Kdy může být pokutován i poctivý řidič platící pojistku

| rubrika: Jak na to | 11. 12. 2008 | 1 komentář
Kdy může být pokutován i poctivý řidič platící pojistku
Nový poplatek do garančního fondu budou od ledna muset zaplatit všichni majitelé nepojištěných vozidel. Upomínka může ale přijít i těm poctivým, kteří jinak platí. Stačí, aby opomenuli nahlásit některé změny.

Valná většina motoristů v Česku je poctivá a povinné ručení  platí. Přesto i některé z nich může v příštím roce v poštovní schránce překvapit upomínka České kanceláře pojistitelů, aby zaplatili příspěvek do garančního fondu neplatičů. Stačí, aby zdědili nebo prodali vůz, doplatili leasing či jim auto ukradli. Ve všech těchto a ještě i několika dalších případech se může dřívější majitel vozidla stát po nejbližší silvestrovské půlnoci oficiálním neplatičem. Tím sice byl i nyní, současný systém ale nebyl schopen každého z těchto vlastníků upozorňovat na jeho povinnost platit či alespoň odhlásit vozidlo. Česká kancelář pojistitelů hodlá díky novele zákona o pojištěníodpovědnosti z provozu vozidla č.168/1999 Sb. tuto praxi změnit.

Jak zjistíte, zda se vás povinnost uhradit příspěvek do garančního fondu týká?

  • Je třeba u pojišťovny ověřit, zda máte ke svému vozidlu sjednané platné pojištění odpovědnosti z provozu, tzv. povinné ručení. V případě, že zjistíte, že není pojištěné, je třeba jej pojistit anebo vyřaditz registru vozidel.
  • Je nutno ověřit, zda pojistná smlouva obsahuje všechny správné a aktuální údaje o vozidle. Pokud tomu tak není, může se vozidlo při porovnání informací s registrem vozidel jevit jako nepojištěné. Údaji o vozidle rozumíme jeho registrační značku, identifikační číslo vozidla (VIN) a číslo technického průkazu. Hlášení změn identifikačních údajů pojistiteli je vaší povinností, a pokud při provedené kontrole zjistíte, že údaje neodpovídají nebo si nejste jisti, prověřte to a případně nechte opravit u vašeho pojistitele.
  • Pokud vozidlo nepoužíváte, ověřte si na místně příslušném registru vozidel, zda je vozidlo dočasně vyřazené z registru vozidel. Pouze v takovém případě nemusíte platit pojištění. Pokud vozidlo používáte, byť jen občas, pak jej dočasně vyřadit nelze, protože dočasně vyřazené vozidlo nesmí vůbec na veřejnou komunikaci a navíc vozidlo nemá registrační značky a vy nemáte ani osvědčení o registraci vozidla.
  • V registru vozidel si zjistěte, zda na sebe nemáte vedeno (registrováno, evidováno) nějaké starší vozidlo, které již, podle vás, nevlastníte (takovým vozidlem může být např. i starší vůz z dědictví, dávno nepojízdný vůz rozebraný na náhradní díly nebo auto odstavené na zahradě či ve stodole apod.). Pokud zjistíte, že na sebe máte takové vozidlo vedeno, musíte dát do pořádku zápis v registru vozidel (bylo-li vozidlo prodáno, pak oznámit změnu zapisovaných údajů - v tomto případě změnu vlastnictví, pokud vůz neexistuje nebo jej opravujete, pak trvale či dočasně vyřadit).

Následující tabulka přináší přehled a rady pro typické „nepojištěnce“, na které se bude od ledna 2009 vztahovat povinnost platit příspěvek do garančního fondu.

Typologie nepojištěných a jak předejít sankcím

Typický představitel Důvod nepojištěníJak předejít platbě příspěvku do GF?
Mladý muž, nezkušený lehkovážný motorista. Vozidlo nakupuje zpravidla v autobazaru, nebo starší ojetinu od známého. Povinným ručením se nehodlá nikterak trápit.Povinné ručení neplatí vědomě, s vozidlem pravidelně jezdí po veřejných komunikacích – podceňuje rizika a existující sankce. Tato skupina řidičů je nejvíce problematická – způsobuje nejvíce nepojištěných škod – proto bude také s výzvou o zaplacení příspěvku do GF obesílána mezi prvními.
Obyvatel menší obce – s autem jezdí jen v letní sezóně nebo několikrát do roka – často majitelé starších automobilů či veteránů. Do této skupiny opět patří i mladí motoristé – do nepojištěných vozidel nasedají při tzv. letních diskonocích.Povinné ručení neplatí vědomě, s vozidlem jezdí nepravidelně, často také pouze sezónně – podceňuje rizika a existující sankce. Hřeší na to, že jezdí málo. V případě, že motorista využívá své vozidlo pouze sezónně je možné vozidlo dočasně vyřadit z registru vozidel. Po tuto dobu se tím zbaví povinnosti platit povinné ručení i úhrady příspěvku do GF.
Sportovní amatéři a kutilové, kteří z několika pořízených vozů sestaví jeden. Povinné ručení však nestačí platit pouze na výsledný pojízdný vůz, ale správně i za nakoupené vraky, pokud jsou registrovány.Povinné ručení neplatí z nedbalosti a špatné informovanostitrvale vyřadit z registru vozidel. Na základě sdělení Ministerstva dopravy se musí vlastník vozidla dostavit na příslušné registrační místo, které zahájí správní řízení a v případě zákonem stanovených podmínek může vydat rozhodnutí o trvalém vyřazení vozidla.
Majitelé nepojízdných nebo neexistujících vozidel – mnohdy ani neví, že nepojištěné vozidlo mají – to může být rozebráno na součástky, nebo nepojízdné v garáži.Povinné ručení neplatí z nedbalosti a špatné informovanostitrvale vyřadit z registru vozidel. Na základě sdělení Ministerstva dopravy se musí vlastník vozidla dostavit na příslušné registrační místo, které zahájí správní řízení a v případě zákonem stanovených podmínek může vydat rozhodnutí o trvalém vyřazení vozidla.
Dědici, kteří získají vozidlo v dědickém řízení a zapomínají, že na ně přechází nejen práva z vlastnictví vozidla, ale také povinnosti.  Povinné ručení neplatí z nedbalosti a špatné informovanostiPokud hodlají vozidlo užívat na veřejně přístupné komunikaci, pak je nezbytné, aby platili povinné ručení. Pokud vozidlo provozovat nehodlají, pak by jej měli dočasně či trvale vyřadit z registru vozidel.
Motoristé, kteří vozidlo prodali či darovali, ale nezajistili potřebnou změnu v registru vozidel. Vzhledem k tomu jsou v registru stále vedeni jako vlastníci vozidla a nejsou schopni ohlídat, zda kupující či obdarovaný povinné ručení platí.Povinné ručení neplatí z nedbalosti a špatné informovanosti Zajistit změnu v zápise vozidla na registru vozidel.
Vlastník vozidla po ukončení leasingové smlouvy. Po ukončení leasingové smlouvy totiž dochází ke změně vlastnictví k vozidlu a původní vlastník (leasingová společnost) zpravidla ihned o této změně informuje pojistitele, čímž zaniká povinné ručení.  Povinné ručení neplatí z nedbalosti a špatné informovanosti povinnost uzavřít novou smlouvu o povinném ručení.
Vozidlo bylo jeho majiteli odcizeno – tuto skutečnost však nenahlásil na registru vozidel.Povinné ručení neplatí z nedbalosti a špatné informovanostiMajitel odcizeného vozidla musí tuto skutečnost ohlásit registru vozidel. Zde s ním bude zahájeno správní řízení a v případě zákonem stanovených podmínek může být vydáno rozhodnutí o trvalém vyřazení vozidla.

Připraveno ve spolupráci s ČKP.

Jak vnímáte změny ohledně placení povinného ručení? Je podle vás dobře nebo špatně, že novela zákona umožní ČKP stíhat neplatiče? Podělte se o názor s ostatními čtenáři.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.