PRVNÍ KLUBOVÁ rozdělila členům 40 procent pojistného

| rubrika: Publicistika | 9. 3. 2017 | 2 komentáře
PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna čekala na pojišťovací licenci od České národní banky rok a půl. Nyní má za sebou rok ostrého provozu a rozšiřuje nabídku. Model peer-to-peer pojištění podle ní funguje. Někteří její klienti dostali začátkem roku zpět i více než polovinu toho, co za pojištění loni zaplatili.

IT specialista Jakub Černý má u PRVNÍ KLUBOVÉ pojištění svých dvou aut za zhruba 25 tisíc ročně.

„S pojišťovnou i s fungováním v členství jsem naprosto spokojen. První klubová přistupuje k pojištění jinak, baví mě i to, že jsem osobně zainteresován na tom, kolik mi vrátí peněz z mého pojistného. Čím víc tím líp,“ říká.

Za loňský rok dostal Černý od pojišťovny zpátky 6952 korun, tedy 28 procent toho, co zaplatil. „A získal bych i o třetinu víc, pokud bych do pojišťovny doporučil dalšího člena.“ Příště to prý udělá.

Kdo pozval přátele, ušetřil výrazněji

Výhoda peer-to-peer pojištění spočívá v tom, že každý klient (v PRVNÍ KLUBOVÉ se používá označení člen) může ročně do pojišťovny pozvat až tři své známé nebo přátele. Za své i jejich pojistky pak získává tzv. klubové body, které se na konci roku přetaví v peníze podle toho, kolik škod v daném roce pojišťovna řešila.

Členové, kteří své pozvánky využili naplno, dostali v loňském roce zpět i přes 50 % toho, co na pojištění zaplatili. „Loni jsme měli dobrý rok. Řešili jsme jen sedm pojistných událostí a díky příznivému škodnímu průběhu byl objem peněz rozdělených zpět mezi členy vysoký,“ pochvaluje si předseda představenstva PRVNÍ KLUBOVÉ Marek Orawski.

Po započtení podílu na zisku jsou tak ceny produktů peer-to-peer pojištění oproti trhu výrazně levnější. „Můžeme si to dovolit, protože v případě peer-to-peer pojištění odpadá klasický střet zájmu u běžných pojišťoven. Ty se totiž vzhledem ke snaze maximalizovat svůj zisk přirozeně snaží vyplácet plnění u co nejmenšího množství škod. Problém je i to, že vůči pojišťovnám nepřátelsky vystupují i lidé. PRVNÍ KLUBOVÁ funguje spíše jako prostředník pro distribuci peněz od členů zpátky ke členům, ať už se jim stane škoda, nebo nestane,“ vysvětluje Orawski. 

Příklad

Havarijní pojištění s PRVNÍ KLUBOVOU pojišťovnou

Havarijní pojištění – Třebíč / Škoda Fabia, 1390 ccm, 63 kW, 2010, 140 000 Kč.

Počátek pojištění 26. 1. 2017 / 10 000 km / najeto 65 000 km / 57 let – 150 měsíců.

Průměr na trhu u havarijního pojištění v tomto případě činí 8695 Kč. Nejlevnější pojištění stojí 6212 Kč, nejdražší pak 12 744 Kč. U PRVNÍ KLUBOVÉ vyjde na 7484 korun. Za loňský rok dostali její členové, kteří do pojišťovny doporučili dalšího člena, zpět průměrně 42 procent zaplaceného pojistného. Pojistka v takovém případě vychází na 4341 Kč. Členové, kteří nikoho nedoporučili, dostali zpět 28 procent, za pojistku tak zaplatili 5388 Kč.

Kompletní občanské pojištění

První pojistky sjednala PRVNÍ KLUBOVÁ na podzim 2015, což z ní dělá jednu z vůbec prvních peer-to-peer pojišťoven na světě. Na rozdíl od velkých pojišťovacích domů má český kapitál a veškeré finanční toky probíhají v České republice.

„Jsme klasická pojišťovna. Máme licenci od České národní banky, která nás mimo jiné zavazuje k držení základního kapitálu ve výši 160 milionů korun. To znamená, že jsme sice malá pojišťovna, ale jsme schopní vyplatit v podstatě jakoukoli škodu. Pro ty opravdu velké máme sjednané robustní zajištění u předních evropských zajišťoven,“ říká Marek Orawski.

V prvním roce fungování PRVNÍ KLUBOVÁ postupně rozšiřovala své portfolio. To nyní zahrnuje povinné ručení, havarijní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domu, domácnosti, úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti. Do budoucna připravuje ještě pojištění proti riziku závažného onemocnění.

Nejvíc smluv má podle Marka Orawského zatím u pojištění aut a nemovitostí. Dlouhodobě chce nicméně propagovat především pojištění odpovědnosti a úrazu. Souvisí to s filozofií PRVNÍ KLUBOVÉ – a tou je pojištění jejích členů především proti skutečně závažným rizikům, které ohrožují naši finanční stabilitu.

Marek Orawski členům klubu pojišťovny doporučuje, ať nesjednávají pojištění na drobnosti: „Největší finanční následky mohou mít škody z odpovědnosti a závažných úrazů. Klidně vyšší, než je hodnota vlastního majetku,“ uzavírá.  

PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna nabízí téměř kompletní portfolio občanského neživotního pojištění. Lze u ní sjednat povinné ručení, havarijní pojištění, cestovní pojištění, pojištění odpovědnosti, úrazu i Pojišťovna má pojišťovací licenci od České národní banky. To ji zavazuje i k držení základního kapitálu ve výši 160 milionů korun. Na řešení pojistných událostí a asistenci PRVNÍ KLUBOVÁ spolupracuje se společností AXA ASSISTANCE CZ. Outsourcuje i právní služby, pojistnou matematiku a komunikaci.

PRVNÍ KLUBOVÁ pojišťovna je první licencovanou univerzální peer-to-peer pojišťovnou v Česku. Nabízí pojištění aut, majetku, úrazu a odpovědnosti. Na rozdíl od korporátních pojišťoven funguje spíše jako platforma pro sdružování lidí, kteří se jistí navzájem, díky vlastnímu kapitálu ale může krýt i velké škody. Pojištění pro její členy tak vychází výrazně levněji než u klasických pojišťoven – 75 % nespotřebovaného pojistného členům vrací. Majoritním akcionářem PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny je finanční skupina RSJ spojená s miliardářem Karlem Janečkem, k dispozici má PRVNÍ KLUBOVÁ 180 milionů korun vlastního kapitálu.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.