rodičovská a řádná dovolená

Dobrý den, 24.12.2016 se mi narodil syn, na mateřskou jsem nastoupila 6 týdnů před porodem. jsem zaměstnaná na HPP. mateřskou jsem čerpala do konce května 2017. poté jsem písemně požádala zaměstnavatele o čerpání rodičovské dovolené, kterou jsem si stanovila do 3 let věku syna, tj. do 24.12.2019. bohužel jsem nevěděla o možnosti čerpat nárok na řádnou dovolenou bez krácení mezi MD a RD ( když jsem se ptala na OSSZ a ÚP na čerpání rodičovské tak mě na tuto možnost nikdo neupozornil, chápu, že to není asi jejich povinnost, přesto mě prý posílali nějaký papír ohledně mateřské apod, tento mě nedorazil-nevím zdali byla informace v něm?) pokud zaměstnavatel nevyhoví mé prosbě o dodatečné čerpání řádné dovolené v nekrácené podobě, bude se mně dovolená krátit i o zameškané dny z let 2018 a 2019 nebo jen za rok 2017? v nějakém článku na netu jsem se dočetla, že pokud by hrozilo "propadnutí" dovolené, je zaměstnavatel povinen nařídit čerpání....byl by to tedy můj případ? pokud bych tedy například zaměstnavatele požádala o přerušení RD a čerpání alespoň krácené řádné dovolené, musel by mi s ohledem na skutečnost, že by mně dovolená jinak propadla, umožnit čerpání například ještě letos? mohla bych například změnit délku čerpání RD na 1 rok následně zažádat o čerpání řádné dovolené a poté zase požádat o prodloužení rodičovské na 3 roky? Musí zaměstnavatel tomuto vyhovět? můžete mně prosím poradit, zdali je nějaká možnost, jak dostat alespoň nějaké peníze za dovolenou? a byla by i nějaká možnost čerpat dovolenou, pokud bych například během roku 2018 znovu otěhotněla a před nástupem na další MD požádala o čerpání? Ještě jsem se chtěla zeptat, zdali má zaměstnavatel povinnost informovat mně o vzniku nároku na dovolenou a jakém rozsahu, například formou výplatní pásky apod. ( vím že když byla asi 8 let zpátky na mateřské a rodičovské kolegyně, nosila naše externí účetní k nám do práce i její výplatnici, kde byly sice nulové částky mzdy apod., ale byl tam uveden nárok na dovolenou a výše náhrad apod. toto jsme jí však nikdy neposílali, tak nevím, zdali je nějaká povinnost. ) také jsem požádala o roční zúčtování daně ani tento doklad mně však zaměstnavatel neposlal....dále jsem se chtěla zeptat, na kolik dnů dovolené mám nárok za rok 2016, jestliže jsem do května chodila do práce, pouze jsem jeden týden byla na nemocenské, poté jsem byla až do poloviny listopadu na rizikovém těhotenství-nemocenské, a poté jsem již byla na mateřské. děkuji za odpověď a zdravím Vás s pozdravem Konečná

Otázku poslal/a:  , 2. 8. 2017 6:55

Na otázku odpovídá:

Lefensor, s.r.o.,  Lefensor, s.r.o.

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Čerpání dovolené je upraveno v § 217 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. Obecně čerpání dovolení určuje zaměstnavatel. Případy, kdy zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené, jsou uvedeny v odstavci (4) cit. paragrafu a to mj. na dobu, kdy je zaměstnankyně na mateřské a rodičovské dovolené. Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen dle § 217 odst. 5 zákoníku práce její žádosti vyhovět. Nepožádala-li jste o čerpání dovolené, aby bezprostředně navazovala na skončení mateřské dovolené, nárok vám nezanikne, ale již si nebudete moct sama zvolit období jejího čerpání. Záleží vždy na konkrétním případě, k jakému dni jste nastoupila na mateřskou dovolenou a podle toho se konkrétní výše nároku vypočítává. Dle § 218 odst. (4) zákoníku práce platí, že pokud by nemohla být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku, po kterém na ni vznikl nárok z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. Dle § 219 odst. (1) zákoníku práce se mj. dovolená zaměstnankyně přerušuje také nástupem mateřské a rodičovské dovolené a zaměstnance také nástupem rodičovské dovolené.

Právo na dovolenou je upraveno v § 212 zákoníku práce, jehož jednotlivá ustanovení upravují i její výši či krácení. Bude-li např. právo na dovolenou za kalendářní rok krácené nebo bude-li poskytnuto celoroční, nekrácené, závisí mj. právě na skutečnosti, zda jste požádala o dovolenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, což se ve Vašem případě nestalo tzn. dovolená Vám zůstane až na dobu, kdy byste se měla po rodičovské dovolené vrátit zpět do práce, ale měla by Vám být z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené po dovolené mateřské krácena.

Rodičovskou dovolenou lze přerušit mj. nástupem do zaměstnání dle § 198 odst. (2) zákoníku práce.

Rodičovská dovolená vám náleží ode dne narození dítěte v délce, o kterou jste zažádala. Délku je možné v současnosti měnit (téměř libovolně) i v průběhu čerpání. To znamená, že pokud se na začátku rozhodnete pro rychlejší čerpání, můžete si v průběhu rodičovské dovolené změnit na pomalejší variantu. Celková vyplacená částka rodičovského příspěvku je pro všechny stejná, a to 220 tisíc korun. Rodiče ji mohou čerpat až do čtyř let věku dítěte. Volbu výše rodičovského příspěvku jste oprávněna měnit jedenkrát za tři měsíce.

V případě pracovního poměru platí, že pokud dle § 37 odst. (1) zákoníku práce neobsahuje pracovní smlouva údaje o právech a povinnostech vyplývajících z pracovního poměru, je zaměstnavatel povinen zaměstnance o nich písemně informovat, a to nejpozději do 1 měsíce od vzniku pracovního poměru; to platí i o změnách těchto údajů. Informace musí mj. obsahovat i údaje o délce dovolené, popřípadě uvedení způsobu určování dovolené.

Pokud jste byla poplatníkem, který ve zdaňovacím období pobíral příjmy ze závislé činnosti a z funkčních požitků, tak máte právo po skončení zdaňovacího období požádat plátce daně o provedení ročního zúčtování. Přesné podmínky provedení předmětného zúčtování jsou stanoveny v zákoně o daních z příjmu. Roční zúčtování provede poslední zaměstnavatel (plátce daně) a to mimo jiné na základě potvrzení o zdanitelných příjmech a o sražených zálohách od všech předchozích plátců daně za předmětné zdaňovací období, pokud byste takové příjmy pobírala. Tato potvrzení jste povinna předložit současně se žádostí o roční zúčtování a to v termínu do 15. února následujícího roku. Pokud jste neměla jiné příjmy, předmětná potvrzení nepředkládáte, ale ve stejném termínu musíte požádat o provedení předmětného zúčtování, jinak se roční zúčtování neprovede.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web:?www.lefensor.eu

8. 8. 2017 20:35

Položte svojí vlastní otázku. Právní poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma pracovní právo, právní poradna

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrh zásadních změn v zákoníku práce. Tady je jejich přehled.

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

10. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

Jste v práci svědkem nějaké nečekané dramatické události – začne hořet, kolega spadne z výšky nebo se ocitnete u dopravní nehody. Po čase se u vás projeví posttraumatický syndrom. Jde o pracovní úraz? Nejvyšší soud teď dospěl k jasnému závěru.

I za tohle můžete dostat výpověď. Případy, které potvrdil soud

26. 3. 2024 | Kateřina Hovorková

I za tohle můžete dostat výpověď. Případy, které potvrdil soud

Kdy možné dát výpověď zaměstnankyni, která tráví část pracovní doby na internetových seznamkách? A musí si zaměstnavatel nechat kutila, který kvůli nepozornosti způsobí v práci výbuch? Advokáti z kanceláře Aegis Law upozornili na zajímavé příběhy, které se dostaly až k Nejvyššímu soudu.

Chystá se převrat v zákoníku práce. Cílí hlavně na problémisty

1. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Chystá se převrat v zákoníku práce. Cílí hlavně na problémisty

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje novelu zákoníku práce. Počítá se zásadními změnami. Mluví se především o výpovědích, řeší se ale i zkušební doba či odstupné pro nemocné zaměstnance.

Nevyčerpali jste dovolenou? Podejte žádost, na peníze zapomeňte

12. 12. 2023 | Veronika Odrobinová

Nevyčerpali jste dovolenou? Podejte žádost, na peníze zapomeňte

Na konci roku zaměstnavatelé a zaměstnanci řeší, jak naložit s nevyčerpanou dovolenou. Poradíme, co se dá dělat.

Zaměstnanec okrádá firmu. Kdy může dostat okamžitou výpověď?

13. 4. 2022 | Martin Horvát | 7 komentářů

Zaměstnanec okrádá firmu. Kdy může dostat okamžitou výpověď?

Okamžitá výpověď za předstírání přítomnosti na pracovišti. Užívání služebního auta bez souhlasu zaměstnavatele. Vyřizování soukromých záležitostí v pracovní době. Neoprávněné předložení jízdenek k vyúčtování. Odcizení potravin ve školní jídelně. Útrata v restauraci z firemní karty. Odklon zakázek ve prospěch osoby blízké. Tady jsou důležitá rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Potřebuju advokáta, ale nemám na něj: Právní zastoupení pro chudé

30. 9. 2015 | Petra Dlouhá | 26 komentářů

Potřebuju advokáta, ale nemám na něj: Právní zastoupení pro chudé

V trestním řízení přidělí nemajetnému obhájce ex offo. Ale co když se člověk bez peněz potřebuje nebo musí soudit v civilním procesu nebo správním řízení? Žádný nárok na bezplatného advokáta pro chudé v Česku neexistuje. Jisté možnosti, jak se domoci právního zastoupení zdarma, ale jsou. Ročně je využijí stovky lidí. Poradíme.

Jak přežít (v) zaměstnání: Jak se soudit se zaměstnavatelem

12. 6. 2014 | Jiří Lojda | 2 komentáře

Jak přežít (v) zaměstnání: Jak se soudit se zaměstnavatelem

Ať se snažíme sebevíc, abychom zaměstnavatele přesvědčili o své pravdě, někdy to prostě nepomáhá. Pak nám nezbude než se soudit. U jakého soudu ale žalobu podat a jaké jsou opravné prostředky, pokud se nám rozsudek soudu prvního stupně nebude zdát správný? Více o tom v posledním díle našeho seriálu o pracovním právu.

I teambuilding je práce, potvrdil soud ve sporu o úraz

4. 5. 2014 | Petr Kučera | 4 komentáře

I teambuilding je práce, potvrdil soud ve sporu o úraz

Nejvyšší soud opakovaně řešil odpovědnost za úraz při sportovních aktivitách během teambuildingové akce.

Jak přežít (v) zaměstnání. Pracujeme v Unii

4. 2. 2014 | Jiří Lojda | 6 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání. Pracujeme v Unii

Občan Evropské unie může pracovat v Evropské unii. Tedy kdekoli v Evropské unii. Ovšem jakým právem se pak řídí vztah mezi ním a jeho zaměstnavatelem, řekněme třeba v případě, že český občan pracuje pro švédskou firmu v Rakousku?

Jak přežít (v) zaměstnání: (Ne)dostáváme výpověď. Odstupné

27. 1. 2014 | Jiří Lojda | 12 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: (Ne)dostáváme výpověď. Odstupné

V minulém díle našeho nového seriálu nás vyhazovali z práce. Nemilé. Dnes se podíváme na několik málo situací, kdy nás vyhodit nemůžou. A na odstupné, které nám případný vyhazov může aspoň trochu osladit. Kdy na něj máme nárok? A kolik dostaneme?

Jak přežít (v) zaměstnání: Výpověď. Mávejte rukama, poletíte!

21. 1. 2014 | Jiří Lojda | 9 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Výpověď. Mávejte rukama, poletíte!

V předchozích dílech našeho nového seriálu jsme mluvili o případech, kdy se zaměstnanec rozhodne, že mu bez stávající práce bude líp. Bohužel existují na světě také případy opačné: že se zaměstnavatel rozhodne, že toho a toho zaměstnance už živit nebude. Co je právoplatný důvod k výpovědi, co není a za co můžete letět na hodinu?

Jak přežít (v) zaměstnání: Dáváme výpověď

13. 1. 2014 | Jiří Lojda | 7 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Dáváme výpověď

Minulý týden jsme na Peníze.cz představili nový seriál věnovaný pracovnímu právu. Tedy zejména vztahům mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Začali jsme trochu netradičně – prvním z článků o tom, jak se v práci končívá. Ovšem v tomhle případě víc než kdy jindy platí, že každý konec je vlastně taky nový začátek.

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

9. 11. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Když jste sám za sebe, lze si na patologický adrenalin zvyknout

Pomáhal s transformací největší brazilské pojišťovny a při tom si navykl sledovat ve zpětném zrcátku, kdo jede za jeho autem. V Jižní Koreji pak měl rozjíždět nový byznys pro ING – jenže zemi zasáhla světová finanční krize, což ho donutilo seznámit se s podivuhodnými kličkami tamějšího pracovního práva, které prakticky neumožňuje dávat výpovědi. Od září je Michal Špaňár výkonným ředitelem finančněporadenské společnosti Partners.

„Byl jste někdy na úřadu práce?“ O službě, která pomáhá vyhazovaným i vyhazujícím

16. 2. 2013 | Ondřej Tůma | 23 komentářů

„Byl jste někdy na úřadu práce?“ O službě, která pomáhá vyhazovaným i vyhazujícím

Pro outplacement zatím nemáme a možná nikdy ani mít nebudeme vlastní slovo. Služba, která pomáhá firmám překonat s citem a se ctí vyhazovy zaměstnanců a propuštěným zase hledat novou práci, v Česku pomaličku zdomácňuje. Povídali jsme si o ní s Evou Kramešovou, která právě takové programy zaštiťuje u personální agentury Hays.

Stránka 1/2

Předchozí

1

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za poradnu odpovídá:

 Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Aktuální články

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

ČSOB, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti...více

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

Zákazníci Penny Marketu si ode dneška mohou přímo na prodejnách řetězce zakoupit balíčky...více

Která sleva je falešná? ČOI má jasno, říká šéf kontroly

Která sleva je falešná? ČOI má jasno, říká šéf kontroly

Novela zákona o ochraně spotřebitele funguje krátce a s prodejci je třeba si stále vymezovat...více

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services