ochraně jeho majetku a také s ohledem na nezbytnost chránit zájmy jeho klientů a zaměstnanců.

Nejvyšší soud se nyní definitivně přiklonil na stranu zaměstnavatele.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Vylili vás? Víte, jakou dostanete podporu?

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2014

platů
let
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 3. 2014 23:39, Nováková

Spíš to vypadá, že to dělala dlouhodobě zcela běžně, tak si ji vytipovali, aby nemuseli vyplácet odstupné. Zkrátka sama si naběhla na vidle

Reagovat

 

+10
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 3. 2014 18:11, Slávka

V porovnání s miliardovými rozkrádačkami v našem státě a nepostižitelností jejich aktérů mi ztráta pracovního místa za nulovou škodu připadá neadekvátní, ba šikanózní. Pracovnice pro zaměstnavatele pracovala dlouhou dobu k jeho spokojenosti a napomenutí nebo finanční postih by byl určitě pro ni dostatečným trestem.
Nevím, jesti se mám radovat, že po roce 89 to jsou právě komunisti, kteří se na rozkrádání státu nepodílejí (pokud pominu ty, které si pravicové strany vzaly pod svá křídla).

Reagovat

 

-7
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

10. 3. 2014 | 22:32

Souhlasím.Sama si pamatuji na školní jídelnu,kdy k obědu bývalo zcela běžně nepoživatelné maso,buď tlusté nebo jakási nejedlá flaksa.Od té doby nenávidím koprovku,rajskou a kapustu,protože to hovězí k těmto omáčkám bylo skutečně...více

10. 3. 2014 | 15:15 | V.Mlich

Třeba takové dobití mobilu vypadá velice nevinně, ale když je to přes USB a pracovník tím dostane do firemní sitě virus, může to firmu i položit, pokud současně někdo jiný zanedbá zálohování. více

10. 3. 2014 | 12:42 | jp

Jen technická: autor článku by měl vědět, že zákon pojem „okamžitá výpověď“ nezná. Buď „výpověď“, nebo „okamžité zrušení pracovního poměru“ neboli buď zaměstnanec dostane výpověď (poběží výpovědní lhůta), nebo s ním zaměstnavatel...více

10. 3. 2014 | 2:41 | jezevec

být zaměstnavatelem, tak bych tu pani vyrazil ne za to, že ukradla zbytky - ale za to, že přichycena se třemi šiškami knedlíků a několika sklenicemi zelí trapně lhala, že se jedná o nedojedený oběd jejích kolegyň. ztráta...více

10. 3. 2014 | 1:50

Ale ale. Když soud dokázal spočítat knedlíky, dokáže spočítat a uvážit i další věci, vidíte to dost černě. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK