Příliv gastarbeiterů z Česka nehrozí
Češi se za prací nestěhují příliš rádi, a to ani v rámci České republiky. Stěhování za hranice se tak většinou týká jen těch nejflexibilnějších, kteří zde nemají žádná pevnější pouta. Většina z nich se však k podobnému kroku odhodlala již dávno, takže se skutečně nedá čekat, že by otevření pracovního trhu v Německu a Rakousku spustilo nějaké stěhování národů. O malém zájmu o práci v Německu svědčí také neúspěch veletrhu Práce bez hranic v bavorském pohraničním městě Furth im Wald, na kterém minulý týden německé společnosti marně vyhlížely nové zaměstnance. Bavorsko v současné době tlačí bota především v nedostatku kvalifikovaných sil v průmyslových podnicích. Vše zatím napovídá tomu, že mezi českými zaměstnanci s největší pravděpodobností spásu nenajdou.
Nedostatek specialistů brzdí ekonomický růst
V Německu a Rakousku mají sice na jednu stranu obavy před přílivem gastarbeiterů z východu, zároveň si však uvědomují, že jejich ekonomika (zvláště ta německá) nemá dostatek kvalifikovaných pracovníků. O studium technických oborů a exaktních věd tu nemá mladá generace moc velký zájem, a tak je nedostatek odborníků zvláště v technických, přírodovědných, matematických a IT oborech. Zájem je však také o zdravotníky, pečovatele a dělnické profese. Jednotlivé spolkové země mají strach, že by množství levné pracovní síly mohlo snížit cenu práce, a tak na přetřes přichází otázka minimální mzdy.
Uchazeči o práci v Německu a Rakousku by samozřejmě neměli být pouze odborně kvalifikovaní, ale měli by také alespoň na komunikativní úrovni zvládat němčinu. S tou je však v poslední době většina Čechů na štíru, na školách je jasnou jedničkou angličtina a druhým jazykem se často stávají francouzština a španělština.
Co si o otevření německého a rakouského pracovního trhu myslí námi oslovení experti? Dojde podle jejich názoru k výraznějšími odlivu pracovníků z České republiky?
PAVEL KOHOUT
ekonom
Spíše ne, ačkoli i menší odliv pracovníků by mohl být problém. Zejména, pokud by odešli někteří ze zbývajících tří nebo čtyř kvalitně pracujících řemeslníků v této zemi.
PETR MACH
ekonom
Otevření trhu nepovede k odlivu pracovní síly. Kdo opravdu chtěl, už v Německu a Rakousku pracuje. Češi – viz lékaři – si raději vystávkují svá místa, než aby skutečně odešli.
ALEŠ MICHL
ekonom, analytik týmu Raiffeisenbank
Ne. Dojíždět ano, ale měnit kvůli práci bydliště, to mi na Čechy moc nepasuje...
TOMIO OKAMURA
viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
V Německu i Rakousku už léta pracují tisíce Čechů – od stavebníků až po vysoce kvalifikované odborníky. Ten, kdo chtěl pracovat v zahraničí, tam už dávno pracuje. Část z nich ovšem pracuje načerno nebo pomocí nějaké kličky. Legalizace práce zlepší jejich postavení a ochranu. Také stojí za úvahu diskuze například s USA o legalizaci postavení tisíců Čechů, kteří tam už léta pracují bez jakékoli právní a sociální ochrany. Postoj USA je v tomto ohledu velmi pokrytecký a zčásti řízený odborářskou mafií. Propojení mafie a odborů v USA je smutný fakt.
TOMÁŠ SOKOL
advokát
Nesleduji příliš problematiku zaměstnanosti a toho, co s tím souvisí. Ale na základě životní zkušenosti mám za to, že Češi nejsou ochotni za prací migrovat ani v rámci vlastního státu, takže velký přeshraniční pohyb nepředpokládám. Leda tak pendleři, ale to tu už stejně je.
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
ekonomka, ředitelka Next Finance
Nedojde. Ti, kdo v zahraničí skutečně chtěli pracovat, tam již pracují, protože společnosti si je prostě vyžádaly. Jde spíše o symbolický krok, který v této fázi integrace působí víc mediálního rozruchu, než by si zasloužil.
JAN TRAXLER
ekonom, ředitel FINEZ Investment Management
Těžko. Ti nejschopnější a nejflexibilnější už dávno v zahraničí (případně na dálku pro zahraniční firmy) pracují a to i v Německu nebo Rakousku. Navíc v ČR se posledních 15 let preferuje angličtina a jako druhý jazyk si mladí často vybírají nějaký románský jazyk. Němčina není vůbec v kurzu, takže si myslím, že to s úprkem do Německa za prací nebude vůbec žhavé.
ALEŠ TŮMA
ekonom, analytik společnosti Partners
Žádný exodus nenastal, když otevřely svoje trhy jiné země, takže bych ho nečekal ani teď. Mimochodem, není tak docela pravda, že německý pracovní trh je otevřený – jedna bariéra sice padla, ale pořád jde o trh vysoce regulovaný. Navíc hlavně ve velkých firmách mají nemalý vliv odbory, které jak známo konkurenci nemají rády.
Vydali byste se za prací do Německa a Rakouska? Napište nám do diskuze svůj pohled na věc.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
20. 2. 2012 21:20, David
pracuju v Německu rok. chci jen napsat lidem kteří přemýšlí a zvažují jít pracovat do Německa a mají strach, tak ať ho nemají. Tuhle otázku jsem taky řešil než jsem se odhodlal, německy jsem uměl opravdu jen pár slov, ale byl jsem hodně překvapen jak němci jsou přátelští a je to jako když hodíte dítě do vody a musí se naučit plavat. Neříkám, že po roce mluvím perfektně, ale domluvím se. takže neváhejte a jděte do toho. klidně pište o radu, pomůžu. pro elektrikáře, instalatéry, pomocné práce mam možnost sehnat práci.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
26. 11. 2012 19:17, jan
Dobrý den , marně se snažím sehnat práci v německu a odstěhovat se tam , je jedno kde, pro mne a mou přítelkyni , jsme mladí a manuálně zruční , no bohužel neovládáme jazyk , kdysi jsem byl v německu na 1 měsíc ale za 4 roky nemluvení se němčina vypařila. Prosím o radu jak začít, kde hledat . Chtěli bychom vycestovat po novém roce nejlépe doprázdnin 2013. Děkuji za pomoc Tel: +420 734612583 E-mail: grufikjan@seznam.cz
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (171 komentářů) příspěvků.