Kdo teď dostane porodné? Limit roste, tady je kalkulačka

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 30. 6. 2022 | 5 komentářů
Růst životního minima od července zvyšuje i limit pro nárok na porodné. Spočítejte si, jestli na něj dosáhnete.
Kdo teď dostane porodné? Limit roste, tady je kalkulačka

Zdroj: Shutterstock

Nárok na porodné mají jenom rodiny s nízkými příjmy, a to pouze na první a druhé dítě. Základem je, že domácnost má příjem nepřesahující 2,7násobek životního minima. A právě životní minimum se od července opět zvyšuje.

Do takzvaného rozhodného příjmu pro přiznání porodného se počítají čisté výdělky (po odpočtu zdravotního a sociálního pojištění a daně z příjmů) ze zaměstnání nebo čistý zisk z podnikání. Úředníci započítají také některé dávky – ty, které nahrazují příjem ze zaměstnání nebo podnikání:

Naopak třeba přídavky na dítě se v potaz neberou.

Co se změní od července díky zvýšení životního minima? Rodina ve složení matka, otec a jedno právě narozené dítě dosáhnou na porodné, pokud jejich průměrný čistý příjem ve zkoumaném období (kalendářní čtvrtletí předcházející tomu, v němž se dítě narodilo) dělal maximálně 28 215 korun (jde o 2,7násobek životního minima rodiny 10 450 korun). Od dubna do června byla hranice příjmu 25 947 korun.

Pokud jde samoživitele, při narození prvního dítěte dosáhnou od července na porodné do příjmové hranice 17 847 korun (od dubna to bylo 16 416 korun).

Jak je to zrovna ve vašem případě? Snadno to zjistíte v naší kalkulačce:

Budete mít v roce 2022 nárok na porodné?

+

Další kalkulačky

Když už rodina se dvěma dospělými má jedno dítě mladší šesti let a narodí se jí druhé, dostane od července porodné, jestliže měsíční příjem domácnosti v předchozím čtvrtletí nepřekročí 34 587 korun (dříve to bylo 31 806 korun). Pro samoživitele s druhým čerstvě narozeným dítětem bude hraniční příjem 24 219 korun (dříve 22 275 korun).

Porodné se vyplácí jednorázově. Na první narozené dítě stát přispěje 13 tisíc korun, na druhé 10 tisíc. Když se rodině s nízkými příjmy narodí dvojčata či vícerčata, dostanou rodiče na první z nich třináct tisíc korun, na druhé deset tisíc. S jinými pravidly musí počítat rodiče, kteří před narozením vícerčat jedno dítě měli: porodné deset tisíc korun dostanou jenom na jedno z novorozeňat. A pokud rodiče mají už dvě starší děti, na další porodné nedosáhnou.

Podrobně o pravidlech porodného a o tom, jak o něj požádat, píšeme v samostatném článku: Porodné v roce 2022

Díky zvýšení životního minima dosáhne víc rodin také na přídavky na děti. Můžete si k tomu přečíst podrobnější text, nebo si rovnou spočítat, jak jste na tom vy:

Výpočet přídavků na děti 2022

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak se bude jmenovat? Za netradiční jméno pro dítě si připlatíte

29. 9. 2022 | Jana Divinová, Petra Dlouhá | 1 komentář

Jak se bude jmenovat? Za netradiční jméno pro dítě si připlatíte

Jméno pro dítě si nemůžete vymyslet jen tak. A za neobvyklé si budete muset připlatit. Tady jsou aktuální pravidla.

Porod na dohled: jaké formality vyřídit před ním, jaké těsně po něm

1. 9. 2022 | Petra Dlouhá | 12 komentářů

Porod na dohled: jaké formality vyřídit před ním, jaké těsně po něm

Během příprav na narození potomka byste neměli opomenout několik úředních povinností. Pro nastávající rodiče shrnujeme administrativu, kterou bude třeba obstarat.

Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

13. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Na dávky dosáhne i víc podnikatelů. Jak se počítají příjmy, když jste OSVČ

Díky růstu životního minima mají nárok na sociální dávky i lidé, kteří dosud neměli. Dnes se zaměříme na podnikatele. Jak se počítá takzvaný rozhodný příjem u OSVČ? Co když někdo podniká... celý článek

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

29. 6. 2022 | Petr Kučera | 17 komentářů

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní a existenční minimum stoupnou od července o 8,8 procenta. Rozhodla o tom vláda v reakci na vysokou inflaci. Obě částky se zvyšují už po čtvrt roce – naposled rostly od letošního... celý článek

Příspěvek 5000 Kč na dítě definitivně prošel. Podrobné podmínky

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 35 komentářů

Příspěvek 5000 Kč na dítě definitivně prošel. Podrobné podmínky

Kdy a jak začne příjem žádostí? Kdo na příspěvek dosáhne a jak to bude s dětmi, které se letos teprve narodí? Jak se bude posuzovat příjem rodičů? Tady jsou odpovědi na nejčastější... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.