Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ceníte si více hardwaru nebo dat?

Ceníte si více hardwaru nebo dat?
Už jste někdy slyšeli o nehodě osobního či firemního auta? Samozřejmě. Už jste proto někdy uvažovali o havarijní pojistce? Troufám si tvrdit, že ano. Už jste někdy slyšeli o napadení osobního či firemního počítače virem? Určitě také. A už jste někdy uvažovali o pojistce proti podobným rizikům?

Asi jen málokdo nikdy neslyšel o počítačových pirátech nebo nepřišel do styku s počítačovým virem. V lepším případě vir zůstane v elektronické poště, protože jej buď odhalí antivirový program anebo zkušený uživatel mailům s lákavým názvem jako "I Love You" a "My Party" nepodlehne. V horším případě celá firma řeší poškození či destrukci databáze. Loňský průzkum americké společnosti ICSA, které se zabývá certifikací bezpečnostního software, uvádí, na kolik oslovené firmy vyčíslili poslední "řádění" počítačového viru. Celkové škody se v jednotlivých firmách pohybují od 2,5 tisíce dolarů, ale přesahují i jednu miliardu.

Česká republika je třetí nejčastěji útočící zemí!

Snaha někoho poškodit nebo se jen pobavit na účet jiných v České republice sílí. Druhé místo v žebříčku počítačové kriminality - po problematice porušování autorských práv - je narušování informačních systémů tzv. hackingem. Při něm dochází k průnikům do cizích počítačových sítí a k neoprávněnému čtení, úpravě nebo destrukci dat. Jednotlivé případy jsou značně různorodé a mají různé motivy. Nejčastěji jimi bývá zábava a vzrušení, jsou jimi ale i pomsta a peněžní zisk.

Ze studie americké počítačové společnosti Symantec vyplývá, že v druhém pololetí loňského roku byla Česká republika, v přepočtu na 10 000 uživatelů internetu, třetí nejčastěji útočící zemí světa! 14,2 procenta všech světových útoků pocházelo od nás. ("Schopnější" byli jen Jihokorejci s 23,7 procenty a Poláci s 18,4 procenta.) V prvním pololetí roku 2002 jsme ale zastávali "až" jedenácté místo. Čeští hackerové jsou tedy čím dál tím aktivnější a úspěšnější.

Podle Tomáše Přibyla, předního odborníka na antivirovou ochranu, se ve světě počet nových počítačových virů v posledních letech ustálil na zhruba 600 až 1000 exemplářích měsíčně. Ačkoli je tento jev dlouhodobý, riziko napadení nestagnuje. Za loňský rok společnost Symantec zaznamenala 2524 nových útoků, proti kterým ještě neexistovaly antivirové programy. Oproti roku 2001 tak zranitelnost programů loni vzrostla o 81,5 procenta.

Útočí se všude

Nejrozšířenější viry roku 2002

Klez-H - nejrozšířenější virus loňského roku, napadá systémové soubory operačních systémů Windows, knihovny programů a spouštěcí soubory

Opas - jeden z nejagresivnějších virů roku 2002. Vedle e-mailů se šíří i rychle po lokálních počítačových sítích

BugBear - napadá systémové soubory Windows a knihovny programů

Yaha - chová se podobně jako BugBear, šíří se i přes programy typu ICQ či Microsoft Messagner

Sirca - nejstarší z pěti nejrozšířenějších virů, ale stále aktivně působící

Se značným rozšířením výpočetní techniky ve všech složkách ekonomiky lze předpokládat, že počítačová kriminalita zaznamená další, a ne malý, růst. Seznam napadnutých subjektů je značně různorodý. Na jedné straně skýtá základní školu v Anežské ulici, na druhé straně ministerstva a profesionální počítačové firmy jako např. české zastoupení Sun Microsystems. Dají se nalézt ale i "kuriózní" příklady. Nejznámější českou hackerskou skupinu, známou pod jménem CzERT, lze označit za úspěšné prognostiky. Loni totiž pozměnila stránky Union banky a přejmenovala ji na Ruin banku.

Většina útoků v České republice zatím příliš škodlivá nebyla. Zatím se jednalo spíše právě o modifikaci webových stránek. Pokud ale dojde k destrukci firemní databáze, škody jsou jen těžko vyčíslitelné. Kromě přímých škod, jakými jsou např. zničená data a náklady na jejich znovupořízeni, je nutné započítat i škody nepřímé. Ty se projeví třeba finanční újmou způsobenou ztrátou času, poklesem důvěry partnerů apod. "Ty první je možné ještě občas alespoň přibližně vyčíslit, ty druhé jsou už čistě imaginární a přitom často vyšší," dodává Tomáš Přibyl.

Firmy o pojištění nestojí

Průzkum stavu informační bezpečnosti v České republice, do kterého bylo vybráno několik set středních a velkých společností, ukázal, že 90 procent firem přikládá informační bezpečnosti význam nebo velký význam z hlediska svých primárních cílů. Kontrastem toho je ale fakt, že zájem o případné pojištění proti kybernetickým rizikům u nás není téměř žádný. Mnoho firem má pojištěny elektronická zařízení a přístroje, takový druh pojistky ale nekryje ztráty na datech a software.

Pojištění proti kybernetickým rizikům v České republice sice existuje, nelze jej ale sjednat jako standardní pojistku. "Obecně platí, že poptávka po tomto pojištění je u nás dosud velmi nízká a trh je celkem omezený, takže se pojišťovnám nevyplatí vyvíjet speciální produkt," soudí o stávající situaci Ivan Špirakus z makléřské pojišťovací společnosti Portfolio Alfa. Jeho slova potvrzuje i Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny (profil, názory): "Pojištění proti škodám způsobeným počítačovými viry nenabízíme. V případě, že by o něj byl zájem, můžeme o jeho zavedení uvažovat, ale doposud jsme poptávku po tomto produktu nezaznamenali." Obdobně je to i u ostatních pojišťovacích ústavů.

Podniky se zaměřují na pojištění materiálních škod, velmi ale podceňují rizika ušlého zisku způsobeného znehodnocením firemních dat. "Zájem o pojištění kybernetických rizik u nás příliš nejeví ani banky, finanční servery nebo on-line obchodníci s cennými papíry, u kterých by se výběrově produkt uplatnit mohl," dodává Ivan Špirakus.

Chybí zajistitelé

Trh pojištění proti počítačovým virům má v současné době v USA hodnotu kolem 100 miliónů dolarů a velmi progresivně se rozvíjí. Do roku 2005 by podle odborníků měl vzrůst až na 2,5 miliardy dolarů. Pokud by se ale některá firma chtěla proti zmiňovaným rizikům zabezpečit i na území České republiky, nebude pro ni vůbec lehké odpovídající pojistku skutečně uzavřít. "Pro oblast kybernetických rizik je velmi těžké získat zajistné krytí," tvrdí Milan Káňa z Allianz (profil, názory). Jde o to, že pojišťovna musí nejprve přesvědčit "pojišťovnu pojišťoven", tzv. zajistitele, který by případnou ztrátu kryl. Podle slov Jaroslava Krále, vedoucího oddělení řízení produktů ČSOB Pojišťovny (profil, názory), je evropský trh v této oblasti spíše konzervativní a získat zajistnou ochranu je skoro nemožné. Všechny pojišťovny proto kybernetická rizika běžně uvádí ve výlukách.

V konkrétních případech může ale být zájemce úspěšný. "V individuálních případech, kdy je přesně popsáno zabezpečení softwaru, rozsah škod a jejich možné příčiny, zjišťujeme u zajistitelů, zda by pro tento druh rizika poskytli zajistnou kapacitu," uvedl mluvčí Kooperativy (profil, názory) Marek Vích. "Dosud ale žádná taková pojistka uzavřena nebyla," dodává. Podobný postup uplatňují i pojistní makléři. "Komplexní zajištění těchto pojistných rizik je náročným úkolem i pro zkušené makléře zejména proto, že ne všechny produkty - a ne pro všechny klienty - jsou jednoduše dostupné v České republice. Roční pojistné může činit kolem 15 až 20 tisíc dolarů a pro pojištění některých IT rizik je třeba hledat individuální zajištění na zahraničních trzích, zejména v Londýně," konstatuje Ivan Špirakus z Portfolio Alfa. "Zatím všechny konkrétní návrhy skončily u ústního jednání," dodává.

Některé části IT pojištění jsou ale zahrnuty i v jiných produktech, které makléřské společnosti poskytují. Jde zejména o pojištění komerční kriminality nebo pojištění proti únosu a vydírání. V prvním případě jde o pojištění proti zločinům tzv. bílých límečků. Jedná se o škody způsobené podvodnou manipulací s fakturami, zkreslováním evidence, neoprávněným zásahem do databází, ale i útoky hackerů. V případě druhém, pojištění proti únosu a vydírání, pojištění kryje i případy, kdy se někdo nelegálně zmocní firemní databáza a pod pohrůžkou zneužití dat firmu vydírá. "Takové pojištění jsme již sjednali," říká Špirakus.

Pojišťovna

Současná nabídka produktu, příp. možnosti v budoucnu
Allianz

Nenabízí

Česká pojišťovna

Nenabízí, bude-li zájem, může v budoucnu o produktu uvažovat.

ČSOB Pojišťovna

Nenabízí, do budoucna s takovým produktem ani nepočítá.

Generali

Nenabízí.

Kooperativa

Individuálně ano, pokud sežene zajistitele.

Pojišťovna ČS

Nenabízí, do budoucna s takovým produktem ani nepočítá.

Zdroj: Peníze.cz

"Myslím, že za pár let bude mít pojištění proti hackerům každý. Názor, že se musíte spoléhat na prevenci, je tak hloupý, jako stavět zeď kolem domu," nechal se slyšet Bruce Schneier, technický ředitel Counterpane Internet Security. My se nechme překvapit, jak se trh s podobným pojištěním bude vyvíjet u nás.

Ceníte si více hardwaru nebo dat? Co si myslíte o pojištění proti kybernetickým rizikům? Je takový produkt potřebný? Bude se v budoucnu využívat více? Pojistili byste vaší firmu proti útoku hackerů? Zapojte se do diskuse!

Více o problematice pojištění se dočtete ve stejnojmenné rubrice.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 4. 2003 12:36, PlischkeS

Ptáte-li se mě, tak na téma článku mě přivedl vlastní zájem o takové pojištění. Jak jste si asi přečetl, standardní produkt u nás zatím neexistuje a pro fyzické osoby je individuální pojištění např. přes makléřské společnosti nedostupné. Zkušenosti a pojištěním proti kybernetickým rizikům osobně tedy nemám a pravděpodobně ještě dlouho mít nebudu. S pozdravem Simona Plischkeová

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 10. 04. 2003 12:17)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 4. 2003 12:16, PlischkeS

Nápodobně, po nedávných zkušenostech také zálohuji, zálohuji a zálohuji. Přítele si cením také, mimojiné také proto, že sám je nositelem dat :))

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 10. 04. 2003 09:59)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

11. 7. 2003 | 14:20

ZÁSADNÍ PŘIPOMÍNKA: CzeRT přejmenoval Union banku na Ruin banku někdy v roce 1997! Nikoliv loni! Pirátské pokusy o změnu úvodních stran Union banky zasáhly výhradně internetovský sever, který byl vždy zcela izolován od vnitřní...více

15. 4. 2003 | 15:09 | tomhampl

Děkuji za zajímavý názor, na všechny Vaše otázky si ale netroufám odpovědět. Studii Symantecu mám osobně ve fyzické podobě, mslím ale, že ji na stránkách této firmy bez problémů najdete, odkaz na stránky je v článku. Studie...více

15. 4. 2003 | 13:53 | Petr

Schopní čeští "hackerové". Kde je přesně ta studie? O jaké útoky jde? Jak Symantec ví, že útok vedený z počítače v doméně .cz je veden českým crackerem? A vůbec, není to spíš o tom, že češi mají děravé poštovní programy,...více

10. 4. 2003 | 13:07 | TGP

Jisté pojištění-nepojištění jsou schopni poskytnout také někteří poskytovatelé služeb. V kontraktech například na hosting serveru můžete mít zapracovánu určitou garanci na umístění firewallu, podobně vám může provider garantovat...více

10. 4. 2003 | 12:36 | PlischkeS

Ptáte-li se mě, tak na téma článku mě přivedl vlastní zájem o takové pojištění. Jak jste si asi přečetl, standardní produkt u nás zatím neexistuje a pro fyzické osoby je individuální pojištění např. přes makléřské společnosti...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK