Otázky pro nové odborné zkoušky k pojištění už jsou známé

| rubrika: Aktuality | 14. 8. 2019 12:00

Česká národní banka zveřejnila na svých internetových stránkách podklady pro odborné zkoušky podle zákona o distribuci pojištění a zajištění. Zkoušková sada obsahuje 1500 otázek a 100 případových studií.

Odborné zkoušky budou nově skládat všichni pracovníci pojišťoven a pojišťovacích zprostředkovatelů, kteří se podílí na distribuci pojištění. Nová povinnost se může týkat až 100 000 osob, které na trhu aktuálně působí a jsou zapsány v registru ČNB.

První uchazeči mají skládat odborné zkoušky u akreditovaných osob už od září 2019. Všichni pracovníci pojišťoven a pojišťovacích zprostředkovatelů je pak musí složit nejpozději do konce listopadu 2020.

Databázi otázek připravila Česká asociace pojišťoven (ČAP) společně s Evropskou asociací finančního plánování (EFPA). Jejich konsorcium se stalo vítětem zakázky zadané Českou národní bankou.

Výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek věří, že zkoušky přinesou zvýšení odbornosti zprostředkovatelů. „Jsem přesvědčený, že přezkoušení je zásadní pro kvalitu trhu. Na otázkách jsme spolupracovali s celým pojišťovnickým sektorem a jeho odborníky, velmi si také vážíme spolupráce s Českou národní bankou a ministerstvem financí,“ říká.

Databáze obsahuje 1500 vytvořených otázek v šesti tematických oblastech. Během osmi měsíců na ní pracovalo přes 70 členů týmu ČAP-EFPA a 271 pozvaných testerů a oponentů napříč trhem.

„Naším cílem bylo vytvořit takovou databázi otázek, která bude odpovídat přísnému a detailnímu zadání ČNB, a současně bude využitelná jako dobrý zdroj informací a znalostí pro uchazeče. Věříme, že úspěšný absolvent využije získané znalosti i v praxi, zejména díky využití prakticky orientovaných případových studií,“ uvádí Petr Volek, vedoucí projektu a člen Rady EFPA ČR.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.