Zákoník práce nám dává několik možností, jak pracovní poměr ukončit: dohodu, výpověď, okamžité zrušení a zrušení ve zkušební době. Zaměříme se na ty způsoby, které umožňují vyklidit pozice co nejrychleji.
Dohoda
Existuje celá řada důvodů, proč za sebou může chtít zaměstnanec prásknout dveřmi co nejdřív. Mohou za tím být neshody na pracovišti, požadavek nového šéfa, abychom nastoupili do nové práce co nejdřív, tedy v době, kdy by nám ještě běžela výpovědní lhůta, ale i neschopnost vykonávat stávající práci ze zdravotních důvodů nebo třeba finanční problémy zaměstnavatele.
Za normálních okolností (o těch ne zcela běžných si povíme později) máme v případě, že chceme skončit v práci co nejdříve, v podstatě jedinou možnost, a tou je dohoda. A na dohodu musí být vždycky dva – v tomto případě tedy zaměstnanec a zaměstnavatel. Pokud tedy chceme ukončit (nebo podle zákoníku práce „rozvázat“) pracovní poměr dohodou, je třeba, abychom našli společnou řeč ohledně okamžiku, kdy náš pracovní poměr skončí. Můžeme se dohodnout, že náš pracovní poměr bude rozvázán ihned, můžeme si ale stanovit i datum pozdější. Je ovšem nezbytně nutné, aby byl okamžik rozvázání našeho pracovního poměru jasně určený. V dohodě tak tedy bude nejlépe uvést přímo datum. Pokud jsme tedy se zaměstnavatelem sladili své představy, je třeba, abychom dohodu sepsali: zákoník práce její písemnou formu vyžaduje a trvá také na tom, aby každá ze stran obdržela jedno vyhotovení dohody.
Zaměstnavatel ovšem není povinen se se zaměstnancem dohodnout. A může se stát, že opravdu nebude chtít. Pak jsou dvě možnosti – nevyhovuje mu datum, které by se líbilo zaměstnanci, nebo ho vůbec nechce pustit dřív, než bude podle zákona muset. V prvním případě je možné s ním dál jednat a pokusit se najít kompromis. V druhém případě, nebo pokud se nepodaří kompromis najít, nezbývá zaměstnanci než podat standardní výpověď. Spěcháme-li, je dobré se jistit proti průtahům (úmyslným i neúmyslným) ze strany zaměstnavatele. Nabízí se tu tedy varianta osobního jednání se zaměstnavatelem, na jejímž konci by byla písemná dohoda. Pokud podáváme návrh dohody písemně, je rozumné do něj uvést datum, do kdy očekáváme odpověď, případně do návrhu můžeme vložit i klauzuli, že pokud zaměstnavatel do termínu neodpoví, má být návrh dohody považován za výpověď. Nebo je možné podat výpověď rovnou a zároveň usilovat o dohodu.
Výpovědi se budeme podrobně věnovat v pokračování seriálu.
V souvislosti s novým občanským zákoníkem, který je účinný od prvního ledna, je ještě dobré připomenout, že pokud zaměstnavateli dáte návrh dohody a on vám jej vrátí s úpravami, je potřeba se v případě, že vám nevyhovují, potřeba proti nim písemně ohradit. Jinak se má za to, že je přijímáte a dohoda bude platit v pozměněném znění.
Dohoda o rozvázání pracovního poměru tedy musí
- být písemná,
- jasně určovat okamžik, ke kterému v práci skončíme,
- jasně stanovit, že se jedná o dohodu o rozvázání pracovního poměru.
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
V některých případech máme ještě další možnost, jak spálit mosty. Touto možností je okamžité zrušení pracovního poměru. Podle zákoníku práce tak ale můžeme učinit pouze ze dvou zde uvedených důvodů – tedy v případě, že by nám zaměstnavatel 15 dní po splatnosti nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu (případně jakoukoli jejich část) a dále pokud bychom podle lékařského posudku nemohli vykonávat svou práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel by pro nás do 15 dnů od předložení posudku nenašel práci jinou.
Okamžité zrušení pracovního poměru musí zaměstnanec provést písemně a musí v něm být dostatečně určitě sdělen důvod, pro který se tak děje – tento důvod pak nesmí být dodatečně měněn. Zákoník práce navíc omezuje dobu, po kterou může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr. Tento důvod si tedy nemůžeme schovávat do zásoby nebo na vhodnější příležitost, ale musíme ho uplatnit do dvou měsíců od doby, kdy jsme se o něm dověděli, nejpozději však do jednoho roku od jeho vzniku. Dobrá zpráva je, že pokud zaměstnanec platně zruší pracovní poměr, má nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku, a to za dobu, která odpovídá výpovědní době.
Zrušení pracovního poměru zaměstnancem musí
- být písemné,
- obsahovat jasně popsaný důvod,
- být uskutečněno v zákonem stanovené lhůtě.
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Pokud jsme ve zkušební době a máme tak nějak pocit, že by mělo v tomto případě zůstat jen u zkušenosti, můžeme pracovní poměr ve zkušební době zrušit. Zákoník práce toho po nás v tomto případě příliš nepožaduje. Toto zrušení má být písemné a pracovní poměr pak končí dnem, kdy je ukončení pracovního poměru doručeno zaměstnavateli, nebo pozdějším dnem, pokud je v něm uveden. Pracovní poměr lze zrušit ve zkušební době z jakéhokoli důvodu i bez udání důvodu.
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí
- být písemné,
- proběhnout ve zkušební době.
Sdílejte článek, než ho smažem