Jak si poradit s výběrem povinného ručení

PR článek | rubrika: FINEXPO | 6. 3. 2022
Povinné ručení je zákonnou povinností každého vlastníka vozidla. Proto je velmi důležité vědět, jaké povinné ručení poskytuje tu nejlepší ochranu při vzniku škodné události i přesto, že je zákonem stanovené a nelze jej měnit. Nabídek na trhu je řada, ovšem jak si poradit s výběrem té nejlepší nabídky pojištění?
Jak si poradit s výběrem povinného ručení

Zdroj: Pixabay.com

Komerční spolupráce

Rozhodujícím faktorem k rozhodnutí o smluvení povinného ručení u vybrané společnosti je ve většině případů jeho cena. Je však lepší zhodnotit nabídku z více úhlů pohledu. Výpočet povinného ručení a jeho ceny jsou jen jeden z bodů, které by měly být brány v potaz. Podmínky a způsoby sjednání také.

Zjištění ceny povinného ručení

K tomu, aby byl výpočet povinného ručení správný, je potřeba znát informace o vozidlu i vlastníkovi. Pojišťovna totiž vytváří povinné ručení na míru klientovi. Do výše pojistné částky vstupují vlivné faktory, které cenu přímo ovlivní.

Příkladem je klientův věk nebo například bezeškodné období a jeho délka. I u povinného ručení platí, že čím vyšší riziko pojistné události u žadatele je, tím vyšší cena povinného ručení na auto bude. Je nutno podotknout, že řada vlastníků neřeší navyšování pojistné úhrady nejen u povinného ručení a mohou tak zbytečně na pojištění přeplácet.

Řešením je pravidelná kontrola a porovnávání aktuálních nabídek. Při prvotním sjednávání jsou online srovnávače výborným přehledem. Člověk se tak dozví, na jaké cenové úrovně povinného ručení může se svým vozidlem dosáhnout. 

Nejen cena je pro sjednání důležitá. Vždy je třeba zhodnotit obsah pojistného balíčku. U povinného ručení je rozhodování jednodušší, jelikož je zákonem stanoveno. Minimální rozsah krytí je 35 milionů korun. U havarijního pojištění je již potřeba celou nabídku pečlivě zhodnotit. 

Všechna důležitá data a informace jsou vždy předem známá a záleží jen na klientovi, pro jakou z alternativ se rozhodne. Porovnávání nabídek a jejich poskytovatelů je dobrým přístupem k nazelezní té nejlepší ceny povinného ručení.

Levné povinné ručení je dobré, avšak u havarijního pojištění to nemusí být výhra

V případě, že by se žadatel řídil jen podle ceny pojištění, může nastat komplikace po nastání škodné události. Levné havarijní pojištění může krýt pouze některé případy a jen v omezených limitech. Jelikož je z povinného ručení kryta škoda, která vznikne jinému účastníkovi na silnicích, je toto pojištění ze zákona povinné. Havarijní pojištění si může zřídit každý dle jeho potřeb, je dobrovolné. 

Srovnání nabídek může žadatel dohledat například na portálu www.vpojisteni.cz, kde se dočte i důležité informace o pojištění obecně. Pokud by dohledal lepší nabídku, výpověď povinného ručení není náročná. Je ovšem dobré vědět, kolik možných způsobů a možností je pojistníkovi k dispozici.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Povinné ručení je levnější než před třemi lety

19. 10. 2022 | redakce Peníze.CZ

Povinné ručení je levnější než před třemi lety

Průměrná cena typického povinného ručení v Česku byla v září 6617 korun ročně, což je o přibližně o 1100 korun méně než před třemi lety. Ukazuje to index, který sestavuje společnost... celý článek

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

23. 7. 2022 | Jana Divinová | 44 komentářů

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

Provozovatele elektrických koloběžek a segwayů čeká nová povinnost: pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Naopak elektrokol se unijní směrnice netýká.

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

21. 4. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

Více než dvě pětiny obyvatel Česka by mělo zájem o pojištění majetku i pro případ válečných událostí. Ukázal to průzkum společnosti EMA data z konce března na vzorku 1116 lidí ve věku... celý článek

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

28. 3. 2022 | Jana Divinová | 11 komentářů

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

Komu patří pojišťovny v Česku? Projděte si přehled vlastníků a jejich stručnou historii.

Prodáváte auto? Na tohle si dejte pozor

28. 1. 2022 | Lukáš Chytil | 5 komentářů

Prodáváte auto? Na tohle si dejte pozor

Nezbavujte se odpovědnosti tím, že novému majiteli předáte vozidlo, doklady a plnou moc s tím, že on všechno zařídí.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.