Poradna - Odpisy

Kolik zaplatíte na dani z příjmů, jaká pravidla platí pro podnikatele a živnostníky, jak daň z příjmů vypočítat, jak podat daňové přiznání? Odpovědi najdete v našich článcích, daňových kalkulačkách a také v daňové poradně. Před vložením otázky mrkněte na nejčastější dotazy, je pravděpodobné, že stejný problém měl někdo před vámi.

FAQ - všechny FAQ ze sekce

Sirotčí důchod - odpočet v DP

Dobrý den, Patří prosím sirotčí důchod do příjmů nebo ne? Zajímá mě, jestli můžu využít odpočet daní v DP na manželku, která by limit příjmů 68000 nepřekročila jedině v případě, že by sirotčí důchod nebyl brán jako příjem. Četl jsem i různé výčty, co patří do příjmů, ze kterých předpokládám, že to příjem je, ale nejsem si úplně jistý kvůli některým opačným názorům.

Celý příspěvek a Odpověd

Odpis bytu pri pronajmu jen po cast roku

Dobry den, do priznani dane z prijmu fyzickych osob, prilohy 2 - prijmy z pronajmu, bychom radi zapocetli odpis bytu jako soucast nakladu. Byt jsme koupili v roce 2010 a od srpna 2017 ho pronajimame. Muzeme zapocist cely rocni odpis (3.4% z porizovaci ceny) i kdyz jsme byt pronajimali jen po cast roku, nebo je potreba castku nejak ponizit? Dekujeme

Celý příspěvek a Odpověd

odhad ceny bytové jednotky

Dobrý den, v roce 2016 jsem koupila byt,v roce 2017 ho začala pronajímat. Chci uplatnit odpisy,v kupní smlouvě je cena bytu spolu s podílem pozemku. Musí cenu bytové jednotky vyčíslit znalec,či stačí odborný posudek?

Celý příspěvek a Odpověd

Odpisy při splácení hypotéky

Dobrý den, v roce 2014 jsem koupil byt za 3mil. 560tisíc jsem dal z vlastní kapsy a 2,4mil na hypotéku se splatností 30 let. Od května roku 2017 byt pronajímám. Je možné uplatnit v daňovém přiznání za rok 2017 odpisy nemovitosti? Jaká částka by v takovém případě byla základem pro odpisy - celé 3mil nebo jen těch 560tisíc? Je možné v nákladech na pronájem kombinovat odpisy i úroky z hypotéky. Předem děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Hypoteční úvěr - odpis z daní

Dobrý den, Koupil jsem na hypotéku pozemek za účelem stavby rodinného domu. Dle zákona mohu tuto hypotéku odepisovat z daní v případě, že nejpozději do čtyř let zahájím stavbu. Již tak činím druhým rokem a dávám úroky z h.ú. do daňového přiznání. Co by se stalo v případě, že bychom nakonec nestavěli. FU by mohl vymáhat náhradu zpět? Případně pokud získáme stavební povolení a stavět se nezačne, můžeme nadále úroky z h.ú. dávat do daňového přiznání? Děkuji předem za odpověď!

Celý příspěvek a Odpověd

Odpisy k nájmu bytu

Dobrý den, ještě upřesňující dotaz k tomu předchozímu: V roce 2009 bylo plné vlastnictví bytu na družku. V roce 2015 jsme vlastnictví bytu rozdělili darovací smlouvou na podílové spoluvlastnictví mezi mnou a družkou. Do roku 2017 jsme v bytě bydleli a od roku 2017 je byt námi pronajímán. Lze na pronajímaný byt uplatnit odpisy ze zjištěné reprodukční ceny bytu, když došlo k přerozdělení vlastnictví mezi mnou a družkou žijící ve společné domácnosti již od toho roku 2009? Děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

Odpisy k nájmu bytu

Dobrý den, prosím Vás měl bych na Vás dotaz týkající se odpisů za pronajímanou nemovitost, kterou jsme v roce 2009 koupily (byt. jednotku) - pořiz. cena 850 000,-kč, ta následně prošla rekonstrukcí a dnešní cena je vyšší. V roce 2015 jsme koupily další byt. jednotku a následně refinancovali starší úvěr na bydlení z roku 2009 k pořízení první byt. jednotky. Od roku 2017 bydlíme v novém bytě a byt pořízený z v roce 2009(námi obydle 2010-2017) od roku 2017 pronajímáme. Jak lze v ročním daňovém přiznání k daní z příjmu za rok 2017 uznat výdaje oproti příjmům z nájmu mimo paušálně 30%? Lze použit odpisy na pronajímaný byt pořízený v roce 2009? Doposud jsem odpisy nevyužil a nemám s nimi ani zkušenosti. Další otázkou je výše úroků přiznaných do daňového přiznání. Z celkové ceny úvěru (složené s části na pořízení nového bytu a část na doplacení starého úvěru) máme úroky. Ty podle finančního úřadu nemůže uplatnit v plné výši, jelikož obýváme pouze novou byt. jednotku a tu starou již ne. Jakým způsobem se tyto úroky rozpočítávají? Děkuji za zodpovězení otázek

Celý příspěvek a Odpověd

odepsání nedobytné pohledávky

Dobrý den, v roce 2014 jsem vystavil fakturu na 347 000 Kč. Firma mi část hned zaplatila, ale pak už jsem z nich během dalších let nic nedostal a ani nedostanu. Naprosto se je nedá kontaktovat a soud taky nemá význam, byla by to jen další ztráta času a peněz. Blíží se termín promlčení a já bych potřeboval pohledávku odepsat jako nepromlčenou. Neuhrazeno mi zůstalo 181 000 Kč a já jsem ze zákona nepochopil, jestli ji mohu odepsat jako daňový náklad nebo ne. V § 24 odst. 2 písm. y) ZDP je "...nelze tvořit opravnou položku podle právního předpisu upravujícího tvorbu rezerv a opravných položek pro zjištění základu daně z příjmů pouze proto, že od její splatnosti uplynulo méně než 18 měsíců a u pohledávek nabytých postoupením i v případě, že se jedná o pohledávku se jmenovitou hodnotou v okamžiku vzniku vyšší než 200000 Kč, ohledně které nebylo zahájeno rozhodčí řízení, soudní řízení nebo správní řízení, za dlužníkem,..." Ta jmenovitá hodnota v době vzniku je těch 347k Kč, co bylo vyfakturováno (odepsat nedaňově) nebo těch 181k Kč, co skoro tři roky dluží (lze odepsat daňově)? Děkuji za odpověď

Celý příspěvek a Odpověd

Student dárce krve

Dobrý den, jsem studentem VŠ a také pravidelným dárcem krve. Přes léto si přivydělávám na DPČ/DPP u jednoho zaměstnavatele, podepisuji prohlášení. Mohu jako student uplatňovat daňové slevy za dárcovství krve a jejich složek? Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Odpis jednotky - předzahrádka

Dobrý den, mám dotaz na odpis bytové jednotky v osobním vlastnictví pořízené v roce 2016. Mám dotaz zda pozemek vedený jako ostatní plocha ( předzahrádka 30 m2), která náleží pouze k mojí bytové jednotce zapsaná v katastru nemovitostí se odepisuje společně s jednotkou bytu. Další pozemky, které jsou vedeny jako ideální spoluvlastnický podíl na společných částech domu, jsem vyrozumněl z diskuze, že se odepisují společně s bytovou jednotkou. Děkuji za odpověď, Havlík

Celý příspěvek a Odpověd

Stránka 1/3

Předchozí

1

Partneři sekce

Partner sekce

Best Account

Best Account

Best Account nabízí svým klientům daňové poradenství, ale také vedení účetnictví, daňové evidence, mzdové agendy a personalistiky.
Své služby poskytujeme jak drobným živnostníkům, tak větším společnostem. Rádi vám pomůžeme i se zahraničním zdaněním, bez ohledu na to, jestli jste fyzická nebo právnická osoba.
Jako členové Komory daňových poradců ČR nabízíme vysokou míru profesionality a odbornosti. Jsme taktéž členové Odborného kolegia při Komoře daňových poradců.
Klientům radíme jak při řešení běžných situací, tak i v případech, kdy je potřeba využít nestandardních postupů.
Naší předností je individuální přístup ke každému z vás.
Víme, kde a jak vám ušetřit peníze a čas.

Za tuto kategorii odpovídá:

Tereza Tirolová

https://www.bestaccount.cz/

Partnerem poradny od: 26.2.2018

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.