Pohřebné 2022. Kdo má nárok, kolik dělá a jak žádat

redakce Peníze.CZ | rubrika: Jak na to | 13. 1. 2022 | 8 komentářů
V podstatě jde o státní příspěvek na zaplacení pohřbu. Nedostane ho ale každý. Tady jsou aktuální podmínky.
Pohřebné 2022. Kdo má nárok, kolik dělá a jak žádat

Zdroj: Shutterstock

Pohřebné je dávka státní sociální podpory. 

Vyplácí se zpětně – až po zaplacení pohřbu – v jednorázové částce pět tisíc korun.

Výše příjmů se u člověka, který žádá o pohřebné, nezkoumá.

Kdo má nárok na pohřebné

Pohřebné podle zákona o státní sociální podpoře náleží člověku, který vypravil pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Podmínkou je, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území České republiky. Splnění této podmínky se pochopitelně nevyžaduje u dítěte, které se narodilo mrtvé (i v tomto případě lze o pohřebné žádat).

Nezaopatřeným dítětem se rozumí dítě do skončení povinné školní docházky. A i potom, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže:

  • se soustavně připravuje na budoucí povolání,
  • se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz,
  • z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat výdělečnou činnost.

Placené volno na pohřeb

Pohřeb člena rodiny patří na seznam životních situací, které jsou zákonným důvodem pro to, aby vás šéf uvolnil z práce a vyplatil náhradu mzdy. Kdy a za jakých podmínek máte na placené volno nárok a jaká pravidla platí pro volno neplacené?

Placené volno. Kdy a kolik dostanete

Soustavnou přípravou na budoucí povolání se myslí studium na středních, vyšších odborných či vysokých školách nebo příprava ve speciálních výcvikových střediscích pro osoby se změněnou pracovní schopností. Není to však studium, při němž člověk pracuje tak, že musí platit nemocenské pojištění, má nárok na hmotné zabezpečení uchazeče o zaměstnání nebo při kterém je příslušníkem armády či v jiném služebním poměru.

Za nezaopatřené je dítě považováno taky v případě, že už dokončilo povinnou školní docházku, ale ještě mu nebylo osmnáct, je vedené v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Jak žádat o pohřebné

Může se stát, že podmínky nároku na pohřebné splní v případě jednoho zemřelého víc lidí; zkrátka proto, že pohřeb zajišťují a platí společně. Na dávku má ale nárok jen jeden z nich: ten, kdo o pohřebné požádá jako první.

Žádost o pohřebné se podává na kontaktním pracovišti Úřadu práce příslušném podle místa žadatelova trvalého pobytu. Formulář žádosti o pohřebné, včetně potřebných doplňkových tiskopisů, nabízíme ke stažení tady:

Nebo můžete využít online formulář na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

Smrt blízkého

Zdroj: Shutterstock

Vyřízení pozůstalosti mimo jiné obnáší také rušení bankovních účtů nebo telefonního čísla. Peníze.cz poradí, co je potřeba zařídit a jaké jsou možnosti.

Co s účty, trvalými platbami, energiemi, operátory


Zemřelý mohl mít uzavřené i pojistky. V první řadě pojistku životní, ale také pojištění auta nebo jiného majetku. Polovina z nás má taky nové či staré penzijko…

Pro pozůstalé: co s penzijkem, stavebkem a pojistkami


Když zemře zaměstnanec, jeho pracovní poměr přirozeně končí. Zůstávají nevyřízené pohledávky: dosud nevyplacená mzda, náhrady mzdy nebo nemocenské. Dobrá zpráva pro pozůstalé: můžou je dostat hned, bez čekání na dědické řízení.

Nárok na nevyplacenou mzdu. Když výpověď podepíše smrt

Kromě vyplněné žádosti o pohřebné bude žadatel potřebovat ještě svůj občanský průkaz, úmrtní list člověka, kterému vypravil pohřeb (případně záznam z matriky o úmrtí), fakturu za pohřeb a doklad o dnu, měsíci a roce pohřbení (tedy doklad o zpopelnění nebo doklad o pohřbení do hrobu). Nárok na pohřebné je možné uplatnit nejdéle jeden rok po pohřbení.

Pokud chcete státní příspěvek čerpat na pohřeb rodiče nezaopatřeného dítěte, musíte kontaktnímu pracovišti Úřadu práce předložit ještě rodný list tohoto dítěte, abyste prokázali, že zemřelý byl skutečně jeho rodičem.

Od začátku školního roku začínajícího v kalendářním roce, kdy dítě dovršilo nebo dovrší věk patnácti let, budete potřebovat ještě další doklad, který prokáže, že dítě opravdu spadá do kategorie nezaopatřeného dítěte. Podle situace tedy využijete jeden z těchto formulářů/dokumentů:

Uvedené tiskopisy můžete stahovat ve formátu PDF také v naší galerii formulářů.

Kdo má elektronický podpis nebo datovou schránku, na úřad běhat nemusí. Žádost o pohřebné je možné podat kompletně elektronicky, zašlete ji úřadu práce s ofocenými doklady.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 1. 2022 9:04, hanzjirak

článek se mi nelíbí, proto, že to je lumpárna. dřív měl nárok každý

+75
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Pohřebné 2019. Kdo ho dostane a jak žádat

21. 3. 2019 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Pohřebné 2019. Kdo ho dostane a jak žádat

Pohřebné je v podstatě státní příspěvek na úhradu pohřbu. Nedostane ho ale každý. Kdo má na dávku nárok? Jak, kde a kdy o ni žádat? Shrnujeme vše důležité na jednom místě.

Co všechno vám platí zaměstnavatel při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání

3. 1. 2019 | Terezie Nývltová Vojáčková | 8 komentářů

Co všechno vám platí zaměstnavatel při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání

Bolestné, odškodnění, dorovnání výdělku až do 65 let. Ale také náklady na pohřeb a náhrady výživného pozůstalým, pokud člověk kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání umře.

Peníze, které vám dá stát: Pohřebné

24. 6. 2009 | Ludmila Řezníčková | 9 komentářů

Peníze, které vám dá stát: Pohřebné

Pohřebné je jednorázovou dávkou na pomoc při uhrazení nákladů na pohřeb. Týká se však pouze pohřbu nezaopatřeného dítěte nebo rodiče takového dítěte. Výše této dávky činí pět tisíc... celý článek

V roce 2007 se změní také sociální dávky

5. 1. 2007 | Ludmila Řezníčková

V roce 2007 se změní také sociální dávky

S 1. lednem 2007 dochází rovněž k řadě změn a úprav v systému dávek státní sociální podpory. Některé tyto novinky byly již delší dobu očekávány, např. zvýšení rodičovského příspěvku.... celý článek

Partners Financial Services