Pojišťovny loni vybraly více peněz, jedničkou je Kooperativa

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 29. 1. 2020 | 1 komentář

Pojišťovny loni vybraly na pojistném 136,7 miliardy korun, což je meziročně o 5,7 procenta více. Životní pojištění stouplo o 2,6 procenta na 45,12 miliardy, neživotní pojištění o 7,3 procenta na 91,6 miliardy. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu.

U životního pojištění pokračuje pokles počtu smluv. Na konci roku 2019 jich bylo aktivních 5,14 milionu, tedy o 73 tisíc méně než o rok dříve.

Hrajte na jistotu

Klesá i počet nově uzavřených smluv běžně placeného pojištění. V roce 2019 pojišťovny sjednaly 457 tisíc nových smluv, s pojistným 5,16 miliardy korun, zatímco za rok 2018 se jednalo o 523 tisíc smluv s pojistným 5,56 miliardy.

Trh s životním pojištěním se tak výrazně zklidnil oproti minulým „divokým“ rokům. V letech 2011 a 2012 bylo během jednoho roku uzavřeno zhruba 900 tisíc nových smluv životního pojištění a zároveň zhruba 1 milion jich bylo ukončeno. V roce 2019 jsme byli na polovině těchto čísel a ve srovnání s rokem 2018 poklesl počet smluv nového obchodu i počet ukončených smluv jednotně o 13 procent.

Povinné ručení loni vzrostlo o 8,3 procenta a pojišťovny na něm vybraly 25,1 miliardy korun. Počet pojištěných vozidel vzrostl o 3,4 procenta a průměrné pojistné tak stouplo o pět procent. Pojišťovny tedy zdražovaly.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Podle České asociace pojišťoven ale průměrná škoda u povinného ručení roste stále rychleji než je tempo zdražování, a to přibližně o sedm procent u škod na majetku a o osm procent u škod na zdraví.

Průměrná škoda z povinného ručení na majetku loni dělala 45 tisíc korun a újma na zdraví 400 tisíc. U havarijního pojištění průměrná škoda na majetku loni činila 28 tisíc korun.

Havarijní pojištění si udržuje desetiprocentní tempo růstu a pojišťovny na něm loni vybraly 22,1 miliardy korun.

Majetkové a odpovědnostní pojištění dosáhlo předpisu pojistného 12,4 miliardy, což je meziročně o 6,2 procenta více. Podnikatelská pojištění rostla o 5,5 procenta na 20,2 miliardy.

Jedničkou na pojistném trhu byla v roce 2019 Kooperativa pojišťovna s předepsaným pojistným ve výši 32,5 miliardy korun a meziročním růstem o 1,8 procenta. Druhá skončila Generali Česká pojišťovna (28,1 miliardy a 1,3 %) a třetí Allianz (14,5 miliardy a 11,1 %).

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

NN má nového ředitele pro Česko

26. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

NN má nového ředitele pro Česko

Generálním ředitelem NN v České republice bude k 1. dubnu 2023 jmenován dvaačtyřicetiletý Yoram Schwarz. Po získání nezbytných regulatorních souhlasů vystřídá v čele NN pojišťovny a... celý článek

Česká podnikatelská pojišťovna má nového šéfa

3. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Česká podnikatelská pojišťovna má nového šéfa

Novým předsedou představenstva České podnikatelské pojišťovny (ČPP) se stal Pavel Wiesner, dosavadní ředitel úseku podnikatelských rizik. Ve funkci nahradil dlouholetého šéfa Jaroslava... celý článek

Kdo kanálu víko krade, sám do něj padá! Perličky z pojišťoven

30. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Kdo kanálu víko krade, sám do něj padá! Perličky z pojišťoven

Stala se vám krajně nepříjemná věc, voláte do pojišťovny – a na druhém konci se někdo začne smát! Samozřejmě, je to skandál. Pojišťovna má zaměstnávat výhradně lidi s nulovým smyslem... celý článek

Zemřel Jaroslav Besperát, šéf České podnikatelské pojišťovny

20. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ

Zemřel Jaroslav Besperát, šéf České podnikatelské pojišťovny

Jaroslav Besperát, předseda představenstva České podnikatelské pojišťovny (ČPP), náhle zemřel. Pojišťovna to oznámila na svém webu.

Asistenční služby v krizi neškrtáme

15. 12. 2022 | Lucie Weissová

Asistenční služby v krizi neškrtáme

Když se vám na dálnici porouchá auto, povinné ručení na pomoc nepřispěchá. V takové chvíli se hodí kvalitní asistenční služby, za které si však připlatíte až kolem tisícovky ročně.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.