Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

K moři, na kolo či na divokou řeku

K moři, na kolo či na divokou řeku
Správným výběrem pojišťovny můžete ušetřit slušnou sumu. A je vlastně vůbec potřebné cestovní pojištění uzavírat?

Při cenách zdravotní péče v zahraničí se cestovní pojištění rozhodně vyplatí. Vždyť pouze otřes mozku spojený s jednodenní hospitalizací přijde na sedmdesát tisíc korun. A za automobilovou havárii v USA zaplatíte více než dva miliony korun.

Před sjednáním cestovního pojištění si rozhodně přečtěte podmínky smlouvy, abyste později nebyli překvapeni. "Koupil jsem si na cestu do Jižní Ameriky připojištění k ISIC kartě od pojišťovny Generali," říká Aleš, student čtvrtého ročníku VŠE. "Až v hlavním městě Bolivie - La Pazu - jsem zjistil, že vlastně nejsem pojištěn. Pojistka totiž měla mezi výjimkami i pobyt v nadmořské výšce přes 3500 metrů, La Paz přitom leží o 160 metrů výše," dodává.

Pro srovnání jednotlivých pojišťoven jsme vybrali tři modelové situace. Desetidenní pobyt rodiny se dvěma dětmi u moře, cyklistický zájezd pro dva lidi na 18 dní a desetidenní sjezd divoké řeky na raftu.

Pohoda pod palmami

Pojištění desetidenního pobytu rodiny se dvěma dětmi u moře v Evropě přijde celkově od 400 korun po více než 1 500 Kč. Výběr pojišťovny hraje roli. Celkem zaplacená suma se totiž liší i o několik stokorun při zhruba stejných limitech plnění. Nejméně zaplatíte díky speciálnímu rodinnému tarifu v pojišťovně UNIQA (profil, názory). V ceně je vedle krytí léčebných výloh také úrazové připojištění, pojištění proti ztrátě zavazadel a způsobené škodě s obdobnými limity jako u ostatních pojišťoven. Nejlevnější pojištění léčebných výloh nabízí Kooperativa (profil, názory), navíc s poměrně vysokým limitem hrazení výloh. Způsobeno je to tím, že děti cestující společně s rodiči neplatí nic. Hypochodrům lze nabídnout produkty společnosti Allianz (profil, názory) kvůli neomezené výši plnění.

 Pojištění pro rodinu (2 děti) na 10 dnů pro pobyt u moře

 Pojišťovna  Pojistné  Úrazové připojištění  Zavazadla  Odpovědnost  Celkem
 Česká pojišťovna  720  180  360  180  1440
 Generali  520  160  120  120  920
 Allianz  780  420*  0  0  1200
 Kooperativa  400  400*  0  0  800
 ECP  1580  0  0  0  1580**
 UNIQA  480  0  0  0  480***
 IPB pojišťovna  560  120  400  200  1280
 VZP  560  220  180  120  1080
 Komerční pojišťovna  480  220  120  100  920
 Pojišťovna ČS  0  0  0  0  1240**
Poznámky:*Zahrnuje všechny tři skupiny najednou, **zahrnuje všechny čtyři druhy pojištění, ***speciální rodinný tarif

Hurá na kolo

Podstatně většího rozdílu dosáhnete výběrem pojišťovny při cyklistickém zájezdu. Důvodem je fakt, že některé pojišťovny nepovažují jízdu na kole za rizikový pobyt a jiné ano. Ani nemusí platit, že zvýšená sazba znamená rovněž vyšší limit plnění, což ovšem nemusí tolik vadit. Některé instituce mají již základní limit nastaven poměrně vysoko. U pojišťoven, které nemají pro cyklistiku zvláštní sazby, je nutné prostudovat podmínky pojištění. Mohli byste totiž velice snadno narazit na "výjimku". Například rychlostní sjezd na horském kole se podle výše rizika vůbec nedá srovnávat s rodinným výletem. Stane-li se vám úraz, můžete se pak divit ještě jednou v pojišťovně. Při předložení účtu vám řeknou, že jste nebyl pojištěn proti extrémně rizikovým sportům, ukáží podmínky u smlouvy a máte smůlu.

 Cykloturistika, dva dospělí, 18 dnů

   GE  ČP  AL  KO  ECP  UNIQA  IPB  VZP  KP  PČS
Pojistné  1080  1440  2808  2160  1580  828  612  1836  792  612
Plnění (mil. Kč)  1,7  1,0  není  1,5  2,4  1,0  1,0  1,5  1,0  1,0
Sportovní připojištění  ano  ano  ano  ano  ne  ne  ne  ano  ano  ne

 

Za pojištění léčebných výloh zaplatíte nejméně u IPB pojišťovny (PJIPB), Pojišťovny ČS (profil, názory) a také pojišťovny UNIQA. Žádná z nich nevyžaduje připojištění pro cyklistiku a dává limit plnění jeden milion korun. Zvolíte-li raději speciální sazbu, jistota na 18 dní vás přijde nejlevněji u Komerční pojišťovny (profil, názory) a Generali (profil, názory).

Na divoké vodě

Deset dnů raftování mimo Evropu vás z hlediska pojištění bude stát nejméně u Generali, České pojišťovny (profil, názory) a Pojišťovny ČS. Všechny pojišťovny zařazují rafting mezi nebezpečné sporty, Allianz a UNIQA ho dokonce vůbec nepojišťují. Při výběru správného pojistného programu byste v některých případech měli být jasnovidci. Například Česká pojišťovna si účtuje dvojnásobnou sazbu než  základní, ale podmiňuje to přiměřenou výstrojí a nezvýšeným průtokem vody. Pokud jedete sjíždět řeky na delší dobu, prognóza stavu vody na celé období může být magií. Ve většině případů je rovněž pojistné plnění podmíněno odborným vedením.

 Rafting, jedna osoba, 10 dnů

   GE  ČP  AL  KO  ECP  UNIQA  IPB  VZP  KP  PČS
Pojistné  600  800  ***  1000  1340  ***  1980  2550  1900  960
Plnění (mil. Kč)  1,7  1,5  ***  1,5  2,4  ***  1,0  2,0  1,5  3,0
Poznámka: *** Tento druh nepojišťují

Studenti (majitelé ISIC karty) získají cestovní pojištění od Generali levněji. Celoroční pojistné do všech států na turistické cesty je přijde na 150 korun. Za sportovní připojištění pak zaplatí stejnou sazbu. Tedy, kdyby na divokou vodu v tomto příkladu vyjel student, zaplatil by 450 korun.

Na smlouvy se nespoléhat

Při cestování do některých států by se na první pohled mohlo zdát pojištění léčebných výloh zbytečné. Česká republika má totiž s nimi podepsány smlouvy o bezplatném poskytování zdravotní péče. Až zas tak bezplatné ne, protože práce lékařů je hrazena z rozpočtové kapitoly ministerstva zdravotnictví nebo z veřejného zdravotního pojištění. V současné době jsou v platnosti dohody s Rakouskem, Německem, Chorvatskem, Lucemburskem, Slovenskem a s bývalými socialistickými státy (tyto smlouvy byly sjednány před rokem 1989).

Na základě těchto smluv vzniká občanům ČR nárok na bezplatné lékařské ošetření. Není to však ideální. V některých státech se týká pouze ošetření ve státních zdravotnických zařízeních (soukromý lékař může požadovat platbu v hotovosti nebo odmítne ošetření), vztahuje se jen na akutní péči, není hrazen převoz nemocného zpět do ČR ani asistenční služby. V některých případech je také vyžadována finanční spoluúčast pacienta. "Z těchto důvodů doporučujeme, aby se čeští občané cestující do zahraničí připojišťovali," říká Jana Stárková z ministerstva zdravotnictví.

Už máte sjednáno cestovní pojištění? Myslíte, že má cenu ho sjednávat? Máte nějaké zkušenosti s uplatňováním pojistky? Podělte se s námi o ně!  

Cestovní pojištění si můžete sjednat během pár minut také na našem serveru.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 6. 2002 21:02, Zdenek

Tento způsob srovnávání je úplně o ničem. Každá pojišťovna má odlišné pojistné podmínky, různé limity plnění, jinou spoluúčast a hlavně rozdíly jsou v ASISTENČNÍCH SLUŽBÁCH.

Způsoby srovnávání, které používají novináři a finanční weby jsou NESERIÓZNÍ.

Dále bych rád podoknul, že český člověk chce na všem ušetřit, ale zrovna pojištění do zahraničí není tím pravým, kde by se šetřit mělo!!!

Vždycky rostu, když vidím, že nějaká pojišťovna - hlavně taková co má nebo měla finanční problémy - pojišťuje za tak nízké sazby až je to do očí bijící.

Reagovat

 

+26
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 6. 2002 0:58, zevloun

Již vícero let využívám Evropskou cestovní pojišťovnu a při všech prožitých bolístkách (od vykradeného auta přes poškozená zavazadla při vykládce z letadla až po zlomenou ruku) jsem byl s plněním pojišťovny vždy spokojen. Na zahraniční cesty považuji za potřebné utrousit nějaký peníz na cestovní pojištění.

Reagovat

 

-12
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

23. 7. 2002 | 15:43 | Katerinka

Dival bych se na to jinak - proc by mel stat nutit VSECHNY k placeni zdrav. pojisteni ve vysi zajistujici kryti i v nejdrazsich regionech, a vlastne tak tem co cestuji mene nebo vubec nutit sluzbu, kterou nepotrebuji ?...více

23. 7. 2002 | 15:43 | Katerinka

... ne, ne ,ne. Nehledejte v mém komentáři jinotaje. Podle mne je to podobný problém jako obchod přes hranice - jaká je logika toho, že tady jsem pojištěný a deset metrů dále už ne ??? Přece u odpovědnosti za škodu způsobenou...více

23. 7. 2002 | 9:37 | Katerinka

je to pod lidskou důstojnost
Myslím si, že náš stát by měl o svého občana mít zájem i když je zrovna mimo republiku. Pokud normálně platím daně a zdravotní pojištění, měl bych mít nárok na ošetření kdekoliv na světě...
více

26. 6. 2002 | 21:02 | Zdenek

Tento způsob srovnávání je úplně o ničem. Každá pojišťovna má odlišné pojistné podmínky, různé limity plnění, jinou spoluúčast a hlavně rozdíly jsou v ASISTENČNÍCH SLUŽBÁCH.
Způsoby srovnávání, které používají novináři...
více

26. 6. 2002 | 12:55 | TGP

Jak mám rozumět té tabulce u cykloturistiky? Že to je konečná cena, která pokryje vámi nastíněný případ nebo že se ještě musím připojistit? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK