ČR má nejvyšší sociální pojištění z nových členů EU

ČR má nejvyšší sociální pojištění z nových členů EU
Nejvyšší sociální pojištění jako součást nákladů na pracovní sílu v EU má Francie. Ovšem z nových členů je na nepříliš lichotivém prvním místě Česká republika spolu se Slovenskem, jak ukázala studie KPMG.

Výlohy spojené se sociálním pojištěním jsou důležitou součástí nákladů na pracovní sílu ve všech zemích, které nově vstoupily do Evropské unie. Stejně tak jsou podstatným prvkem zaměstnaneckých nákladů v dřívější patnáctce. Mohou být jedním z faktorů, které potlačují ekonomický růst v Evropě. A právě v této oblasti drží Česká republika spolu se Slovenskem primát. Jejich sazby, tedy procento, které ze mzdy odvádějí zaměstnanec a zaměstnavatel společně do státní pokladny, jsou nejvyšší mezi všemi nově přistoupivšími zeměmi EU.

Z deseti nových států EU naopak vyčnívají směrem dolů Kypr a Malta. Oba ostrovy mají podstatně nižší sazby pojištění než zbylé země. Velké rozdíly ale existují také mezi státy z bývalé patnáctky: tak například v Irsku činí sazba sociálního pojištění 16,75 %, zatímco ve Francii je to celých 63 %.

Sazby pojistného v nových zemích EU
Sazba, kterou platí zaměstnavatel Sazba, kterou platí zaměstnanec Celkem
Slovensko

35,2*

13,4*

48,6

Česká republika

35

12,5

47,5

Maďarsko

29

12,5**

41,5

Polsko

22,72

18,71

41,43

Slovinsko

16,10

22,1

38,2

Estonsko

33

3,5

36,5

Litva

31

3

34

Lotyšsko

24,09

9

33,09

Malta

10***

10***

20

Kypr

6,3*

6,3*

12,6

Vysvětlivky: * Podléhá limitu
** Z toho 4 % bez limitu, 8,5 % s limitem na 5307000 HUF ročního příjmu v roce 2004
*** Horní limit MTL 12,90

Ve většině členských států EU hradí sociální pojištění společně zaměstnavatel i zaměstnanec. Větší díl však obvykle leží na bedrech zaměstnavatele, výjimku tvoří například Slovinsko, kde je situace opačná.
Na rozdíl od vysokého sociálního pojištění, ve zdanění fyzických osob je ČR průměrná. Sazby daně z příjmu fyzických osob se v nových členských zemích EU také liší, začínají na 19 % u Slovenska a stoupají až na 50% hranici u Slovinska. V porovnání s ostatními státy se Česká republika se svou 32% sazbou pohybuje kolem středu, zaujímá šesté místo. Uvedené sazby daně z příjmu se v porovnání s ostatními členskými státy příliš neliší.

Sazby daně nových členských zemích
Země Sazba (%)
Slovinsko

50

Polsko

40

Maďarsko

38

Malta

35

Litva

33

ČR

32

Kypr

30

Estonsko

26

Lotyšsko

25

Slovensko

19

Zdroj dat: KPMG

Text vydala jako tiskovou zprávu společnost KPMG.

Co si myslíte o tom, že má ČR vysoké sociální pojištění? Co z toho podle vás vyplývá? A jak hodnotíte naše "umístění" v oblasti zdanění fyzických osob?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 5. 2004 9:18, Pavel

Asi by bylo lepší uvádět podíl sociálního pojištění na mzdových nákladech a ne jako procento z hrubé mzdy. Pokud totiž část pojištění platí zaměstnavatel (a tedy není součástí hrubé mzdy), pak je hrubá mzda jen hausnumero, které nemá žádnou vypovídací hodnotu. Pokud se ta tabulka přepočte trochu objektivněji vzorečkem (Z + P)/(100 + Z) * 100, kde Z je část hrazená zaměstnavatelem a P část hrazená zaměstanancem, pak se například prohodí pořadí Maďarska s Polskem a Litvy s Lotyšskem. Samozřejmě, do jmenovatele toho zlomku by s měly připočíst i ostatní položky hrazené zaměstnavatelem, ale ty v tabulce uvedeny nejsou.

+74
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.