Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Únor – měsíc pojištění: Ženy, muži, auta a pojištění

Až když nám ukradli auto, zjistili jsme, že není pojištěné proti krádeži...

Jak přistupujeme k pojištění automobilů? Liší se ženský a mužský přístup? I na tyto otázky přinesl odpověď exkluzivní průzkum České asociace pojišťoven.

Havarijko? Povinné ručení? Nevidím rozdíl!

Přestože v  testu pojistné gramotnosti obecně byli muži o 14 procent úspěšnější než ženy, pokud jde o pojištění motorových vozidel, k výrazným rozdílům v chápání základních pojmů nedocházelo: motoristé v autopojištění plavou vcelku bez ohledu na pohlaví. Orientují se v něm poměrně těžce a hodnotí je jako třetí nejsložitější pojištění vůbec.

Jaké riziko nás straší nejvíc

Anketa

Máte havarijní pojištění?

Nejde ale jen o pocit: průzkum ukázal, že nám například splývá povinné ručeníhavarijním pojištěním. Kolem 30 procent respondentů je na pochybách, jestli je z havarijního pojištění kryta škoda způsobená povodní, krupobitím nebo vandalem, naopak 54 procent lidí se mylně domnívá, že jim pojišťovna z havarijního pojištění automaticky uhradí například jejich ušlý zisk po úrazu způsobeném havárií. Dotazovaní rovněž často neznají limity pojistného plnění u svého povinného ručení ani rizika, která mají sjednaná u havarijního pojištění. Tuto skutečnost exemplárně potvrdil i jeden z hloubkových rozhovorů, provedených jako součást průzkumu. „Až když nám ukradli auto, zjistili jsme, že nebylo pojištěné proti krádeži,“ uvedl zklamaný klient, kterému nezbylo než na nové auto šetřit znovu.

Ženy pojištění podceňují

Z hlediska obavy z rizik je ztráta či odcizení vozidla na posledním místě u žen i u mužů. V obou případech logicky převládají obavy z rizik životních anebo ze ztráty střechy nad hlavou. „Obecně lidé cítí malou potřebu sjednat si havarijní pojištění. V našem průzkumu ho mělo sjednané pouze 22 procent respondentů,“ uvažuje manažerka komunikace a vzdělávání České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová a dodává: „Je však třeba brát v potaz, že pokud nám například někdo odcizí vozidlo, na kterém jsme závislí, projeví se tato skutečnost ve většině rodinných rozpočtů poměrně zásadně.“ 

Z jakých důvodů si sjednáváme havarijní pojištění

Jisté však je, že své automobilové miláčky mají potřebu chránit zejména muži, a proto si ze svého rozhodnutí havarijní pojištění sjednalo 71 procent z nich. Na rozdíl od mužů si ze svého osobního rozhodnutí toto pojištění sjednalo jen 44 procent žen (a celých 31 procent si jej sjednalo „z důvodu rozhodnutí partnera“). Přitom by právě ženy pojištění neměly příliš podceňovat, pravděpodobnost škody je u nich totiž o 17 procent vyšší, než u mužů.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

26. 2. 2013 | 7:39 | Hugo

Hvarijko? To je nějaká specialitka z ostrova Hvar? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK