Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Na změnu zdravotní pojišťovny je nejvyšší čas

Na změnu zdravotní pojišťovny je nejvyšší čas
Přemýšlíte o změně zdravotní pojišťovny? Pokud si tak přejete učinit již k následujícímu pololetí, neváhejte. Změnu totiž můžete provést jen ke čtvrtletí. Poradíme vám, jak na to, do konce června příliš času nezbývá.

Jste nespokojeni se svojí zdravotní pojišťovnou? Můžete ji změnit, jen ale jedenkrát za rok a pouze v přesně vymezených termínech - vždy k začátku čtvrtletí (1. ledna, 1. dubna, 1. července, 1. října). Nyní tedy nastává nejvyšší čas pro "letní změnu". Jestliže se dnes rozhodnete přejít k jiné zdravotní pojišťovně, budete pojištěni od července. Jestliže to už tento měsíc nestihnete, budete nově pojištěni až od října, i když byste převod provedli třeba hned v červenci.

Raději o den dříve než o 3 měsíce později

Nově narozené dítě je automaticky pojištěno u té zdravotní pojišťovny, u které je pojištěna jeho matka. Změnit pojišťovnu mu můžete až poté, co mu bylo přiděleno rodné číslo.

Máte-li vybránu zdravotní pojišťovnu, s přestupem neváhejte, některé pojišťovny nejsou příliš operativní a změnu na konci čtvrtletí vám provedou s platností až o 3 měsíce později, než jste původně plánovali. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR vás přijme od července jen v případě, že stihnete dojít na pobočku do 25. června. Přihlášky poštou vůbec nepřijímá. Do Revírní bratrské pokladny zaměstnanecké zdravotní pojišťovny zamiřte nejpozději 29. června, pak už riskujete převod o čtvrtletí později. Pracovník na pobočce musí totiž poslat vaši žádost na centrálu a 30. 6. už by se přihlášení podařit nemuselo. I ostatní pojišťovny radí přijít na pobočku alespoň o den dříve před posledním dnem čtvrtletí, nicméně by změnu měly bez problémů provést.

Nejzazší datum návštěvy pobočky nové zdravotní pojišťovny, abyste u té byli pojištěni od 1. 7. 2005

Zdravotní pojišťovna

Nejzazší datum osobní návštěvy
Všeobecná zdravotní pojišťovna 30. 6.
Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví 30. 6.
Revírní bratrská pokladna, zaměstnanecká zdravotní pojišťovna 29. 6.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR 25. 6.
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda 30. 6.
Česká národní zdravotní pojišťovna 30. 6.
Hutnická zaměstnanecká pojišťovna 30. 6.
Vojenská zdravotní pojišťovna 30. 6.
Zdravotní pojišťovna Metal - Aliance 30. 6.
Zdroj dat: pojišťovny

Jiná situace nastává v případě, že se rozhodnete poslat přihlášku poštou. Tam záleží, kdy ji daná pobočka dostane. Jestliže tedy chcete využívat výhod nové pojišťovny už od července, pošlete ji nejlépe ihned a to doporučeně. Pak by změna měla být úspěšná.

Co si vzít na pobočku?

V pátečním článku se dozvíte, jaké služby která zdravotní pojišťovna nabízí. Pokud tedy nejste spokojeni se svou stávající pojišťovnou a nejste rozhodnuti, ke které případně přejít, může to být pro vás návod.

Nezapomeňte zjistit si identifikační číslo zaměstnavatele, které po vás kromě občanského průkazu budou na pobočce chtít. Osoba samostatně výdělečně činná si s sebou musí vzít kopii živnostenského listu a potvrzení dosavadní zdravotní pojišťovny o výši záloh na pojistné vypočtených z vyměřovacího základu. Na pobočce pak na základě těchto dokladů vyplníte přihlášku pojištěnce a evidenční list. Většinou do měsíce vám daná pojišťovna předá nebo zašle zdarma nový průkaz pojištěnce.

Neohlášení změn vás může přijít draho

Změnu zdravotní pojišťovny musíte oznámit zaměstnavateli nejpozději do 8 dní a do této doby taky vrátit průkaz pojištěnce dosavadní zdravotní pojišťovně. Té však změnu hlásit nemusíte, protože to za vás udělá pojišťovna, ke které se nově přihlašujete. Pokud byste však svému zaměstnavateli změnu nepřiznali, může vám pojišťovna podle Zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění uložit pokutu až do výše 10 tisíc Kč.

Chystáte se přejít k jiné zdravotní pojišťovně? Už jste někdy měnili zdravotní pojišťovnu?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-100
Ano
Ne

Diskuze

23. 4. 2009 | 17:33 | Renata O.

Dobrý den, chtěla bych se zapojit do diskuze a ráda bych,zda-li máte někdo stejnou zkušenost. Od 1.4. jsem registrována u pojišťovny Agel,bohužel s ní mám obrovské problémy. Ty začaly už 3.4. kdy jsem nebyla ošetřena u své...více

23. 6. 2005 | 14:41 | Honza F.

"loajální" - pardon.
abych nekřivdil, aspoň přes zimu je možné také s OZP plavat) často ale v době, kdy se to časově nehodí).
Je jen otázkou, kdy socialistická ministryně donutí zdrav. poj. zrušit i tyto "výhody"...
více

23. 6. 2005 | 14:38 | Honza F.

Tak to já jsem dárcem krve u OZP ("207") a mám pocit, že poslední dobou berou dárce víc a víc na hůl - při stříbrné plaketě jsem dostal jako dárek od nich pěknou kravatu a vypadalo to na rekondiční pobyt v dalším roce, v...více

22. 6. 2005 | 10:22 | Jarmila

Změnila jsem zdravotní pojišťovnu. Jsem dárce krve, tak jsem si vybrala tu, která dává dárcům nejvyšší benefity (týdenní rekondiční lázeňský pobyt po 7 odběrech pouze za úhradu stravy) a má preventivní programy (plavání pro...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK