Rozhodčí doložky opět v akci! Jak zaměstnavatelé předcházejí soudům se zaměstnanci

Petr Kučera | rubrika: Aktuálně.cz | 1. 4. 2012
Rozhodčí doložky opět v akci! Jak zaměstnavatelé předcházejí soudům se zaměstnanci
Zaměstnavatelé čím dál častěji využívají nový trik, který z případných pracovních sporů vyloučí soudy. Za určitých okolností tak lze snadno obejít zákoník práce i další platné zákony.

Součástí pracovní smlouvy se totiž mnohdy stávají takzvané rozhodčí doložky. Ty stanoví, že případné spory mezi pracovníkem a firmou neřeší běžný soud, ale soukromý rozhodce.

Výběr rozhodců přitom může být podle doložky plně v rukou zaměstnavatelů, navíc někteří rozhodci nemusí respektovat zákoník práce ani procesní normy jako občanský soudní řád.

Opoziční ČSSD chce nyní napravit chybu, kterou v roce 2006 při schvalování současného zákoníku práce sama způsobila.

Zatímco dříve zákoník výslovně stanovil, že pracovní spory rozhodují soudy, od roku 2007 z něj toto ustanovení vypadlo. Ještě větší prostor pak rozhodčím doložkám poskytla novela zákoníku, kterou s účinností od letošního roku schválila současná koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Plošný zákaz, navrhovaný nyní sociálními demokraty, však nynější vláda odmítá. Souhlasí nicméně alespoň s určitým omezením rozhodčích doložek.

Bez důkazů i bez odůvodnění

„Rozhodčí doložka může stanovit, že rozhodci postupují podle svých pravidel či podle zásad spravedlnosti, nikoli podle občanského soudního řádu. A pokud tak doložka stanoví, nemusí být rozhodčí nález odůvodněn,“ upozorňuje skupina poslanců ČSSD ve svém návrhu na změnu zákoníku.

Snadno se lze vyhnout také dokazování, tedy výslechům svědků či znalců, které jsou u běžného soudu obvyklé.

„To vše za situace, kdy proti rozhodčímu nálezu nejsou přípustné v zásadě žádné opravné prostředky. Rozhodčí nález, na jehož základě lze vést exekuci, nelze totiž přezkoumat soudem – až na některé zákonem stanovené výjimky,“ připomíná skupina poslanců ČSSD.

Někteří zaměstnavatelé se tak mohou zbavit zákonné odpovědnosti za pracovní úraz či nemoc z povolání. Díky rozhodcům mohou po zaměstnancích požadovat také vyšší náhradu neúmyslně způsobené škody, než na jakou by měli nárok podle zákoníku práce.

„Pro zaměstnance to může mnohdy mít fatální následky, jak se již někde ukazuje na případech absurdních nároků, uplatňovaných po zaměstnancích, a to i po ukončení pracovního poměru,“ uvádí opoziční návrh.

Rychlejší řešení pro obchodníky

Anketa

Šli byste do práce, kdyby vám se smlouvou dali podepsat doložku, že případné spory se zaměstnancem řeší rozhodce?

Sociální demokraté zdůrazňují, že rozhodčí doložky jsou často už součástí pracovní smlouvy a uchazeč o zaměstnání není v postavení, aby o tom mohl jednat.

Vládní koalice – zejména ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, do jehož působnosti zákoník práce spadá – oproti tomu tradičně připomíná, že pracovní smlouva i případná rozhodčí doložka jsou výsledkem oboustranné dohody. Právě posílení smluvní volnosti obou stran bylo jedním z cílů zatím poslední novely, připravené Drábkem řízeným úřadem.

Rozhodčí řízení, zvané též arbitráž, původně vzniklo jako alternativa pro řešení sporů mezi podnikateli. Bývá totiž zpravidla rychlejší a jednodušší než soudní řízení. Navíc proti verdiktu prakticky není možné odvolání, zatímco u klasického soudu může postupně rozhodovat více instancí.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Volba povolání

4. 3. 2012 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Volba povolání

Týden neklidu skončil. Veřejnost nechal vcelku klidnou. Veřejnost už totiž nechává vcelku klidnou všecko. Jen na webu se občas ještě někdo rozvášní. Začala Matějská pouť. Zůstanete... celý článek

Končíte v práci? První kroky nezaměstnaného

28. 2. 2012 | Barbora Buřínská | 15 komentářů

Končíte v práci? První kroky nezaměstnaného

V lednu 2012 bylo evidováno zhruba 534 tisíc lidí bez práce, přičemž úřady práce vykazovaly jen 35 tisíc volných pracovních míst. A propouštělo se, míra nezaměstnanosti stoupla víc,... celý článek

Proč vás nezaměstnám

17. 1. 2012 | Andor Jakab | 33 komentářů

Proč vás nezaměstnám

Mohl bych zaměstnat dvanáct lidí za 760 eur čistého, ale neudělám to. Řeknu vám proč. Mohli byste pracovat v pěkné kanceláři mé firmy, která působí v sektoru služeb. Žádný telemarketing,... celý článek

Změny, které v roce 2012 provětrají naši peněženku

2. 1. 2012 | Dušan Šídlo, Ondřej Tůma | 4 komentáře

Změny, které v roce 2012 provětrají naši peněženku

Vyšší DPH a následné zdražování potravin a dalších nepostradatelných (ale i postradatelných) věcí, snížení státního příspěvku na stavební spoření, nový zákoník práce, možnost placené... celý článek

Co dělat, když u vás propukne nemoc z povolání?

16. 11. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Co dělat, když u vás propukne nemoc z povolání?

Kdo má ženu učitelku, ten si občas přijde jako třeťák před tabulí. Kdo má doma advokáta, slýchá, že „námitka je nepřípustná“, a kdo si vzal letušku, ten se nediví, že mu místo pozdravu... celý článek

Partners Financial Services