O cestovním pojištění

redakce Peníze.CZ | 18. 7. 2003

Když si v zimě zlomíte nohu, zajdete k lékaři a dostanete sádru. Za prohlídku, rentgen a sádru neplatíte nic, protože za vás náklady hradí pojišťovna. Stát se vám to samé v zahraničí, veškerou péči musíte uhradit vy. Pokud ovšem nemáte sjednáno cestovní pojištění.

Jestliže jste pojistku před odjezdem do ciziny uzavřeli, pak za vás veškeré léčebné výlohy v zahraničí uhradí pojišťovna. V rámci pojištění za vás pojišťovna hradí náklady za ošetření, hospitalizaci v nemocnici, podávané léky či převoz na specializované pracoviště. Pokud pojištěný zemře, je u většiny pojišťoven součástí pojištění také převoz jeho tělesných ostatků do České republiky. Protože existují různé druhy pojištění, je nutné je uzavřít podle účelu zahraniční cesty. Některá pojištění v sobě totiž nemusí zahrnovat zaplacení výloh za určité úkony. To platí například pro turistické pojištění, jehož součástí není pojištění pro případ pracovního úrazu.

Každá pojišťovna má stanoveny maximální limity pojistného plnění. Pokud jsou náklady na vaši léčbu v zahraničí nižší než je limit plnění, veškeré výlohy hradí pojišťovna. V případě že náklady limit plnění přesahují, pak částku navíc zaplatíte vy. Výši limitu plnění si zpravidla můžete vybrat z několika nabízených limitů. Platí však jednoduchý vztah: čím větší limit, tím vyšší pojistné.

Pojištění lze sjednat na libovolný počet dní od jednoho dne do jednoho roku. Pokud zůstáváte v zahraničí více jak půl roku nepřetržitě, můžete se u své domácí pojišťovny odhlásit. Po dobu pobytu pak platíte pouze zahraniční pojištění, čímž ušetříte na povinném pojistném v České republice.

Pokud máte nenadálé obtíže a potřebujete nutně vyhledat lékařské ošetření, pak můžete využít tzv. asistenční služby. Ta pomůže zdarma zajistit klientovi potřebnou lékařskou pomoc a ošetření, v případě potřeby obstará odborný zdravotnický doprovod při převozu pacienta a uhradí za pojištěného finanční náklady vzniklé v souvislosti s nezbytným poskytnutím zdravotní péče v zahraničí. Asistenční služba je komplexní, neboť poskytuje nepřetržitou pomoc i při jiných nenadálých událostech krytých cestovním pojištěním vč. právního poradenství. V některých případech navíc asistenční služba zařídí a proplatí případnou opravu, odtažení vozidla a návrat osob u pojištěných vozidel. Telefonní spojení na asistenční službu je uvedeno na identifikační kartě, kterou je vybaven každý klient při uzavření cestovního pojištění. První telefonický kontakt s asistenční službou bývá hrazen pojišťovnou. Jednání s asistenční službou probíhá v českém jazyce.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

21. 4. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

Více než dvě pětiny obyvatel Česka by mělo zájem o pojištění majetku i pro případ válečných událostí. Ukázal to průzkum společnosti EMA data z konce března na vzorku 1116 lidí ve věku... celý článek

Odškodnění za pracovní úrazy se změní. Lidé dostanou víc

6. 4. 2022 | Tomáš Beck | 3 komentáře

Odškodnění za pracovní úrazy se změní. Lidé dostanou víc

Přelomové rozhodnutí Ústavního soudu umožní lidem, kteří se zraní v zaměstnání, získat vyšší kompenzaci. Může tím skončit dlouholetá nespravedlnost.

Allianz nabídne opravu jako alternativu k penězům

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Allianz nabídne opravu jako alternativu k penězům

Pojišťovna Allianz spustila novou službu nazvanou Oprava od Allianz. Klientům s privátním majetkovým pojištěním (domácnosti, nemovitosti) ji nabídne jako alternativu k finančnímu plnění. celý článek

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

28. 3. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

Komu patří pojišťovny v Česku? Projděte si přehled vlastníků a jejich stručnou historii.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.