Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

FAQ - všechny FAQ ze sekce

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,od roku 2006 jsem byla vkuse zaměstnaná. Od 25.srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání a po pár dnech jsem zjistila, že jsem těhotná, šla jsem ihned marodit a jelikož jsem byla ve zkušební době, paní ředitelka se mnou ukončila pracovní poměr - 1.10.2014. Rodit bych měla 7. května. Zajímá mě tedy, jestli mi v tomto případě vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství.Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

výše mateřské

Dobrý den, 28.unora 2014 mi skončila rodičovská dovolená, hned 1.března jsem nastoupila na HPP do kauflandu, kde jsem už rok pracovala brigádně při rodičovské dovolené. Plánujeme s přítelem další miminko a já se chci zeptat zda budu mít nárok na mateřskou už ted. jestli se mi budou počítat odracované dny na DPP nebo až od HPP.. děkuji Lišková

Celý příspěvek a Odpověd

Studentka a peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, jsem studentka a v roce 2014 plánuji první dítě. Měla bych nárok na mateřskou, když bych pracovala třeba jen 3 měsíce? Protože jsem předtím byla studentka. A z tohoto krátkého pracovního poměru by se mi vypočítavala mateřská? Kdybych chtěla na tuto rodičovskou navázat hned dalším potomkem? Měla bych nárok na další mateřskou (kdyby mi pracovní poměr skončil během první rodičovské? Moc děkuji za odpověď Katka

Celý příspěvek a Odpověd

Počítá se DPP a DPČ do účasti na nemocenském pojištění, když jsem v té době byla student?

Dobrý den, vím, že jednou z podmínek k nároku na PPM je účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech. Chtěla bych se tedy zeptat, zda se mi budou do těchto 270 dní počítat také dny, kdy jsem pracovala na DPP (9 666Kč, 19 hod týdně) a DPČ (8 063Kč, 20 hod týdně) - od dubna do června 2013? Byla jsem totiž ještě v té době zároveň student VŠ (až do srpna 2013). Proto nevím, zda za mě toto nemocenské pojištění odváděl ještě stát nebo já? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Výše PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy je nejvhodnější termín odejít na mateřskou dovolenou ze zaměstnání. Ze zákona je to dané 6 -8 týdnu před termínem porodu. A můj dotaz se týká toho, zda je vhodné nastoupit na mateřskou společně s koncem měsíce a tudíž dostanu výplatu od zaměstnavatele za celý odpracovaný měsíc, nebo nastoupit v polovině dalšího měsíce (nejpozději), ale dostanu pouze poměrnou část platu za odpracovaný měsíc. Vím, že se PPM vypočítá z průměrné hrubé mzdy za 12 předcházejících měsíců, tj. pokud budu pracovat do poloviny měsíce bude se mi do výpočtu PPM tedy započítávat jen poloviční plat za ten poslední měsíc? nebylo by tedy výhodnější na mateřskou nastoupit práve s koncem měsíce?? aby se mi do PPM započítávala výplata za celý poslední měsíc? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Nárok na mateřskou

Dobrý den. V září 2013 jsem nastoupila do zaměstnání. Bohužel po 14-ti dnech v práci jsem zjistila , že jsem těhotná , ze zdravotních důvodů jsem musela na neschopenku a jelikož jsem byla ve zkušební době dostala jsem výpověď. Nyní jsem od lékaře dostala papíry k nástupu na mateřskou , ale zaměstnavatel mi je vrátil s tím že už tam nejsem zaměstnaná. Zajímalo by mě kam tedy papír odeslat a y čeho se mi vypočítá mateřská. Také jsem do papíru měla vyplnit zaměstnavatele a kdy jsem byla naposled v práci , tak mě zajímá jestli tam mám napsat posledního zaměstnavatele i když už tam nejsem. Snad jsem to napsala srozumitelně a budu ráda za každou radu. Děkuji Kutilová

Celý příspěvek a Odpověd

jak dlouho pracovat před porodem v jedné firmě

Dobrý den, v současné době jsem ve zkušební době a těhotná (otěhotněla jsem ještě před nástupem do zaměstnání). Bohužel teď mi hrozí, že mě ve zkušební době vyhodí. Kdybych tady náhodou zůstala pracovat, mám smlouvu na dobu určitou do 17.11. a kdybych nastoupila na mateřskou 2.6., tak 28 týdnů je do 14.12., budu mít nárok na čerpání mateřské i po skončení pracovního poměru nebo jenom do toho 17.11.? Dále bych potřebovala vědět, jestli bych se mohla nechat zaměstnat u rodičů (vím, že manžel mě zaměstnat nemůže) a jak dlouho bych tam musela pracovat, abych dostala mateřskou. Stačí měsíc? Vím, že bych si musela platit daně a sociální a zdravotní, ale to by nebyl problém. A mám nárok na mateřskou, když jsem byla v posledním roce 4 měsíce vedená na úřadu práce? Rok předtím jsem celý pracovala.

Celý příspěvek a Odpověd

Stránka 1/9

Předchozí

1

Partneři sekce

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.