Covid III může začít, vláda schválila záruky

| rubrika: Aktuality | 18. 5. 2020 18:00 aktualizováno 11:16

Zdroj: Shutterstock

Vláda schválila úvěrový program Covid III, který je určen pro podnikatele a firmy zasažené koronavirem. Na státní záruky vyčlenila 150 miliard korun, banky by díky nim měly poskytnout úvěry až za 500 miliard.

Osoby samostatně výdělečně činné a podniky do 250 zaměstnanců získají 90% záruku, společnosti od 250 do 500 pracovníků mohou využít 80% garanci Českomoravské záruční a rozvojové banky. Délka ručení bude v obou případech nanejvýš tři roky. Maximální výše provozního úvěru v programu Covid III, který už bude dostupný i pro zájemce z Prahy, může dosáhnout 50 milionů korun.

„Podpora je poskytována formou ručení Českomoravské záruční a rozvojové banky spolupracující bance za portfolio transakcí konečných příjemců, což zároveň znamená, že na celkový objem takto poskytnutých úvěrů nese v případě jejich nesplácení ČMZRB pouze 30 % rizika, zatímco na financující bance zůstává 70 %,“ vysvětluje Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.

„Tím je financující banka nucena již od samého začátku pečlivě posuzovat úvěruschopnost žádajícího klienta v souladu s pravidly péče řádného hospodáře,“ dodává Štěpánek.

Vláda tentokrát slibuje, že nedojde k vyčerpání slíbených úvěrů krátce po spuštění žádostí, záruky mají stačit až pro 150 tisíc podnikatelů a firem. Otázkou dál zůstává, jestli komerční banky poskytnou úvěr firmám, které nejvíc potřebují pomoc.

„Předpokládáme, že úspěšnost bude vyšší než u Covid II, kde se pohybovala v různých bankách od 50 do 70 procent,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Program Covid III vítají třeba zástupci firem v Hospodářské komoře, jejíž experti se na vzniku programu také podíleli. „Jde o první vládní program, který do ekonomiky umožní reálně napumpovat potřebné stamiliardy korun, které dosud při záchraně podnikatelů stát víceméně jen deklaroval,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Covid III má fungovat jako takzvaná portfoliová záruka. Komerční banky posbírají žádosti o komerční úvěry, posoudí bonitu žadatele, zkontrolují, zda splňují podmínky programu, schválí úvěr a předloží záruční bance projekty, na které stát poskytne kumulovanou záruku. Státu tím odpadne administrativa a žadatel přijde do styku pouze se svou bankou.

Čtěte podrobnosti: Covid III se blíží. Peněz bude dost, ale ne pro každého

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.