Cestovní pojištění: porovnejte si on-line všechny nabídky na českém trhu!

Cestovní pojištění: porovnejte si on-line všechny nabídky na českém trhu!
Krásné počasí, květen za dveřmi. Není divu, že mnozí z nás již začali plánovat nebo dokonce již zakoupili letní dovolenou a shánějí se po cestovním pojištění. Připomínáme vám proto náš porovnávač. Vy si zvolíte cílovou zemi, datum pobytu, počet osob a jejich věk, typ cesty a rozsah pojištění a my vám seřadíme odpovídající produkty, které pojišťovny nabízejí, a spočítáme za kolik.

Porovnávač cestovního pojištění naleznete v naší sekci cestovní pojištění. Dokáže vypočítat a seřadit pojistné, tedy cenu, kterou zaplatíte za vámi požadované cestovní pojištění, a to podle vámi zadaných parametrů. Jak je vidět na následujícím ilustračním obrázku, v porovnávači si vyberete si zemi, do které cestujete, období, na které chcete pojistit, počet osob a jejich věk, pro které chcete cestovní pojištění sjednat a jaká jednotlivá pojištění má požadovaný produkt obsahovat (pojištění léčebných výloh, pojištění úrazu, pojištění zavazadel a/nebo pojištění odpovědnosti – o těch se dočtete v druhé části článku). A pak už jen kliknete na tlačítko porovnat.

V rozšířeném filtru, který jsme použili v následujícím obrázku, si navíc můžete vybrat konkrétní pojišťovnu, pojistný limit léčebných výloh a limit pojištění zavazadel. Pro příjemnější užívání si také můžete vybrat počet zobrazovaných záznamů na jedné stránce.

Ve výstupu porovnávače pak naleznete seznam vyhovujících produktů se jmény pojišťoven, které je nabízí. Nabídky si můžete seřadit podle výše limitů pojistných plnění (na léčebné výlohy a zavazadla), možných pojištění a samozřejmě podle konkrétní ceny cestovního pojištění (tzv. pojistného).

Cestovní pojištění – porovnávač (ilustrační obrázek)
Porovnání cestovního pojištění
Zdroj: Peníze.CZ


Co požadovat od cestovního pojištění?
 

Cestovní pojištění lze sjednat pouze před zahájením cesty, na kterou se má vztahovat (výjimkou je novinka České pojišťovny, viz níže), a to na určitý počet dnů a pro určitou oblast. Nejčastěji jde o území Evropy (včetně "okolních" států jako např. Egypta,Turecka či Tunisu), dále o území celého světa ovšem s výjimkou Spojených států amerických a konečně pak i území celého světa včetně USA. (Lékařská péče je v Americe natolik drahá, že zahrnutí této jediné země má na cenu pojištění podstatný vliv.)

I když se ale vaše cestovní pojištění podle pojistných podmínek vztahuje na cesty po "celém světě", neznamená to, že se na cestovní pojištění můžete všude na světě spolehnout. Místa s extrémními klimatickými nebo přírodními podmínkami, zeměpisně odlehlá místa nebo rozsáhlé neosídlené oblasti (pouště, polární oblasti, širé moře apod.) jsou standardními výjimkami. V rámci běžných produktů nejste kryti ani na cesty do válečných či jinak nebezpečných oblastí (občanské nepokoje, povstání, válečné akce apod.). A to ani v případě, že jste kryti i na riziko terorizmu, např. Allianz (profil, názory) či Evropská cestovní pojišťovna (profil, názory).


Cestovní pojištění je balíček na cestu

Cestovní pojištění se skládá z několika produktů. Základem je pojištění léčebných výloh, z něhož pojišťovna hradí případné náklady na ošetření, hospitalizaci, podávané léky či převoz na specializované pracoviště. Dalšími součástmi jsou pak obvykle i pojištění úrazu (v případě úrazu získáte "bolestné"), pojištění odpovědnosti za škodu (kryje škody na zdraví a na majetku, které neúmyslně způsobíte jiným - kdo z nás např. nikdy nerozbil okno) a pojištění zavazadel (pojišťovna proplatí poškození, ztrátu či zpoždění zavazadel, byly-li způsobeny živelnou událostí, dopravní nehodou, přepadením či krádeží).
Jak tyto produkty fungují, stejně jako další možná připojištění (například zpoždění zavazadel, přerušení cesty, zpoždění odjezdu, nevyužitá dovolená, únos letadla), se dočtete v článku Součásti a připojištění cestovních pojistek.

Součástí pojištění je také asistenční služba, která pro vás v případě potřeby vyhledá nejbližší vhodné zdravotnické zařízení. Poskytne vám rovněž garanci platby za ošetření, zprostředkuje konzultaci s českým lékařem a dohled nad způsobem léčby, komunikuje s vašimi nejbližšími nebo zorganizuje váš návrat domů nejvhodnějším dopravním prostředkem. Asistenční služba se neomezuje jen na pomoc při zdravotních komplikacích. Za určitých podmínek vám poskytne např. právní pomoc, složí za vás kauci, zajistí a uhradí náklady nepředvídaného návratu v případě náhlé smrti blízkého příbuzného nebo pomůže při ztrátě či zničení cestovních dokladů třeba úhradou cestovních nákladů do místa zastupitelského úřadu ČR apod. O tom, jak funguje, jak ji kontaktovat a co konkrétního pro vás může udělat, se dočtete v našem poradenském textu Co pro vás může udělat asistenční služba.


Kde letos strávíte svoji dovolenou vy?

Pojišťovny pro každou "součást" cestovního pojištění stanovují limity pojistného plnění, těm byste měli věnovat velkou pozornost. Zejména pak limitům pojištění léčebných výloh. Pokud totiž náklady na léčbu v zahraničí limit překročí, rozdíl mezi cenou ošetření a plněním zaplatíte ze svého. Pojistky s nízkými limity (pod milión korun), zvláště pro účely cest do vzdálených nebo těžko přístupných míst, rovnou zavrhněte. Příklady cen za různá ošetření viz článek Cestovní pojištění: nabídky jen prší, vyberte si léto bez mráčku.

Může se ale stát, že budete hradit léčebné náklady i při dostatečných limitech. Velkou část outdoorových aktivit totiž pojišťovny zařazují mezi sporty rizikové či nebezpečné, tzv. extrémní. Některé je možné připojistit, jiné nelze pojistit vůbec. Pohled na to, co je extrémní a co normální sport, se v očích cestovatelů velmi rychle mění. Ať už ale bude váš názor jakýkoliv, rozhodující zůstává výklad pojišťovny. Některá cestovní pojištění totiž do výluk zahrnují například i aerobic, tenis, ping pong, volejbal, cyklistiku či kolečkové brusle. Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak ověřit, zda se konkrétní cestovní pojištění vztahuje právě na vaše oblíbené pohybové aktivity, může být pohled do naší tabulky, která uvádí veškerá připojistitelná a nepojistitelná sportovní rizika podle jednotlivých pojišťoven.
Určitá rizika ale nepojistí nikdo. Nemůžete se např. pustit do vln oceánu, když je vyhlášen zákaz koupání, vyjíždět na moře při nebezpečně silném větru nebo podnikat vysokohorské túry v zónách lavinového nebezpečí. Pokud se vám něco stane za takových podmínek, těžko si vaše léčebné výlohy vezme na triko pojišťovna. Také pamatujte na to, že způsobíte-li si úraz v opilosti nebo pod vlivem drog, může pojišťovna pojistné plnění omezit nebo úplně vyloučit.


Kde si pojištění sjednat?


Využít můžete i Evropský průkaz zdravotního pjištění
Osobní návštěva pobočky pojišťovny, a to i v den odjezdu, je jednou z možností. Pojistit se na poslední chvíli můžete i na letišti v Praze Ruzyni těsně před odletem, kde má pobočku Česká pojišťovna. Opozdilci jistě ocení nabídku Generali (profil, názory) - u té totiž mohou uzavřít pojištění přes mobilní telefon formou zaslání SMS. Se zajímavou novinkou loni přišla také Česká pojišťovna (profil, názory), a to pro ty, kdo si nestihli sjednat cestovní pojištění před odjezdem a vycestovali bez něj. Zapomnětlivce může totiž dodatečně na přepážce České pojišťovny pojistit třetí osoba, která zná a uvede jeho osobní údaje a také za něj zaplatí. Jde o dodatečné sjednání, nikoli zpětné a cestovní pojištění platí až od třetího dne následujícího po dni sjednání (z důvodu zabránění pojistným podvodům či spekulacím). Ten, kdo zapomnětlivce pojišťuje, navíc potvrdí čestným prohlášením, že se pojištěnému v zahraničí nepřihodila žádná nehoda, která by mohla být pojistnou událostí.

Smlouvu samozřejmě můžete uzavřít také přes internetové stránky jednotlivých pojišťoven či jiných on-line prodejců pojištění. Pojištěni jste od okamžiku připsání peněz na účet pojišťovny. Na on-line sjednání smlouvy přes webové stránky pojišťoven se často vztahují slevy, zvýhodnění můžete získat také, koupíte-li cestovní pojištění přes svoji zdravotní pojišťovnu, ty totiž s komerčními pojišťovnami často spolupracují.


Vyjíždíte do zahraničí několikrát za rok?

Pak vám stojí za zvážení pojištění opakovaných výjezdů. Takový produkt nabízejí nejen pojišťovny jako standardní produkt, ale i banky jako doplněk či součást platebních karet. Při výběru tohoto produktu byste měli vzít v úvahu čtyři charakteristiky: územní platnost pojištění, rizika, která pojistka kryje, výši pojistných limitů a maximální délku jednotlivých pojištěných cest. Na jak dlouho vám pojistka od toho kterého ústavu vystačí, si můžete prohlédnout v článku Pojištění opakovaných výjezdů a k platebním kartám. Jde o rozmezí jednoho až tří měsíců, výjimkou z pravidla jsou nabídky ČSOB (profil, názory) a Volksbank (profil, názory), jejichž pojištění kryje až 180 dnů dlouhou cestu.

Zatímco ceny pojištění od renomovaných pojišťoven dosahují několika tisíců Kč, banky nabízejí produkty za pár stovek korun. Čím jsou takové cenové rozdíly způsobeny? Pojištění k platební kartě si nemůžete nijak přizpůsobit, "berete, co banka dává". Pojišťovny jsou v tomto ohledu mnohem flexibilnější. Také nevyžadují spoluúčast na pojistné události, ta naopak bývá součástí pojistek k platebním kartám. Pokud tak tedy zaplatíte 3 % z 250 000 Kč (přibližná cena operace slepého střeva ve Spojených státech), tedy 7 500 Kč, opravdu jste nákupem "karetní pojistky" neušetřili.

Více typů karet umí pojistit
Roční cestovní pojistku na opakované výjezdy si můžete pořídit také např. ke slevovým mládežnickým kartám (ISIC, ITIC, IYTC či EURO<26) či k produktům úvěrovým, např. k O.K. kartě společnosti GE Money Multiservis.

Nicméně, i mezi platebními kartami se najdou velmi kvalitní produkty. Nosíte-li v peněžence prestižní karty (American Expres či Diners Club), nemusíte se o pojištění vůbec starat, jste pojištěni dobře, viz článek Mám charge kartu. Patřím mezi elitu?. Kvalitní pojištění je standardní součástí i karet zlatých či platinových.
Pokud máte zájem o cestovní pojištění k "obyčejné" kartě, budete si jej muset připlatit. Některé banky sice nabízejí pojištění i v ceně základní karty, kvalitní ochranu tu ovšem nehledejte a radši si za několik stovek korun přikupte ke kartě pojištění lepší. Co platební karty v oblasti cestovního pojištění umí a jak v tomto směru fungují, si přečtete v tomto našem poradenském textu.
Většina těchto produktů navíc pokrývá jen tzv. standardní dovolenou, můžete si zaplavat, zahrát golf, projet se na lodi, na to jste pojištěni. Pokud ale vyrážíte sjíždět divoké řeky na raftu či lézt po třítisícovkách, zvažte individuální cestovní připojištění.


Chystáte se do světa na zkušenou?

Řada lidí právě v letních měsících opouští rodnou vlast na delší než tříměsíční cestu. Jste-li jedním takovým, řadu doporučení máme i pro vás. U půlročních a ročních pojištění je velice důležité vybrat si podle účelu cesty. Pokud jedete na delší turistickou cestu, máte výběr nejjednodušší. Koupíte si prostě "základní" pojištění dlouhodobých pobytů pro účely turistické cesty. Jedete-li do zahraničí ale pracovně či za studiem, musíte si sjednat pojištění pro pracovní, resp. studijní typ cesty. Podrobněji se o těchto produktech dočtete v článku Pojištění na dlouhodobé cesty. Naleznete v něm také informace o tom, s čím musíte před takovou dlouhodobou cestou nebo pobytem počítat, jak zabezpečit dům, jak najít dětem v cizině školu, co se psem, autem apod. Samozřejmě pro vás také máme v přehledné tabulce aktuální informace o cenách a územní platnosti nabízených produktů.


Evropský zdravotní průkaz

Po Evropě s Evropským zdravotním průkazem
Pokud svůj Evropský zdravotní průkaz ještě nemáte, před odjezdem do zahraničí o něj požádejte svoji zdravotní pojišťovnu. V případě náhlého onemocnění nebo úrazu v zahraničí tento doklad předložte lékaři. Místní systém zdravotního pojištění za vás ve většině případů zaplatí ošetření do výše, jakou by zaplatil za svého pojištěnce. Spoluúčast, která je v různé výši vyžadována téměř ve všech případech, přitom zaplatíte na místě. V některých státech, například Francii, Belgii či Lucembursku, ovšem musíte při ambulantním ošetření uhradit celý účet a s ním poté zajít na tamní zdravotní pojišťovnu. "Není-li to možné, obraťte se s originály účtů za ošetření až v ČR na svoji zdravotní pojišťovnu. Ta vám tyto náklady proplatí do výše, kterou by uhradila zahraniční pojišťovna. Na tuto refundaci ale budete muset počkat zhruba šest i více měsíců. Pokud účet nepřesahuje 1 000 euro, můžete pojišťovnu požádat o proplacení účtu do výše českých tarifů. Tuto úhradu obdržíte v relativně krátké době," radí Centrum mezistátních úhrad. V některých státech budete předem hradit také léky, i když vám budou předepsané, pro jejich proplacení pak navštivte místní instituci.

Na závěr připomeňme, že se vstupem do EU jsme ve všech unijních státech (ale i v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu) získali nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči za stejných podmínek jako místní občané. Náklady jdou na účet české zdravotní pojišťovny, stačí se prokázat tzv. Evropským zdravotním průkazem (tomu jsme se detailně věnovali tady). Nárok na péči za stejných podmínek jako mají místní pojištěnci ovšem také znamená, že v případě ošetření budete muset zaplatit i stejnou spoluúčast. V některých zemích přitom nejde o částky zanedbatelné (v Belgii např. uhradíte 25 - 40 % nákladů, v Dánsku u některých akutních případů 35 % - 60 %, ve Francii 30 % nákladů na lékařskou péči atd.). Kompletní výčet výše spoluúčastia o nároku na zdravotní péči v jednotlivých zemích získáte zde.

Doporučení vycestovat bez cestovního pojištění tedy dát nelze. A to ani v případě zemí jako je Kypr, Řecko, Španělsko či Litva, ve kterých vás ošetření ani hospitalizace s Evropským průkazem ve veřejných zdravotnických střediscích nic stát nebude a finančně se budete podílet jen na úhradě léků. Proč? Jestliže se vám totiž dostane ošetření na soukromém pracovišti, a právě s takovým se v turistické oblasti setkáte nejpravděpodobněji, účet zaplatíte ze svého. Evropský cestovní průkaz, narozdíl od komerčního cestovního pojištění, v soukromých střediscích totiž neplatí. (Uvažovat o "nepojištění" by se snad dalo v případě Chorvatska, kde jsou podle informací Centra mezistátních úhrad smluvní lékaři prakticky v každé větší vesnici - 90 % lékařů v Chorvatsku je smluvních a zdravotní péče téměř zdarma. Velmi levná nebo zdarma je zdravotní péče také na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku a i tam je převážná většina lékařů smluvních.)
Zdůrazněme také, že zdravotní pojištění oproti komerčnímu cestovnímu nezahrnuje žádnou asistenční službu a ani nekryje náklady na repatriaci, tedy převoz zraněného, nebo v případě nejhorším převoz tělesných ostatků, zpět do ČR.

Pokud se rozhodnete na Evropský zdravotní průkaz spoléhat, ve sloupku naleznete pro vás důležité informace. Rozumnější ale v každém případě je mít v kapse i cestovní pojištění, v případě cest do destinací mimo Evropu je to samozřejmě nezbytnost.

Líbí se vám náš porovnávač? Kde a jak letos strávíte letní dovolenou? Kolik peněz za ni plánujete utratit? Pořídíte si cestovní pojištění?

Sdílejte článek, než ho smažem

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.