Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pozor na podvodníky! Zdravotnické poplatky vám nevrátí.

| rubrika: Co se děje | 22. 4. 2010 | 2 komentáře
Pozor na podvodníky! Zdravotnické poplatky vám nevrátí.
Krádeže peněz, neoprávněné poplatky za služby, které jsou zdarma, přeregistrace k jiné zdravotní pojišťovně, ale také zneužití osobních dat. To vše hrozí neopatrným lidem od podvodníků, kteří se vydávají za pracovníky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud u vás zazvoní údajný zaměstnanec, případně zaměstnankyně některé zdravotní pojišťovny a vy jim otevřete, měli byste je co nejrychleji vyprovodit ze dveří, případně z domu. Nebo si přinejmenším důkladně ověřit, zda dotyční skutečně zastupují pojišťovnu, jejímž jménem se zaštiťují, a proč k vám vůbec přišli. Je totiž pravděpodobné, že jde o některé z podvodníků, před nimiž varuje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Důvod jejich návštěvy působí obvykle důvěryhodně. Musí prý klientům pojišťovnyosobně vrátit přečerpaný limit z takzvaných regulačních poplatků, které má každý z nás ročně stanoven na zdravotní péči. Mohou ale také „levněji“ nabízet některé léčebné přípravky, případně přišli klienta pojišťovny informovat o změnách ve zdravotním pojištění.

Cílem podvodníků jsou především starší lidé, kteří bývají důvěřivější a většinou jsou pojištěni právě u VZP. Jejich cíl je obvykle dostatečně průhledný - využít jejich chvilkové nepozornosti a ukrást jim peníze nebo jiné cennosti. Někdy ovšem také neoprávněně vybírají nejrůznější poplatky za zdravotní péčinebo léky.

Jaké poplatky se platí ve zdravotnictví

Ve zdravotnictví se platí regulační poplatky ve výši 30, 60 a 90 korun. Děti do 18 let a dospělí nad 65 let mají za rok k dispozici limit 2500 korun, ostatní 5000 korun. Při překročení této částky mohou dál čerpat zdravotní péči a léky podle stanovených pravidel, do 60 dnů od konce čtvrtletí, kdy překročili tuto normu, je jim ale přeplatek pojišťovna vrátí, a to buď na účet v bance, nebo poštovní poukázkou.

Třicetikorunový poplatek se platí za návštěvu praktického, dětského, zubního a ženského lékaře, ambulantního specialisty, klinického psychologa a logopeda, a to i když jde o součást prohlídky klinického vyšetření (u dětí do 18 let byl poplatek za návštěvu lékaře zrušen). Třicet korun se vybírá i za každou položku na receptu. Nikoliv ale třeba za preventivní prohlídku.

Šedesátikorunový poplatek se hradí za den hospitalizace v nemocnici, odborném léčebném ústavu, dětské odborné léčebně a ozdravovně, při poskytování komplexní lázeňské péče, ale také za recept, na němž jsou vyznačeny dva různé léky (2x poplatek 30 korun za položku).

Devadesátikorunový poplatek se platí za pohotovostní služby: lékařskou službu první pomoci, ústavní pohotovostní službu a pohotovostní službu zubního lékaře.

Tak lze zjednodušeně shrnout platby ve zdravotnictví. Přesný výklad, kdy se platí různé poplatky a kdy ne, co se započítává do regulačních poplatků, včetně řady výjimek, které jsou s nimi spojeny, najdete na serverech Ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz , nebo Všeobecné zdravotní pojišťovny www.vzp.cz.

Může ale jít „pouze“ o přeregistraci dotyčného k jiné zdravotní pojišťovně, o čemž nemusí pojištěný vůbec vědět. Stačí mu podstrčit haldu písemností, najít fiktivní důvod, proč by je měl podepsat a odvést pozornost jinam, takže si občan zpravidla neověří, co vlastně podepisuje. Někdy mu dokonce hrozí, že budou zneužity jeho osobní údaje.

Podvodníci s oblibou sází na to, že zdravotní pojišťovny musí vracet přeplatek peněz všem, kdo zaplatili na regulačních poplatcích za rok více než 2500 korun v případě dětí a důchodců, nebo 5000 korun v případě ostatních pojištěnců.


Oblíbeným podvodem je také vybírání nejrůznějších nedoplatků na léčivé přípravky. Jako důvod k osobní návštěvě může ovšem posloužit například také pravidelná výměna průkazů pojištěnce některé zdravotní pojišťovny.

Všeobecná zdravotní pojišťovna vyřizuje podobné záležitosti písemně, nebo vyzve pojištěnce, aby si věc osobně vyřídil v některé z poboček. Přeplatek za regulační poplatek vrací podle stanovených pravidel do 60 dnů od konce čtvrtletí, v němž zaznamenala, že na něj má pojištěný nárok, a to přímo na jeho účet v bance, nebo prostřednictvím poštovní poukázky. Nikoliv tedy osobně.

Obrana proti praktikám podvodníků je jednoduchá, vyžaduje ovšem určitou míru asertivity. Pokud se vám nepodařilo rychle se zbavit někoho, kdo se takříkajíc vnutil do vašeho domu či bytu, měli byste ho požádat o průkaz zdravotní pojišťovny, jejímž jménem jedná, a ověřit si jeho totožnost (třeba i telefonicky u pojišťovny), stejně jako důvod, proč přišel. Určitě má smysl upozornit na podobné praktiky také policii.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

22. 4. 2010 | 16:22 | Blanka P.

Já se přidám. Když jsem před cca měsícem v parku Motolské nemocnice čekala na manžela, tak tam také chodili mladíci v obleku, že sbírají data pro registraci IZIP. Nejvíc mne dostalo, když slečnám opodál sedícím tvrdil, že...více

22. 4. 2010 | 9:14 | Olly

V minulých dvou týdnech mě 2x navštívili mladíci v obleku a chtěli, abych jim nadřekla data pro zaregistrování do systému u VZP, pro případ úrazu nebo bezvědomí apod. byli docela nevrlí, když jsem odmítla s tím, že si to...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK