Očima expertů: Švarcsystém. Zakázat, nebo zcela legalizovat?

Očima expertů: Švarcsystém. Zakázat, nebo zcela legalizovat?
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vyhlásil švarcsystému válku. Firmám i pracovníkům hrozí vysoké pokuty. Neměl by se ale švarcsystém spíš legalizovat? Zeptali jsme se advokáta Tomáše Sokola, ekonomů Aleše Michla a Tomáše Prouzy a dalších zajímavých osobností.

Do konce roku 2011 byl švarcsystém v šedé zóně, avšak nebyl výslovně zakázaný. Nyní je všechno jinak. Od prvního ledna je po novelizaci zákona o zaměstnanosti švarcsystém (opět) nelegální. Pracovníkovi, který je tímto způsobem „zaměstnán“, hrozí pokuta až 100 tisíc korun, firmám dokonce 250 tisíc až 10 milionů. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se rozhodl švarcsystému vyhlásit válku a hrozí, že do terénu vyšle velké množství kontrolorů, kteří budou nekompromisně udělovat vysoké pokuty. I nadále však tímto způsobem v Česku podle odhadů pracují statisíce lidí. Ministerstvo práce slibuje, že jen během letošního roku proběhne zhruba 200 tisíc kontrol, kterým se bude věnovat 400 zaměstnanců Státního úřadu inspekce práce. Inspektoři budou mít v terénu k dispozici 180 mobilních kanceláří. Celý projekt bude stát zhruba 800 milionů korun a bude placen (jak jinak) z evropských dotací.

Švarcsystém: Na čí straně je chyba?

Odpůrci švarcsystému tvrdí, že zaměstnavatel i pracovník obcházejí stát a obírají ho na daních a odvodech o několik miliard korun ročně. Ten, kdo pracuje formou švarcsystému, nemá (alespoň oficiálně) nárok na žádné zaměstnanecké benefity ani dovolenou či nemocenskou. Navíc v případném pracovněprávním sporu je jeho šance takřka nulová. Někteří ekonomové ale upozorňují, že pokud je někdo zaměstnaný tímto způsobem, tak je k práci výrazně motivovaný. Dále připomínají i to, že zásadní chyba je ve špatně nastaveném systému daní a odvodů, který prý k této formě zaměstnávání přímo svádí. Nutno také zdůraznit, že spousta firem pracovníkům nabízí jen tuto možnost. Otázkou tedy je, zda se státu vyplatí pracovníci ve švarcsystému, nebo na pracovním úřadě.

Co si o švarcsystému a o přístupu státu k němu myslí osobnosti, které oslovil server Peníze.cz? 

TOMÁŠ SOKOL

advokát

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování
Tomáš Sokol
+129
+
-

Švarcsystém byl původně realizací ústavního principu, že co není zakázáno, je dovoleno, což je legální. Pak byl rozličně zakazován, což je zase v demokratické zemi legitimní. Jiná věc je, zda také rozumné. Problém může činit výklad toho, co aktuálně je nebo není švarcsystém. Osobně bych byl pro zákony, které by takový systém angažmá pracovní síly nezakazovaly vůbec, ale snažily se, aby i v takovém případě byla celková „odvodová“ zátěž srovnatelná, takže by netrpěla státní kasa.

ALEŠ MICHL

ekonom, analytik Raiffeisenbank

Aleš Michl – ekonom, analytik Raiffeisenbank
-187
+
-

Když je in podvést a přechytračit stát, zbývá jediná možnost. Zákony cukru a biče.

TOMÁŠ PROUZA

ekonom

Tomáš Prouza
+191
+
-

Zejména dnes v době stagnující ekonomiky by bylo dobré ke švarcsystému přistupovat velmi pragmaticky, především u firem, které přežívají s tak nízkými maržemi, že by si klasické zaměstnance nemohly dovolit. Je jen vinou státu, že zdanění zaměstnanecké práce (včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění) nastavil tak nevýhodně, že je tolik firem motivováno k obcházení zákonů. A pokud už stát chce někoho za obcházení zákonů trestat, tak by to měly být podniky, a ne jednotlivci, kteří často mají pouze dvě volby – buďto práci na živnostenský list, nebo žádnou práci.

PETR MACH

ekonom

Petr Mach
+306
+
-

Práce na živnosťák je práce. A trestat práci je hloupé. Lidé, kteří pracují, by měli být spíš pochváleni než popotahováni. Práce na živnosťák je služba poskytnutá za smluvenou odměnu jedním člověkem druhému. Švarcsystém by měl být zcela legální. Koneckonců na švarcsystém pracují poslanečtí asistenti i poradci politiků. Vláda by si měla uvědomit, že práce na živnosťák je rozšířená proto, že máme zkostnatělý zákoník práce a neúnosné zdanění zaměstnanců, takže práce formou pracovního úvazku je stále více nevýhodná.

PATRIK NACHER

provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.com

Patrik Nacher
+180
+
-

Otázka zní jinak – co je pro stát lepší: vybrat více na daních (pojištění), aby se to zase někde bez užitku rozfrcalo, nebo aby co nejvíc lidí pracovalo, tedy, aby co nejméně občanů bylo závislých na sociálním systému státu? Pokud k tomu druhému vede cesta zaměstnávat v některých profesích OSVČ, hurá do toho. Cílem by měla být samostatnost a svoboda občanů, ne výběr daní. Až se jednou politici budou živit sami, například podnikáním, a tedy i někoho zaměstnají, pochopí, že to není tak jednoduché, jako teoreticky mudrovat od řečnického pultu.

JAN TRAXLER

ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Jan Traxler
+111
+
-

Možná by vůbec nejefektivnější bylo ho zlegalizovat. Aspoň by pracovní trh byl pružnější a ubylo by pár úředníků.

LUKÁŠ KOVANDA

ekonom a publicista

+138
+
-

Anketa

Kdo vám nejvíc kápnul do noty?

Rozmach švarcsystému je jednou z forem přirozené reakce lidského (podnikatelského) ducha na regulace uvalené na něj státem. Ekonomové hovoří o „regulatorní arbitráži“, tak označují situaci, kdy se lidé snaží tu či onu regulaci obcházet. Kdyby ovšem stát reguloval přiměřeně, kdyby byly třeba daňové sazby na takové úrovni, že by lidé měli pocit, že to, co odvádějí, je plně užíváno na opravdu potřebné účely, a ne na korupci, parazitické lobbisty či vily v karibských rájích atd., švarcsystém by byl možná i neznámý pojem, podněty lidí k regulatorní arbitráži by byly mnohem slabší než dnes. Vzhledem k tomu, že v praxi je nemožné určit, kde končí legální formy podnikání a začíná švarcsystém, stát by jej měl legalizovat a zpytovat svědomí – rozmach švarcsystému je především signál, že státní aparát nehospodaří dobře. 

Jaký je váš názor? Měl by se švarcsystém legalizovat? Napište nám do diskuze.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 45 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 2. 2012 9:39, Roman Hon

Obyčejný živnostník - řemeslník po přečtení názorů výše uvedených osobností dá velké většině z nich za pravdu. Z vlastní zkušenosti vím, že při charakteru mé živnosti ( služby - montáže a opravy vodoinstalce, odpadů a topení ) není jednoduché si dovolit zaměstnance. Jakmile někoho přijmu nastane mi povinnost kromě zajištění dostatku práce a následně jejího odvedení v náležité kvalitě a vyřízení úhrady od zákazníka i neustálá starost o svého zaměstnance. Musím ho vybavit od oblečení přes nářadí a ochranné pomůcky a také ho proškolit a tak podobně.
Okamžitě mi taky nastanou povinnosti jako přihlašování sebe a jeho na kdejakém úřadě a pojišťovně. Nad hlavou mi neustále vysí starost, jak to budu zvládat, když nedejbože začnu sám marodit nebo i můj zaměstnanec. Sám na nějakou kloudnou nemocenskou vůbec nedosáhnu a o placené dovolené narozdíl od svého zaměstnance se mi může jen zdát.
Zaměstnanec má svá práva a mě z nich jako OSVČ a zaměstnavateli plynou povinnosti - starat se. Pomalu se ze mě stává opatrovnická firma, kterou však za tuto činnost nikdo neodmění a která už nemá ani tolik času a klidu na svůj prvořadý obor podnikání, který ji živí.
Také mě pomanu a jistě začnou úřady zvát na kontroly, jak správně a včas za svého zaměstnance odvádím povinné odvody ( jak je pak možné, že jiné "firmy - společnosti" tolik dluží? ). Také je v určitých obdobích nutné vyplňovat a odesílat další a další přehledy a přiznání ...
A zaměsnanec - ten se většinou jen vez a začne si diktovat a připomínat na co má právo a kolik musí za co dostat a co a kdy potřebuje ... A že by byl alespoň trochu nucen se snažit a mít o práci a její kvalitní odvedení zájem, tak o tom se jen vypráví ve vzpomínkách na živnostníky a jejich zaměstnance z 1. republiky a nebo v pohádkách.
Zamyslete se i nad tím, že budu chtít zaměstnat někoho po vyučení - bez kloudné praxe a pracovních návyků. Jak mám na takového člověka sám vydělat, abych si ho mohl dovolit při současném systémů opatrovnictví a ochrany a při cíleném vedení k nesamostatnosti a neodpovědnosti. Jak to udělat, když nemám aparát spolupracovníků, kteří budou řešit personalistiku, bezpečnost práce a související agendu a budou znát a stíhat reagovat na všechny možné změny a úpravy ... a kteří ho za mě budou pomalu na pracovišti učit, jak se co má správně dělat, když já budu vyplňovat přehledy a přihlášky? Ve své podstatě ani tolik nevydělám, abych si mohl dovolit někoho takového zaplatit. A taky když vezmu v potaz časovou nátočnost toho všeho co kolem zajištění samotné práce a věcí kolem zaměstnance je třeba vykonat, tak by pro nás OSVČ - zaměstnavatele měl mít pracovní den alespoň 48 hodin, abychom mohli dostát čestně všem svým závazkům a povinnostem.
Potom je tu i otázka, jak mají takoví učni sehnat praxi a tedy i zaměstnání v oboru. A tak se dělá, kde a co se dá a pak se fiksluje praxe a zařizují se živnosti, kde se dotyčný začne učit a získávat praxi pokud má odvahu sám na vlastní pěst, ale často i na úkor zákazníka - a je to tak v pořádku? Je správné mladým už od začátku ukazovat, že věci kolem nás nejdou dělat normálně, jednoduše a pořádně, ale že se musí oklikou a mnohdy i né zrovna s čistýma rukama a že člověk ani nestíhá poznat včas kdy a co a jak zařídit?

No a teď se podívejme na situlaci, když Já ( OSVČ ) seženu dost práce a nezvládal bych ji sám, tak se prostě obrátím na kolegi, také OSVČ a vezmu je pod sebe a mám jen starosti na které celkem stačím - zorganizovat práci a připravit materiál a zákazníka tak, abychom zakázku včas a kvalitně zvládli a po uhrazení díla se vyrovnáme a všechny své náležitosti si každý řešíme sám a tak, jak je třeba. Snad by bylo i možné na základě "nějakých pracovních knížek" zaměstnávat v určitých intervalech jednoho či více "pracovníků s malou praxí", kteří budou mít na trhu práce po určitou dobu možnost samostatně, formou brigád a výpomocí takto získávat pracovní návyky a taky prostředky, s kterými se budou na základě jednoduchého vzorce ( z toho zo vydělám - zaplatím to a to a s ostatním si už hospodařím sám ) učit žít a postupně se připravovat na pozici budoucího samostaného zaměstnance nebo živnostníka.
Pokud by byl takovýto systém nastaven tak, aby mohl fungovat jednoduše a dlouhodobě tedy = spolehlivě, tak co si více přát.
Dejte nám možnost v klidu a bez velkých potíží vykonávat své řemeslo a nechte nás vydělat, abychom se uživili a Ti z nás, kteří to dokážou se mohli i rozvíjet a za nějaký čas budou tak silní, že si budou moci dovolit zaměstnat jak řemeslníky - dělníky, tak i člověka, který bude zvládat potřednou ( doufám, že né příliš přebujelou ) administrativu stímto vším spojenou.
Jistě, že nemusím mít ve všem pravdu, ale už dlouho platí, že v jednoduchosti je krása a v podnikání a ve společenském životě by určité zjednodušení a návazně trvalý důraz na dodržování obecně platných a uznávaných pravidel jenom prospěl.
Omlouvám se za obsáhlost svého přízpěvku, ale už douho mě tyto otázky věci tíží.
Snad bude jednou i lépe.

+68
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 2. 2012 13:03, Zdenek

Pane Petre, jak vite, ze neodvadi zadne dane? To vam prekladaji danove priznani? A jak to souvisi se schwarz systemem? Zkousel jste nekdy podnikat a mel jste zamestnance, o ktere se musite starat, nebo jen teoretizujete?

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (45 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Vzpomínky podnikatele. Podnikáš? Zaplatíš!

3. 2. 2012 | Rando Kabaj | 10 komentářů

Vzpomínky podnikatele. Podnikáš? Zaplatíš!

Polemizovalo se. Psali jsme o nákladech, které si žádá podnikání samo, ale především o nákladech, které si nárokuje stát. Druhým dílem zprávy z budoucnosti, již sepsal Rando Kabaj,... celý článek

Vzpomínky podnikatele aneb poučení z Andora Jakaba

2. 2. 2012 | Rando Kabaj | 14 komentářů

Vzpomínky podnikatele aneb poučení z Andora Jakaba

Andor Jakab nechce doma v Maďarsku zaměstnávat lidi, protože státu musí za každého zaměstnaného občana vyplatit nájemné vyšší, než bude činit mzda onoho občana. Jeho rozhodnutí vzbudilo... celý článek

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

6. 12. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

Jste „zaměstnaní na živnosťák“? Stát vyhlásil válku švarcsystému, připravte se na to, že byste se brzy mohli stát její obětí. Vašemu zaměstnavateli nezaměstnavateli hrozí od ledna pokuta... celý článek

Odstranit švarcsystém? Ano, ale co s jeho oběťmi?

19. 5. 2011 | redakce Peníze.CZ | 50 komentářů

Odstranit švarcsystém? Ano, ale co s jeho oběťmi?

Odbory tvrdě brojí proti reformám. Chystají varovnou stávku a nevylučují další radikální akce. V případě daňové reformy jsou proti dalšímu zvýhodňování OSVČ a mluví o nepřípustnosti... celý článek

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

17. 5. 2011 | Petra Dusová | 28 komentářů

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

Způsobů, jak si vydělávat, je jistě nekonečně. Málokdo z nás je však uhlobaronem či rentiérem, většina nás patří do jedné z následujících tří skupin: státní zaměstnanec, zaměstnanec... celý článek

Partners Financial Services