Kdo chce čerpat podporu v nezaměstnanosti, musí se přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání – bez toho, že se ucházíte o práci, podporu čerpat nejde.
Evidence na pracáku je ale dobrovolná, nikdo vám ji nenařizuje. Klidně můžete být nezaměstnaní a na úřadu práce se nehlásit, přijdete ale o výhody, včetně podpory v nezaměstnanosti. Jako zájemce o zaměstnání se můžete přihlásit kdykoli, třeba už ve výpovědní době; když se naskytne vhodná pozice, úřad práce vám dá vědět. Do evidence uchazečů o zaměstnání smíte až po konci pracovního poměru.
Hlídejte termín, ať nepřijdete o peníze
První cesta člověka, který chce čerpat podporu v nezaměstnanosti, vede na úřad práce v místě jeho trvalého bydliště (další schůzky, po registraci, už si případně můžete dohodnout na jiném úřadu práce, podle toho, kde se obvykle zdržujete).
Jestli se na pracáku registrovat chcete, vyplatí se to udělat včas. Když se dostavíte do tří pracovních dnů po ukončení předchozího zaměstnání, budete do evidence zařazení už ode dne následujícího po konci zaměstnání a od té chvíle vám také může být přiznaná podpora. Když o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání požádáte později, budete zařazeni teprve dnem, kdy jste podali žádost. Registrovat se včas se vyplatí i kvůli zdravotnímu pojištění, které na rozdíl od sociálního pojištění musejí odvádět i osoby bez zdanitelných příjmů. Za člověka v evidenci úřadu práce zdravotní pojištění platí stát; když evidence bezprostředně naváže na zaměstnání, nebudete muset zdravotní pojištění doplácet.
Příklad: Pracovní poměr skončí 30. června 2016. Jestli chcete, aby evidence na úřadu práce plynule navázala na zaměstnání, zajděte na úřad práce nejpozději do 5. července (2. a 3. červenec totiž letos vychází na sobotu a neděli). V evidenci úřadu práce pak budete vedeni už od prvního července.
Zvlášť spěchejte po rodičovské
Jedna skupina nezaměstnaných by si měla na úřad práce pospíšit obzvlášť. Pokud se po rodičovské dovolené krátce vrátíte do zaměstnání, ale váš pracovní poměr záhy skončí – což se, ruku na srdce, po rodičovské stává často – s registrací na pracáku neotálejte. Pokud jste byli před posledním zaměstnáním na rodičovské a nepřihlásíte se úřadu práce do tří dnů od skončení pracovního poměru, jako poslední zaměstnání se započítá péče o dítě do čtyř let. Když se přihlásíte do tří dnů, evidence na úřadu práce přímo naváže na zaměstnání a podpora se vypočítá z vaší průměrné mzdy. U lidí, kteří třídenní lhůtu propásnou, se bere za to, že dobu bezprostředně před zařazením do evidence strávili opět péčí o dítě, tedy náhradní dobou zaměstnání. Podpora se pak počítá z průměrné mzdy v národním hospodářství a dosáhne jen přibližně tří tisíc měsíčně.
Další užitečné rady pro rodiče v článku:
Jak se zaregistrovat
Na úřadu práce v místě svého trvalého bydliště podejte žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti. Formuláře jsou k dispozici na úřadech práce. Kdo chce šetřit čas, může si formuláře vytisknout a vyplnit už doma. Případně vyplnit elektronickou verzi žádosti o zprostředkování zaměstnání – výhodou je, že uvedená data pak můžete automaticky použít také v žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Když elektronické formuláře vyplníte správně, při tisku se na formuláři vytiskne čárový kód. Na pracák každopádně s oběma žádostmi musíte osobně.
Co nezapomenout doma
S sebou vezměte občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete totožnost a místo trvalého pobytu. V případě, že jste dřív pracovali, přineste potvrzení o ukončení pracovního poměru (například výpověď nebo dohodu). Bývalí zaměstnanci dále budou potřebovat zápočtový list a potvrzení o výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo evidenční list důchodového pojištění. Jestli zápočtový a evidenční list nemáte, můžete případně na webu Ministerstva práce a sociálních věcí stáhnout formulář potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti a nechat si ho od zaměstnavatele potvrdit.
Jestli jste ukončili podnikání, vezměte s sebou potvrzení o přerušení či ukončení živnosti, které vám vystaví na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.
Jestli hledáte práci po skončení rodičovské dovolené, péče o osobu blízkou nebo pobírání plného invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně, budete potřebovat potvrzení o ukončené náhradní době.
Nejvyšší dosažené vzdělání doložíte vysokoškolským diplomem, maturitním vysvědčením nebo výučním listem.
Všechny doklady, kromě průkazu totožnosti, můžete dodat až dodatečně, při dalších návštěvách úřadu práce, jejich absence nebrání v tom, abyste podali žádost o zprostředkování zaměstnání, do evidence vás ale zařadí až po jejich předložení.
Podat žádost o zprostředkování zaměstnání a podporu v nezaměstnanosti samozřejmě ještě neznamená, že ji dostanete. Podrobný přehled o tom, komu vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti, v jaké výši a jak dlouho ji můžete čerpat – včetně kalkulačky, která podporu v nezaměstnanosti vypočítá – Peníze.cz přinesly před časem:
Podpora v nezaměstnanosti a odstupné
Jestli jste v posledním zaměstnání dostali odstupné, odbytné nebo odchodné, podpora v nezaměstnanosti se vám začne vyplácet až po konci jejich čerpání – přesněji po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku, ze kterých byla výše odstupného odvozená. Například: jestli jste dostali dva platy, podporu můžete čerpat až od třetího měsíce. Doba čerpání podpory se tím ale nekrátí.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
13. 1. 2017 22:14, Patrik
Dobrý den,
několik let jsem pracoval v zahraničí (7let), poté jsem se vrátil a řádně registroval na UP, kde jsem pobíral dávky po dobu 3 měsíců - dávky mi byly vypláceny ze zahraničí, ale evidován jsem byl v ČR (spíš formalita při kontrole). Sehnal jsem si práci, ale dnes mi bylo řečeno, že mám skončit (ve zkušební době). Byl jsem zaměstnaný přes měsíc. Chtěl bych se zeptat, pokud znovu půjdu na UP, budou mi vlastně něco vyplácet (tedy už za ČR), i když jsem byl zaměstnaný pouze tak krátkou dobu a před tím jsem vlastně pracoval mimo ČR nebo co mám v tomto případě dělat.?.
Děkuji
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
7. 10. 2019 6:52, Kamil
mám dotazy ohledně podpory mám nárok na podporu v nezaměstnanosti když jsem pracoval Od 1.3.2018 do 28.2.2019 a hned 1.3.2019 jsem nastoupil do jiné práce kde jsem podal výpověď ale musel jsem odejít dřív než jsem měl výpovědní lhůta 2 měsíce takMi zaměstnavatel dál hrubé porušení pracovní smlouvy tak bych se chtěl zeptat jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti když jsem v minulém zaměstnání neporušil nic a byla mi pracovní smlouva skončena normálně děkuji za odpověď
V diskuzi je celkem (21 komentářů) příspěvků.