Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Špatně se pojistit a umřít

Špatně se pojistit a umřít
"Dobrý den, chtěl bych vás mít jako svého praktického lékaře," říkám do mluvítka u zvonku. "U které jste zdravotní pojišťovny?" odpoví mi nepříjemný hlas sestry. "U všeobecné," reaguji hrdě. "Tak to vás nechceme," kazí mi náladu nepříjemný hlas a mne berou mrákoty, co by se asi stalo, kdybych zrovna umíral a toto byla jediná lékařka na světě.

Samozřejmě jsem se hned nevzdal a ještě než nepříjemný hlas zavěsil jsem se jej stihl vyptat, proč vlastně ty klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nechtějí. Prý špatně platí dostalo se mi odpovědi. Začal jsem pátrat mezi svými známými, také pojištěnci naší největší zdravotní pojišťovny, zda-li se jim také stalo něco takového. Úplně stejný zážitek neměl nikdo, našlo se ale několik takových, kterým jejich lékař (či jiný zdravotnický personál) doporučil změnu zdravotní pojišťovny.

Oslovil jsem také svoji stávající praktickou lékařku a ta mi špatnou zkušenost s VZP poradila a řekla, že si mám pospíšit, že na přehlášení je nejvyšší čas. Převody pojištěnců jsou totiž možné jen jednou za čtvrt roku. Rozhodl jsem se tedy a šel změnit zdravotní pojišťovnu, především proto, že bych nerad opět utrpěl stejný zážitek, jaký jsem popsal na začátku článku. Ač se to nemá, tak jsem naslouchal i říkají ti ostatní u jiných okének a zaslechl jsem mimo jiné i větu "…moje zubařka po mně chce, abych se k vám přehlásila…" Nevím, jestli v tomto případě nešlo spíše o to, že příslušná pojišťovna hradila větší část zákroků, mohlo jít ale o stejný případ, lékař by rád peníze za poskytnuté služby včas.

A co na to VZP?

"V současné době se zpoždění v platbách VZP ČR jejím smluvním partnerům pohybuje od 2 do 14 dnů, ve výjimečných případech může dosáhnout 20 dnů," řekl nám k otázce zpožďování plateb Jiří Suttner, tiskový mluvčí VZP. Chování výše zmíněné lékařky komentoval: "jednání některých lékařů je naprosto protikladné. Jedni bojují o to, aby s nimi VZP uzavřela smluvní vztah o poskytování zdravotní péče jejím pojištěncům, druzí VZP kritizují za zpožďování plateb a v zájmu svého osobního profitu dokonce sahají k takovým praktikám, jako je nabádání pacientů k přehlášení k jiné zdravotní pojišťovně."

Co si z toho má odnést pacient? Může se běžet přehlásit z obavy, aby jej někde nenechali umřít na schodech, že je u VZP. Může se mu také ale stát, že půjde z bláta do louže a za rok po něm jeho lékař bude chtít, ať se znovu přehlásí někam jinam, že ta jeho pojišťovna špatně platí… Pokud budete chtít změnit pojišťovnu, tak mějte na paměti, že tak změny nabývají platnosti od nejbližšího čtvrtletí. V praxi to znamená, že pokud přehlásíte pojišťovnu teď, tak u ní ve skutečnosti budete až od 1. dubna příštího roku. Šance na převod ještě od začátku roku je už tento týden podle zdravotních pojišťoven nereálná.

Stalo se vám také něco podobného? Myslíte si, že nabádat pacienta k přehlášení k jiné pojišťovně je etické? Považujete 14 dní zpoždění plateb za přijatelné? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními.

Seznam zdravotních pojišťoven najdete tady.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 12. 2002 10:59, Harry

Velice zajímavý článek. Chtělo by se do toho ponořit více a napsat, jaká je právní úprava - všichni jsou defaultně u VZP, jak může lékař toho člověka vůbec odmítnout?! Dále porovnání pojišťoven - liší se v podobě peněz, které jako zaměstnanci platíme nebo všichni všem platíme stejně? Co to je vyúčtování čerpaných plateb? Jak se to vyžaduje, je na to právo a kolik to stojí?

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 12. 2002 7:30, holes

Souhlasím s Váma. Myslím, že by se měla do veřejného pojištění zapojit komerce. Příklad k tomu mohou úředníci čerpat v demonopolizaci povinného ručení. Myslím, že v takovém případě by byl tento systém levnější i průhlednější, než nějaké složité kontroly zdravotních pojišťoven. Také by se dal očekávat i vstřícnější přístup pojišťoven ke klientům dbajícím o své zdraví (slevy na pojistném, doprovodné zdravotní programy,...). Samozřejmě nikdo nemůže být odstaven za to, že není zdravý, popř. platí menší zdrav. pojistné (studenti, OSVČ). V každém případě by měl být zaveden symbolický poplatek za návštěvu lékaře (např. 50,- Kč), aby se zamezilo nekonečným frontám zdravých lidí (většinou důchodců) v ordinacích praktických lékařů.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (petrliska 18. 12. 2002 23:01)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

4. 3. 2003 | 13:39 | Jirka

Také jsem byl pojištěncem VZP. Až do chvíle, kdy jsem měl něco do činění s jejími úředníky. Arogance, nezájem velmi dobré vědomí, že jsem nucen ze zákona platit jejich nekvalitní služby. Pokud jsem zdravý, tak jejich povinnost...více

13. 1. 2003 | 7:58 | Jiří

Vážení diskutéři, prosím přijměte několik faktů: 1. VZP ČR je nejkontrolovanější zdravotní pojišťovnou, rád bych viděl, jak hospodaří ostatní. 2. Paláce a honosné budovy??!! VZP je všude a všude si staví nebo rekonstruuje...více

23. 12. 2002 | 8:26 | lekar

Problem je v tom, ze pojistovny si temer nekonkuruji, tj. klidne by se mohla nechat jedna. Dnes ma VZP tak vysadni postaveni, ze malokdo se odvazi rozhadat, jeste tak zubari, kteri maji az 50% prijmu "cash". Pokud by se...více

19. 12. 2002 | 12:16 | holes

U VZP jsme chvíli byli všichni, ale pak jsme se mohli přeregistrovat do jiných pojišťoven. Nyní nově narození lidé přecházejí automaticky do pojišťovny matky. V případě vojáků je jejich pojišťovacím ústavem Vojenská zdravotní...více

19. 12. 2002 | 10:59 | Harry

Velice zajímavý článek. Chtělo by se do toho ponořit více a napsat, jaká je právní úprava - všichni jsou defaultně u VZP, jak může lékař toho člověka vůbec odmítnout?! Dále porovnání pojišťoven - liší se v podobě peněz, které...více

Oblíbená témata

lékař, pacient, Pojišťovny, VZP

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK