Další snížení úroků. ČNB znovu pohnula se sazbami
25. 9. 2024 | Pavla Adamcová
Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu počínaje 26. zářím. Jde o sedmý pokles v řadě.
Zdroj: Shutterstock
Hospodářská situace se v posledních letech zásadně změnila. Přímý podíl na tom měl covid, válka na Ukrajině, zažili jsme si surovinové šoky a další. Kombinace těchto faktorů vyhnala nahoru inflaci a způsobila i to, že úrokové sazby vyšplhaly do výšin, které pro naši ekonomiku nejsou obvyklé. Podobné hodnoty zažila naposledy v roce 1999.
Ještě před třemi lety začínala základní úroková sazba České národní banky nulou, to znamená, že šlo docela dobře sehnat levnou půjčku prakticky na cokoliv. Jen málokdo se v takovém úrokovém prostředí zabývá cenou obrátky zboží, tedy tím, kolik firmu stojí peníze zamčené ve skladových zásobách a pohledávkách za odběrateli.
Všechno se ale změnilo, když Česká národní banka v rámci boje s inflací svoje úrokové sazby razantně zvedla. V letošním roce sice pravidelně klesají, ale zdaleka ne na úrovně, v jakých jsme žili před třemi čtyřmi lety.
Podle ekonomů je velmi pravděpodobné, že se situace s nulovými úrokovými sazbami v nejbližších letech opakovat nebude. Je potřeba se přizpůsobit nové ekonomické realitě a dobře pracovat s financemi, ať už s vlastními, nebo s těmi z externích zdrojů.
Můžeme očekávat, že nový normál úrokových sazeb se po období výkyvů ustanoví v nejbližší době. Pravděpodobné ale mnohem výš, než byl v předcovidovém období. Proto firmy musí lépe počítat. Například to, kolik je stojí čas, za který se jim daří proměnit své zboží na peníze.
Vypočítat to můžeou snadno díky tzv. Cash Conversion Cycle (CCC), není to nic složitého:
Počet dní, během kterých firma prodá materiál a zásoby + doba, za jakou odběratel zaplatí fakturu − doba, za kterou firma zaplatí své závazky = Cash Conversion Cycle (Například: 30 + 30 − 20 = 40)
Schválně si zkuste spočítat, jaký je CCC ve vaší firmě. Jako referenční hodnotu, číslo, které chce brát za normál, lze brát 30 dní. Nepltí to ovšem úplně všude, vždycky záleží, v jakém oboru podnikáte. V odvětví s rychloobrátkovým zbožím se CCC pohybuje ve velmi nízkých, až dokonce záporných hodnotách; podle společnosti Deloitte je průměr okolo 13 dní. Naopak velmi vysokých hodnot bude dosahovat v těžkém průmyslu nebo zemědělství. Obecně však platí, že čím kratší váš CCC je, tím lépe pro vás.
Partnerem seriálu je Platební instituce Roger, která zkracuje splatnost faktur na tři dny a pomáhá tak podnikatelům s optimalizací provozních financí. Roger funguje na principu P2P financování – propojuje nezávislé investory a podnikatele bojující s dlouhou splatností faktur. Podnikatelé sami rozhodují o tom, u kterých faktur si nechají zkrátit splatnost a nemusí se zavazovat k profinancování určitého objemu. Za službu platí jenom když ji využívají. Průměrná cena za financování je 1,93 % z hodnoty faktury.
Čím déle perioda trvá, tím víc financí v procesu máte – a vaše vlastní finance bývají často mnohem dražší než jakýkoliv úvěr. Pečlivě si zrevidujte, jestli děláte všechno správně už od chvíle, kdy zaplatíte za vstup (materiál, jiné zboží), až do okamžiku, kdy dostanete zaplaceno za svůj vlastní výstup.
Podívejte se například, jak dlouhé splatnosti faktur máte vyjednané s dodavateli. Hradíte nakupované vstupy dopředu při objednávce, nebo až po tom, co je obdržíte? I taková zdánlivě drobná změna, jako je prodloužení splatnosti vašich závazků, může udělat podstatnou změnu.
Vedle toho si dobu, za kterou odběratel proplatí faktury vám, můžete podstatně zkrátit. Existují bankovní i nebankovní způsoby, jak si zkrátit dlouhou splatnost faktur a dostat zaplaceno třeba už do 3 dnů. Určitě naleznete mnoho dalších způsobů, jak Cash Conversion Cycle zkrátit. Úprava splatností faktur může být jedním z faktorů, které cyklus podstatně zkrátí.
Peníze BrandInsight: Partnerem článku je Roger
Penzijko s finančním bonusem
Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.
Sdílejte článek, než ho smažem