Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pracovat z domova je umění. Jak na to?

Pracovat z domova je umění. Jak na to?
Práce z domova zůstává přáním většiny evropských zaměstnanců. Když už tohoto snu ale docílí, často narazí na problémy. Neumějí si zorganizovat čas, nejsou schopni oddělit rodinný a osobní život, práce je pronásleduje 24 hodin denně, a přesto nejsou výkonní. Přečtěte si několik cenných rad, jak se takovým problémům vyhnout.

Dříve nepředstavitelný luxus, dnes dostupná alternativa: Technologie umožňují mnoha Evropanům pracovat doma. K mnoha výhodám domácí práce, jako je ušetřený čas za dojíždění, více svobody a nezávislosti a lepší rovnováha mezi rodinnými a pracovními úkoly, se přidružují také potenciální potíže. Patří mezi ně nedostatek sociálních kontaktů a podpory, nutnost větší disciplíny a koncentrace, nebezpečí přetahování pracovní doby a neustálá přítomnost práce doma.

Preferují evropští zaměstnanci pracovat z domova navzdory hrozícím problémům? Jobpilot a Monster, globální jednička na trhu práce, provedli online průzkum. Drtivá většina respondentů (až 80%) by ráda pracovala z domova alespoň občas, zatímco zhruba 20% lidí chce práci a domov striktně oddělovat.

11 757 účastníků z 18 evropských zemí odpovědělo na otázku "Chtěli byste pracovat doma?" takto:

 • 33,76 % - Ano, rád(a) bych pracoval(a) někdy doma.
 • 29,80% - Rád(a) bych pracoval(a) doma vždy.
 • 20,35% - Ne, chci oddělovat práci a domov.
 • 13,57% - Ano, ale zaměstnavatel to nedovoluje.
 • 2,52% - Ano, ale nedostanu kancelářské vybavení od zaměstnavatele.

Na stránkách jobpilot a Monster odpovídali respondenti z Británie, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Nizozemí, Irska, Itálie, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Španělska, Švédska, Švýcarska.

Přes 60 % respondentů v Maďarsku preferuje práci doma, následováno 48 % českých a 40 % německých zaměstnanců. V Itálii (25 %), Nizozemí (21%) a v Rakousku (21%) představuje největší problém nechuť zaměstnavatele, naopak neochota firem poskytovat kancelářské vybavení domů nepředstavuje vážnou překážku v žádném ze zkoumaných pracovních trhů.
Nedotknutelnost domova je asi nejvíce ceněna Poláky, z nichž 30% chce domov od práce oddělovat, následují Italové s 28 %, Švédi (26 %) a Francouzi (25 %).

Přání většiny evropských zaměstnanců však nejsou zpravidla naplněna. Podle nejnovějších statistik Eurostatu pouze 5 % evropských zaměstnanců pracovalo v roce 2004 pravidelně z domova, zatímco 87% nikdy nemělo takovou možnost. Pravidelné zaměstnání z domova bylo nejméně časté ve Španělsku a v Portugalsku (0,6 % a 1,2 %). Není proto překvapením, že podíl zaměstnanců, kteří nikdy nepracovali z domova, byl nejvyšší ve Španělsku (98 %), Portugalsku a Itálii (94 %).

A co my?

Odpovědi respondentů v České republice na otázku "Chtěli byste pracovat doma?"

 • 48,39% - Rád(a) bych pracoval(a) doma vždy.
 • 25,81% - Ano, rád(a) bych pracoval(a) někdy doma.
 • 19,35% - Ne, chci oddělovat práci a domov.
 • 6,45% - Ano, ale zaměstnavatel to nedovoluje.
 • 0,00% - Ano, ale nedostanu kancelářské vybavení od zaměstnavatele.

Výsledky aktuálního průzkumu Monster Meter vycházejí z odpovědí více než 11 000 návštěvníků 18 evropských webů Monster během června 2005. Každý uživatel mohl hlasovat jen jednou. Tyto průzkumy se neuskutečňují vědeckými metodami a reflektují pouze názory těch uživatelů, kteří jsou ochotni participovat.

"V celé Evropě se setkáváme se zásadním rozporem mezi počtem zaměstnanců, kteří by rádi pracovali z domova a kteří tuto možnost doopravdy mají," říká Ladislav Hadáček, ředitel české pobočky jobpilot/Monster. "Nicméně mnoho lidí podceňuje související problémy, protože s prací z domova nemají zkušenosti," dodal Hadáček.
Lisa Kanarek, americká expertka na práci z domova a zakladatelka HomeOfficeLife, velmi zevrubně zkoumala problémy související s prací z domova. "Objevuje se mnoho kladů i záporů, lidé by proto měli velmi důkladně zvážit, zda práce z domova je vhodná pro jejich individuální situaci."

Lisa Kanarek radí zájemcům o práci z domova následující:

 1. Dobrá práce s časem je klíčová pro zaměstnance pracujícího z domova. Dvouhodinový úkol se často může protáhnout na 48 hodin. Uplatněte sebekázeň a pravidelný časový rozvrh, abyste zůstali produktivní.
 2. Pokud máte společenskou povahu, zajistěte si příležitosti pro osobní komunikaci, jinak začnete domácí práci nesnášet a těšit se, až z domova utečete.
 3. V závislosti na vaší pořádkumilovnosti a adrese vašeho bydliště vás může stresovat, pokud mají klienti zajít za vámi domů. Možná i obtěžovat. Zkuste oddělit část vašeho domova, kterou využíváte pro práci, zaměřit se na ni a skrýt před návštěvníky zbytek domácnosti.
 4. Pokud se můžete při práci doma zamknout, máte štěstí. Někteří zaměstnanci pracující doma bez separátní pracovny. Lepší je, když v bytě mají aspoň volné místečko zařízené jako pracoviště. Mohou je uzavřít, když práci dokončí, pracoviště je tak nepronásleduje, když tráví čas s rodinou nebo se baví.
 5. Pokud pracujete v kanceláři zaměstnavatele, je jasné, že osobní život necháváte doma. Ale když pracujete doma, osobnímu životu neutečete. Aby vám nepřerostl přes hlavu, zkuste toto:
  • Zařiďte si pracovnu v tiché části domu, kde vás nebude nic rušit. Pokud je to jen trochu možné, vyhraďte si separátní místnost.
  • Nechte si zřídit druhou telefonní linku pro pracovní účely a zajistěte, že tento telefon zvedáte vy, nikoli vaše rodina (pokud se ovšem nepodílejí na vaší práci).
  • Ignorujte jakékoli osobní záležitosti, pokud nejsou urgentní. Jinak se vám může snadno stát, že den strávíte uklízením a nikoli prací!
  • Odložte veškeré soukromé činnosti, jako je vyzvednutí oděvů z čistírny, nákupy v samoobsluze nebo soukromé telefonáty.

Pracujete nebo jste někdy pracovali doma? Jak se vám daří/dařilo oddělovat pracovní a osobní život? Máte/měli jste možnost separátní "kanceláře"?

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 8. 2005 7:17

Třetí rok pracuji z domova jako OSVČ a do pracovního poměru na pevnou pracovní dobu bych se nechtěl vrátit.Možnost sám si zorganizovat svou práci a volný čas je ohromná výhoda.Daří se mi spojit časové nároky na práci tak,aby nezasahovaly do soukromé sféry.Přiznávám,že z tak asi 10% se to nepodaří.Beru to ale jako nutnou daň.Z počátku bylo nejtěžší se ,ukáznit" ono to svádí odkládat práci na odpoledne ,na večer,na zítra,v sobotu si přivstanu a dodělám to,co v pondělí má být hotovo a podobně.Pracovna o velikosti 2x2m pod vestavěným patrem na spaní,mobil,tefon,fax a PC s tiskárnou + internet.Jo a pár pořadačů.No a to stačí.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 8. 2005 11:44, Jirka

Také jsem programátor, ale na vlastní noze. Tuto práci si ani moc nedovedu představit někde u zaměstnavatele, kde bych neměl klid. Vyhovuje mi i volná pracovní doba. Když mi to myslí, dělám třeba v noci a o víkendu nebo svátku. Když mám vyřešit něco složitějšího a zrovna nepřichází ta správná myšlenka, udělám si třeba nějaké domácí práce. Některé věci je lepší nechat uzrát a pak výsledek stojí za to. Jen je třeba hlídat si plnění plánu. To je u naší práce problém i proto, že se nedá dost dobře normovat. Mnohokrát se mi stalo, že práci, kterou jsem odhadoval na 14 dnů, jsem zvládl za pár hodin a naopak to, co vypadalo jako banalita, mi nakonec způsobilo mnoho bezesných nocí. Trochu lépe se odhaduje objem práce na uživatelském rozhraní, kde je více rutiny, než námahy pro mozkové závity. Ale ani u toho se nesnažím za každou cenu vejít do nějakého limitu. Nechci dělat nepraktické programy. Těch je na trhu dost.

Reagovat

 

-7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (hink 28. 08. 2005 09:52)

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

30. 8. 2005 | 11:44 | Jirka

Také jsem programátor, ale na vlastní noze. Tuto práci si ani moc nedovedu představit někde u zaměstnavatele, kde bych neměl klid. Vyhovuje mi i volná pracovní doba. Když mi to myslí, dělám třeba v noci a o víkendu nebo svátku....více

29. 8. 2005 | 2:00

Ráda bych pracovala doma, mám zkušenost z dřívějška, když byly dědí menší, byla jsem jim vždy k dispozici (nemoci,školní docháchzka, návštěva lékaře). Jenže teď sehnat práci domů je velký problém. Může někdo pomoci? více

28. 8. 2005 | 9:52 | hink

Ideální pro lidi, kterým stačí pro práci PC. Jsem vývojář SW a zaměstnavatel mi umožňuje pracovat i doma. Platí HW i internet. Využívám tak 1, někdy 2 dny v týdnu, často si dám voraz a místo toho pracuji v sobotu a v neděli,...více

26. 8. 2005 | 18:43

Pracuji doma pátým rokem ,mám kancelář se samostatným vchodem a sociálním zařízením.Stárnu zaživa ráno sejdu o patro níž do kanceláře,večer se vrátím takže rodinu stejně nevidím.Klienti když jim nezvednu telefon neváhají...více

26. 8. 2005 | 13:48 | Gergi

Moje zkusenost je, ze 1-2 dny v tydnu je prace z domova OK, ale 100% casu doma by mi lezlo na mozek. více

Oblíbená témata

byt, domácnost, domov, dům, firma, práce, problémy

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK