O podporu v nezaměstnanosti brzo požádáte i na dálku

| rubrika: Aktuality | 1. 4. 2020 20:40

Lidé se nově budou moct registrovat do evidence úřadu práce – a tedy žádat o podporu v nezaměstnanosti – na jakémkoli úřadu práce nebo i online. Návrh ministerstva práce dnes schválila vláda. Teď zamíří do Parlamentu, poslanci by ho měli potvrdit v příštím týdnu.

Nezaměstnaní se dosud mohou registrovat jenom osobně na úřadu práce v místě trvalého bydliště. Nově to bude možné na jakémkoli úřadu práce v Česku. A půjde to i na dálku, což je v současnosti preferovaná forma kvůli epidemii koronaviru. Kdo nemá datovou schránku nebo elektronický podpis, může dokumenty poslat klasickou poštou. Lze to i „obyčejným“ e-mailem, ale takové podání je potřeba do pěti dnů potvrdit poštou nebo osobně na úřadu práce. Stejně to funguje i u podání daňového přiznání na dálku.

Zjednodušení registrace přichází v době, kdy firmy začaly kvůli dopadům koronaviru propouštět. Dá se předpokládat, že úřady práce čeká nápor. Už teď přitom řeší například zvýšený počet žádostí o dávky, přestože kvůli preventivním opatřením proti šíření epidemie fungují v omezeném režimu. Osobní konzultace jsou možné jen na objednání.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Kdo se po ukončení pracovního poměru nahlásí na úřadu práce do tří pracovních dnů, získá podporu v nezaměstnanosti hned od následujícího dne po skončení pracovního poměru. Poté je možné žádost o vzetí do evidence podat kdykoliv s tím, že podporu dostanete od data podání žádosti.

Ke zjednodušení žádostí bohužel dojde nejdřív za týden, až novelu schválí Parlament a vyjde ve Sbírce zákonů. Lidé, kteří potřebují podporu hned od začátku dubna, tedy zatím musí dál na úřad.

Český úřad práce ještě březnová čísla nezveřejnil, například v sousedním Rakousku ale nezaměstnanost stoupla o zhruba 200 tisíc lidí na rekordních víc jak půl milionu lidí.

Průvodce v potížích:

Ministerstvo už dřív rozhodlo, že lidé v největších potížích se mohou obrat na úřad práce s žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc i na dálku, tedy e-mailem či dopisem. Další vládou schválený návrh má u některých dávek dočasně snížit byrokracii díky tomu, že žadatelé o některé dávky nebudou muset prokazovat své příjmy za první čtvrtletí.

Čtěte podrobnosti:

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.