Se začátkem letošního roku došlo ke změně v oblasti zaměstnanosti a pracovního práva. Začal totiž platit nový zákoník práce, který nahradil více než 40 let starou úpravu.
Co důležitého přinesl? Jmenujme alespoň některé změny.
Původní zákoník práce byl postaven na principu "co není dovoleno, je zakázáno". Toto je nyní nahrazeno mnohem volnějším principem "co není zakázáno, je dovoleno", což s sebou nepochybně přináší určitou volnost, a to jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele.
Začátek pracovního poměru
Pracovní smlouvy lze nyní bez výhrad uzavírat pouze písemně (dosud bylo možné u pracovních poměrů uzavíraných na krátkou dobu – do 1 měsíce - uzavřít pracovní smlouvu pouze ústně). Jejich změny lze provádět také pouze písemně a musí jim předcházet vzájemná dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
Pracovní doba, konto pracovní doby
Zejména velkým firmám, např. nemocnicím, přinesl nový zákoník velké problémy. Snižuje totiž počet povolených přesčasových hodin Nový zákoník práce také nově definuje
pojem pracovní doba, blíže specifikuje pojem pracovní pohotovost. Aby vyhověl zaměstnavatelům, povolil jim nyní stanovit takové rozvržení pracovní doby, které by jim umožňovalo
pružně reagovat na měnící se potřebu práce v návaznosti na odbyt.
Za tímto účelem zavedl
tzv. konto pracovní doby, které by mělo zaměstnavateli umožnit, aby přiděloval práci ve vyrovnávacím období v rozsahu, v jakém potřebuje.
Dohoda o provedení práce
U dohody o provedení práce se zvýšil rozsah, ve kterém může být vykonávána, a to ze 100 na 150 hodin ročně. Do tohoto rozsahu se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro téhož zaměstnavatele na základě jiné dohody o provedení práce.
Problematika mezd
Přímo v textu zákoníku práce je nyní nově zakotvena i problematika týkající se mezd, tj. odměňování zaměstnanců, což dosud upravovalo několik dalších zákonů. Zákonodárci se tak snažili pracovně právní předpisy zpřehlednit. Přímo v zákoníku práce je i stanovena minimální mzda (od ledna 2007 ve výši 8 000 Kč hrubého měsíčně) a také tzv. mzda zaručená.
Mateřská, rodičovská dovolená
Přestože byl prakticky "na spadnutí" nový zákon o nemocenském pojištění (informovali jsme o něm i my, viz článek Zemětřesení v systému dávek sociální péče: nemocenská na účet zaměstnavatele), zákonodárci doslova na poslední chvíli pozastavili jeho platnost. Tím pádem se nemocenské pojištění od stavu z roku 2006 prakticky neliší. To znamená, že např. zaměstnavatelům byla zrušena povinnost platit svým zaměstnancům náhradu mzdy v případě jejich nemoci. Délka mateřské ani rodičovské dovolené se oproti roku 2006 nijak nemění a stejné zůstává také zabezpečení matek, potažmo otců, pečujících o své děti.
Co důležitého nás čeká v roce 2007? |
Odpovědi naleznete v našem novém speciálu Peníze 2007: co nás čeká a kolik to bude stát. V sérii článků vás seznámíme se všemi významnými změnami, které nás letos čekají a pomůžeme vám je co nejlépe využít.
Rok 2007 je časem převratných změn hlavně v sociální síti, kde došlo např. k významné úpravě při konstrukci životního minima. Věnovat se budeme ale také daním, cenám energií či deregulaci. V neposlední řadě vám poradíme jak v novém roce investovat. |
Dovolená
V oblasti dovolené k příliš velkým změnám nedochází, i když nový zákoník zrušil jeden z dosavadních druhů dovolené určené lidem s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. Nahradil ji některými ustanoveními určenými i k čerpání běžné dovolené. Nově bude mít zaměstnavatel dokonce možnost rozšířit rozsah dovolené i nad zákonem stanovený rámec (i dosud byla tato možnost, ovšem zaměstnavatel to musel mít zakotveno v kolektivní smlouvě či ve svém vnitřním předpisu).
Dohoda o ukončení pracovního poměru
Nově je zákoníkem práce stanovena povinnost uzavírat dohodu o ukončení pracovního poměru vždy písemně, jinak bude neplatná (již dříve bylo v zákoníku práce stanoveno, že se tato dohoda uzavírá písemně, ale nyní je tam výslovně uvedeno, že musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná – má to význam z hlediska případných pracovně právních sporů).
Pokud to zaměstnanec požaduje, musí v ní být uvedeny i důvody skončení pracovního poměru. A protože jde o dohodu, musí s ní být samozřejmě srozuměny obě strany.
Zákoník je terčem silné kritiky |
Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase obsahuje nový zákoník přibližně 80 chyb. Hospodářské noviny (HN) uvedly, že největším problémem je snížení počtu povolených hodin přesčasů a započítávání pracovní pohotovosti do pracovní doby. Obě změny prý totiž mají jedno společné: firmy musí zaměstnat nové lidi, a to je stojí milióny korun. Například velké nemocnice musejí kvůli snížení počtu přesčasových hodin přijímat až desítky nových lékařů. HN uvedly, že např. Fakultní nemocnici v Hradci Králové kvůli těmto změnám ročně vznikne 100 miliónů korun nákladů navíc. |
Výpověď z pracovního poměru, odstupné
V oblasti podávání výpovědí z pracovního poměru došlo především ke sjednocení délky výpovědní doby, a to na 2 měsíce u všech výpovědních důvodů. Např. kolektivní smlouva však může pro zaměstnance zaručit výpovědní dobu delší.
Novinkou u výpovědi je zrušení povinnosti zajišťovat pro určité skupiny zaměstnanců (např. matky s malými dětmi) nové pracovní místo. Zákonodárci se tak snaží zmírnit případné obavy zaměstnavatelů ze zaměstnávání právě těchto skupin lidí.
V souvislosti s výpověďmi z pracovních poměrů se nemůžeme nezmínit také o odstupném, protože délka odstupného se zvýšila ze 2 na 3 měsíční platy. Zákoník nevylučuje ani možnost dohodnout se zaměstnavatelem na vyšším odstupném.
Novinkou je zavedení odstupného pro zaměstnance, kteří nemohou v dosavadním zaměstnání pokračovat z důvodu nemoci z povolání, dosažení povolené expozice (např. u horníků povolené maximální hranice, do kdy mohou pracovat v dole) či kterým to zakazuje lékařský posudek. Těmto lidem zákoník práce zajišťuje odstupné ve výši 12 měsíčních platů.
Zákoník práce je opravdu rozsáhlá právní úprava, čítá přibližně 400 paragrafů a přílohu. Proto není v silách jednoho článku představit všechny novinky, které přináší. Více jste si mohli přečíst v těchto textech:
Co si o zákoníku práce myslíte vy? Setkali jste se již v souvislosti s ním v zaměstnání s nějakými zajímavými situacemi či problémy?