Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Podnikatelská pojišťovna mění povinné ručení

Podnikatelská pojišťovna mění povinné ručení
Česká podnikatelská pojišťovna na sebe na konci loňského roku poutala pozornost, protože narozdíl od poměrně razantního nárůstu cen u konkurence se její sazby povinného ručení téměř nezměnily. Od března je ale mnohé jinak.

Již při představení sazeb povinného ručení vloni na podzim se mluvilo o tom, že ČPP nedoceňuje rizika spojená s tvorbou rezerv na budoucí výdaje. A že za několik let nebude schopna hradit z běžných příjmů výdaje související se starými škodami, na něž neměla vytvořeny dostatečné rezervy. "Tyto ceny znamenají zvýšené riziko nesolventnosti, včetně případných negativních dopadů na garanční fond a následně i ostatní pojistitele." Takto komentoval cenovou politiku České podnikatelské pojišťovny (profil, názory) v oblasti povinného ručení ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec pro ČTK.
S tím ovšem nesouhlasil ředitel pojištění a marketingu ČPP Jiří Borský, který serveru Peníze.CZ řekl (článek Kde má povinné ručení strop?): "Dlouhodobě dodržujeme strategii nejnižších cen a zaměřujeme se na cílovou skupinu majitelů starých aut, tzn. škodovek, trabantů a podobně. Tito lidé bydlí nejčastěji na venkově a malých městech, proto je škodní průběh u těchto vozů spíše nízký".

Sazby rostou

Od 1. března 2003 ovšem dochází v České podnikatelské pojišťovně ke změnám. Společnost ruší své dva stávající tarify povinného ručení Standard a Nadstandard a přichází s dvěma novými. Ty nesou název Speciál a Super.
Změna názvů ale znamená také zvýšení cen, v průměru se nárůst pohybuje kolem 8 %. Například v nejběžnější kategorii do 1350 cm2 nyní zaplatí klient v tarifu Speciál (s nižším pojistným krytím) 3284 Kč (oproti 2838 Kč v tarifu Standard). Tímto tarifem přesto ČPP zůstává ve většině kategorií nejlevnější. Je ale v každém případě zřejmé, že éra nízkých sazeb za tahače návěsů končí. Speciál je sice pojistí již za 17 806 Kč ročně, což je oproti Standardu, který pojišťovna nabízela před zahájením letošní sezóny, nárůst jen o 5 %. Jenomže tuto sazbu mohou využít pouze provozovatelé vnitrostátní dopravy.
Pro mezinárodní kamionovou dopravu ČPP připravila zvýšení sazby o téměř 300 % na 55 918 Kč. "Škodní průběhy u mezinárodní kamionové dopravy jsou opravdu vysoké a my na nich pochopitelně nechceme prodělávat. Omezením v tarifu Speciál navíc chceme podpořit vnitrostátní dopravce, u nichž máme 5 x menší škody," říká ředitel marketingu a pojištění ČPP Jiří Borský. Proč ale ke změně dochází až teď? Společnost prý začátkem roku provedla vyhodnocení minulého období a toto jsou logické kroky vyplývající ze závěrů analýzy. V praxi pak mezinárodní přepravci jednoduše nedostanou zelenou kartu.
Omezení pouze na vnitrostátní dopravu se v tarifu Speciál vztahuje i na další kategorie, konkrétně na autobusy (vyjma MHD) a nákladní automobily.


CENY POVINNÉHO RUČENÍ
Pojišťovna - tarif s nejvyšším limitem 1000-1350 cm3/Kč 1350-1850 cm3/Kč tahače návěsů/Kč
Česká podnikatelská pojišťovna

3698

5290

53 122

Česká pojišťovna

3650

5007

44 444

Pojišťovna České spořitelny

3426

5440

46 677

Allianz

3778

5396

48 442

Uniqa

3680

5362

53 210

Generali

3712

5372

53 848

ČSOB Pojišťovna

3768

5388

60 060

Kooperativa

4348

6280

59 268

Union

3588

5175

75 900


Rozšíření služeb

Důvodem, proč byly v průběhu sezóny zavedeny nové tarify, je snaha poskytnout klientům lepší servis, říká Borský. Podle něj se především zvyšuje rozsah asistenčních služeb - zmiňuje například možnost pomoci či přespání v hotelu v případě poruchy - a je více zvýhodněna kombinace povinného ručení s havarijním pojištěním. U tarifu Speciál pak dochází ke zvýšení limitu pojistného plnění jak pro škody na majetku (24 milionů Kč) tak pro škody na zdraví (40 milionů Kč),

Jediný akcionář pojišťovny SPGroup rozhodl v listopadu loňského roku o navýšení základního jmění z 300 milionů Kč na 500 milionů Kč, především kvůli loňským povodním. Borský odmítá, že by dalším důvodem tohoto navyšování mohly být výsledky hospodaření povinného ručení. "Převážná většina kategorií je pro nás zisková, byli jsme nuceni upravit pouze sazby za mezinárodní kamionovou přepravu," říká Jiří Borský.

Další změnou, která se vyskytuje v nových tarifech, je zavedení koeficientů pro výpočet čtvrtletních a půlročních splátek. Speciál a Super jsou pochopitelně určené především novým klientům, ovšem pojišťovna je nabízí i těm stávajícím. Za určitých podmínek je totiž možné změnit pojišťovnu i v průběhu roku.

Další informace získáte v sekci povinné ručení. Znáte nejdůležitější pojmy povinného ručení? V orientaci vám pomohou také názory připsané k profilům jednotlivých pojišťoven. Nezapomeňte, že smlouvu na povinné ručení můžete online uzavřít zde!

Co si myslíte o cenové politice České podnikatelské pojišťovny? Podle čeho se rozhodujete se při vybírání povinného ručení? Zapojte se do diskuse!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 3. 2003 1:23, SOLDAT

Hmm, tak co kdybyste mi místo těch statistických výstupů řekl jediný důvod proč se nepojistit u ČPP popř. proč se pojistit třeba u ČP. Pokud jde o švejkárnu, tak jste evidentně nepochopil podstatu vámi doporučené literatury. Švejkování neprovádí klienti, ale Česká pojišťovna. Že jí to u nás vychází se vůbec nedivím :-) ... Kde jste vy pojištěn? Jinak o těch idiotech nepadlo ani slovo, ale jestli se tak při čtení mého příspěvku cítíte, jak je ctěná libost. Ještě bych moc rád dodal, že samotný trh kolem povinného ručení v ČR je komedie na entou. Teď alespoň padlo to stupidní omezení dolních sazeb, ale jinak konkurenčním prostředím to nazvat nelze. ČPP se jako jediná chovala vůči klientů jako ke svéprávným osobám.

Reagovat

 

+31
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Wally 26. 03. 2003 07:32)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 3. 2003 13:58, Bouček Antonín

Možná jste nepostřehl, že u Vámi uzavřeného povinného ručení Vám na solventnosti pojišťovny vůbec nemusí záležet. Způsobíte-li škodu, nahlásíte ji a vůbec dodržíte takové ty formální náležitosti, je už jen problémem poškozeného, zda mu pojišťovna zaplatí či ne. Modlete se však, aby škodu s takovou pojišťovnou někdo nezpůsobil Vám (i když tuším, že byste byl i tak asi odškodněn Českou kanceláří pojistitelů).

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Wally 26. 03. 2003 07:32)

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

7. 2. 2014 | 12:33 | milda2903

lidi prosím vás,dejte ruce pryč od čpp,tahají z vás jen peníze,ale nikdy od nich nic nedostanete,to se týče jakéhokoliv pojištění s těmito zloději.šiřte tuhle zprávu dál,at konečně padnou na hubu a vypadnou z trhu parchanti....více

31. 3. 2003 | 15:20 | ZikaM

Ne, nemá. Pan Zika pouze "tupě" přepsal část tabulky kvůli porovnání sazeb z článku, který vyšel koncem loňského roku, za což se pochopitelně omlouvá. více

31. 3. 2003 | 9:51

Autor článku pan Zika má zřejmě "zaručeně aktuální" informace, např. o sazbách Zurich pojišťovny (viz.tabulka), která již od 1.1.2003 na českém pojistném trhu jako pojistitel nepůsobí .... více

28. 3. 2003 | 19:05 | CSrypatschek

...jo, a Česká spořitelna tohle všechno za odměnu politicky sponzorovala při posledních parlamentních volbách, to si nemohu zde nechat ujít, abych nezopakoval, hi, hi, hi... více

28. 3. 2003 | 19:02 | CSrypatschek

...hi, hi, hi, z principu ale takový ten Váš HNUS byl tady už jednou a poměrně nedávno také u prý(?) úctyhodné finanční skupiny Česká spořitelny s Komerční bankou, o IPB nemluvě, a na rozdíl od akcionářů ČPP to musel zachraňovat...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK