Pojišťovny loni vybraly více peněz, jedničkou je Kooperativa

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 29. 1. 2020 17:10 | 1 komentář

Pojišťovny loni vybraly na pojistném 136,7 miliardy korun, což je meziročně o 5,7 procenta více. Životní pojištění stouplo o 2,6 procenta na 45,12 miliardy, neživotní pojištění o 7,3 procenta na 91,6 miliardy. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 98procentním podílem na trhu.

U životního pojištění pokračuje pokles počtu smluv. Na konci roku 2019 jich bylo aktivních 5,14 milionu, tedy o 73 tisíc méně než o rok dříve.

Hrajte na jistotu

Klesá i počet nově uzavřených smluv běžně placeného pojištění. V roce 2019 pojišťovny sjednaly 457 tisíc nových smluv, s pojistným 5,16 miliardy korun, zatímco za rok 2018 se jednalo o 523 tisíc smluv s pojistným 5,56 miliardy.

Trh s životním pojištěním se tak výrazně zklidnil oproti minulým „divokým“ rokům. V letech 2011 a 2012 bylo během jednoho roku uzavřeno zhruba 900 tisíc nových smluv životního pojištění a zároveň zhruba 1 milion jich bylo ukončeno. V roce 2019 jsme byli na polovině těchto čísel a ve srovnání s rokem 2018 poklesl počet smluv nového obchodu i počet ukončených smluv jednotně o 13 procent.

Povinné ručení loni vzrostlo o 8,3 procenta a pojišťovny na něm vybraly 25,1 miliardy korun. Počet pojištěných vozidel vzrostl o 3,4 procenta a průměrné pojistné tak stouplo o pět procent. Pojišťovny tedy zdražovaly.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Podle České asociace pojišťoven ale průměrná škoda u povinného ručení roste stále rychleji než je tempo zdražování, a to přibližně o sedm procent u škod na majetku a o osm procent u škod na zdraví.

Průměrná škoda z povinného ručení na majetku loni dělala 45 tisíc korun a újma na zdraví 400 tisíc. U havarijního pojištění průměrná škoda na majetku loni činila 28 tisíc korun.

Havarijní pojištění si udržuje desetiprocentní tempo růstu a pojišťovny na něm loni vybraly 22,1 miliardy korun.

Majetkové a odpovědnostní pojištění dosáhlo předpisu pojistného 12,4 miliardy, což je meziročně o 6,2 procenta více. Podnikatelská pojištění rostla o 5,5 procenta na 20,2 miliardy.

Jedničkou na pojistném trhu byla v roce 2019 Kooperativa pojišťovna s předepsaným pojistným ve výši 32,5 miliardy korun a meziročním růstem o 1,8 procenta. Druhá skončila Generali Česká pojišťovna (28,1 miliardy a 1,3 %) a třetí Allianz (14,5 miliardy a 11,1 %).

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Uniqa zakončila fúzi s Axou, je pátá mezi pojišťovnami

1. 9. 2021 | Petr Kučera

Uniqa zakončila fúzi s Axou, je pátá mezi pojišťovnami

Sloučením Axa pojišťovny a Axa životní pojišťovny do Uniqa pojišťovny se k poslednímu srpnovému dni završila integrace obou skupin. Pojišťovna Uniqa se díky posílení stává pětkou na... celý článek

Air Bank pojistí schopnost splácet hypotéku

4. 8. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Air Bank pojistí schopnost splácet hypotéku

Air Bank od pátku rozšíří nabídku o pojištění schopnosti splácet hypotéku. Spolupracuje na něm s pojišťovnou BNP Paribas Cardif. Kdo ho využije, získá o 0,15 procentního bodu... celý článek

Allianz vylepšila portál pro klienty. Překvapila chybami

26. 7. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Allianz vylepšila portál pro klienty. Překvapila chybami

Pojišťovna Allianz spustila novou verzi klientského portálu MojeAllianz, který funguje od roku 2012.

Pojištění jízdního kola. Pozor na limity a další omezení

20. 7. 2021 | Kateřina Jungvirtová

Pojištění jízdního kola. Pozor na limity a další omezení

K čemu stačí pojištění domácnosti a kdy se podívat i po dalších možnostech, jak pojistit kolo? Na kolik přijde speciální pojištění? Projděte si základní přehled.

Pozor na podpojištění. Tornádo ukazuje problém starých smluv

13. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Pozor na podpojištění. Tornádo ukazuje problém starých smluv

Hodnota nemovitostí v posledních letech rychle roste. Problém to může znamenat také pro lidi, kteří mají pojištění nemovitosti, ale dlouho ho neaktualizovali. I takové případy teď pojišťovny... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.