Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Na čem závisí výše důchodu

Na čem závisí výše důchodu
Člověk, který neplatil v životě alespoň patnáct let důchodové pojištění, nebo nevykonával činnost, která by se do této doby mohla započítat, má smůlu. Důchod nedostane a bude závislý na sociálních dávkách a pomoci rodiny.

Čeští důchodci si od ledna 2008 polepší. Průměrně by se měl důchod zvýšit o 3,95 procenta, což je 346 Kč měsíčně. Průměrný důchod tak bude činit 9 111 Kč měsíčně. Toto zvýšení přijde státní rozpočet na 11,3 miliardy Kč. Průměr má ovšem nulovou vypovídací hodnotu pro konkrétního důchodce. Výpočet každého důchodu je totiž poměrně složitý a závisí na řadě faktorů.

Při výpočtu důchodu se vychází z příjmu z rozhodného období, kterým je podle zákona posledních 30 let. Ovšem, protože do roku 1996 se vycházelo z příjmu za posledních 10 let, nebylo možno toto období najednou prodloužit. Rozhodné období se proto postupně prodlužuje každý rok o jeden rok. Pro ty, kdo odešli nebo ještě odejdou do důchodu v roce 2007, se bude vycházet z příjmů za roky 1986 - 2006, tj. celkem z 21 let. U důchodů přiznaných v roce 2008 se bude vycházet z let 1986 - 2007, tj. z 22 let.

Chcete vědět, kdy přesně dosáhnete důchodového věku? Spočítejte si to!
Protože se vychází ze všech příjmů za celé toto období, je třeba je "srovnat" na dnešní úroveň. K tomu zákon o důchodovém pojištění stanovil princip přepočítávacích koeficientů, které se každým rokem mění. Při samotném výpočtu důchodu se pak tyto upravené příjmy zprůměrují a zredukují podle redukčních hranic stanovených v zákoně. Z takto upraveného příjmu se následně vychází při výpočtu procentní výměry důchodu.

Pro nárok na důchod je klíčové dosažení důchodového věku. Ten činí pro muže a bezdětné ženy ze zákona 63 let. Netýká se ovšem všech. V 63 letech budou do důchodu odcházet jen lidé, kteří se narodili v roce 1953 a později. U starších osob je tento věk nižší.

Kromě dosažení důchodového věku je třeba splnit i potřebnou dobu pojištění, která v současné době dosahuje minimálně 25 let. Počítají se do ní i některé náhradní doby (čtěte článek Konec diskriminace otců při žádosti o důchod). Jestliže člověk této potřebné doby nedosáhne, má možnost ještě o starobní důchod znovu požádat v 65 letech, kdy mu bude stačit i 15 let doby pojištění . Jestliže se mu nepodaří splnit ani tuto podmínku, ocitne se v situaci, že starobní důchod nedostane a bude zřejmě až do své smrti odkázán na pomoc sociálního systému formou sociálních dávek.

Spočítejte si výši důchodu
Starobní důchod se skládá ze dvou částek - ze základní a procentní výměry. Základní výměra v současné době činí 1 570 Kč, od příštího roku by se měla zvýšit na 1 700 Kč.
Procentní výměra se počítá ve výši 1,5 procenta za každý rok doby pojištění. Takže kdo je pojištěný třeba třicet let, dostane 45 procent z vyměřovacího základu.

Podle platných zákonů je možné odejít předčasně do starobního důchodu nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku. Ovšem je potřeba počítat s nenávratným zkrácením důchodu, které činí 0,9 procenta z procentní výměry za každých i započatých 90 kalendářních dnů, které schází do dosažení důchodového věku. Čili člověk, který platil důchodové pojištění třicet let a chce odejít do důchodu o půl roku (180 kalendářních dnů) dříve, nedostane z vyměřovacího základu celých 45 procent, ale jen 43,2 procenta.

Pokud ovšem nastávající důchodce má práci, chce pracovat dál a nepobírat zároveň důchod, procentní výměra důchodu se mu zvýší. Za každých 90 kalendářních dnů výdělečné činnosti po dosažení důchodového věku to bude o 1,5 procenta. Důchodce, který byl třicet let pojištěn a prodlouží si kariéru o půl roku, bude dostávat z vyměřovacího základu 48 procent.

I když důchodce na starobní důchod odejde, může pracovat i při jeho současném pobírání a není omezen žádnou výší výdělku. Musí mít ovšem pracovní smlouvu uzavřenou maximálně na dobu jednoho roku. V tomto případě se výměra důchodu ani nesnižuje, ani nezvyšuje.

Jak byste reformovali český důchodový systém, aby byla zajištěna výplata důchodů i pro další generace?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 10. 2007 9:49, R

To jste opravdu, ale opravdu vzácnou vyjímkou. Já se bohužel dožil toho, že mé sobecké dítě celý život jen natahovalo ruku a když jsem jednou řekl dost, tak mne nazvala hnusným člověkem a už jsem o ní neslyšel. Blahopřeji Vám k Vašim dětem a tiše závidím. (ne peníze, ale ty děti)

Reagovat

 

+133
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Fredy 12. 10. 2007 21:01)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 10. 2007 10:11, Honza

Proč manipulativní? Takhle to přeci přesně funguje.

Reagovat

 

-15
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (sly 10. 10. 2007 08:31)

Další příspěvky v diskuzi (60 komentářů)

18. 3. 2013 | 15:14 | V. hašek

No jo, ale teď se píše rok 2013!!!!! více

5. 11. 2009 | 13:42 | Levičák

Vážený pane,hlavně to chce,aby stát nechával odvody na odděleném účtu a nerozpouštěl je v rozpočtu,jak se to dnes dělá.Potom na ty důchody opravdu nebude. více

27. 10. 2009 | 15:40 | marek

stejně nevím jak se vypočítává duchod,od 18 let jsem pracoval jak otrok a mám9500 kc duchodu a cigán z naší ulice nikdy nedělal a v 25 letech měl duchod 11000 kc už sice nežije, proto že se ufetoval k smrti, chvala bohu...více

19. 1. 2008 | 3:41 | froberg

Docela dobře udělaný článek. Snad má dle mého jednu nepřesnost, a to že důchodce "není omezen žádnou výší výdělku". Pokud si důchodce vydělá cca 200 000 Kč, a to dne zase mnohde amnohdy měsíčně (průměr) není tolik i když...více

6. 12. 2007 | 10:09 | Jeden z postižených

Krásná science fiction,kolik takových vesniček,viz H systém,v této zemi asi už stát postavil.Nejdřív by měl stanovit zákony, u kterých je schopen zajistit dodržování a to by se mělo stát průběžně důchodovým systémem.Ale dnes...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK