Covid III může začít, vláda schválila záruky

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 5. 2020 18:00 aktualizováno 19. 5. 2020 11:16
Covid III může začít, vláda schválila záruky

Zdroj: Shutterstock

Vláda schválila úvěrový program Covid III, který je určen pro podnikatele a firmy zasažené koronavirem. Na státní záruky vyčlenila 150 miliard korun, banky by díky nim měly poskytnout úvěry až za 500 miliard.

Osoby samostatně výdělečně činné a podniky do 250 zaměstnanců získají 90% záruku, společnosti od 250 do 500 pracovníků mohou využít 80% garanci Českomoravské záruční a rozvojové banky. Délka ručení bude v obou případech nanejvýš tři roky. Maximální výše provozního úvěru v programu Covid III, který už bude dostupný i pro zájemce z Prahy, může dosáhnout 50 milionů korun.

„Podpora je poskytována formou ručení Českomoravské záruční a rozvojové banky spolupracující bance za portfolio transakcí konečných příjemců, což zároveň znamená, že na celkový objem takto poskytnutých úvěrů nese v případě jejich nesplácení ČMZRB pouze 30 % rizika, zatímco na financující bance zůstává 70 %,“ vysvětluje Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.

„Tím je financující banka nucena již od samého začátku pečlivě posuzovat úvěruschopnost žádajícího klienta v souladu s pravidly péče řádného hospodáře,“ dodává Štěpánek.

Vláda tentokrát slibuje, že nedojde k vyčerpání slíbených úvěrů krátce po spuštění žádostí, záruky mají stačit až pro 150 tisíc podnikatelů a firem. Otázkou dál zůstává, jestli komerční banky poskytnou úvěr firmám, které nejvíc potřebují pomoc.

„Předpokládáme, že úspěšnost bude vyšší než u Covid II, kde se pohybovala v různých bankách od 50 do 70 procent,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Program Covid III vítají třeba zástupci firem v Hospodářské komoře, jejíž experti se na vzniku programu také podíleli. „Jde o první vládní program, který do ekonomiky umožní reálně napumpovat potřebné stamiliardy korun, které dosud při záchraně podnikatelů stát víceméně jen deklaroval,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Covid III má fungovat jako takzvaná portfoliová záruka. Komerční banky posbírají žádosti o komerční úvěry, posoudí bonitu žadatele, zkontrolují, zda splňují podmínky programu, schválí úvěr a předloží záruční bance projekty, na které stát poskytne kumulovanou záruku. Státu tím odpadne administrativa a žadatel přijde do styku pouze se svou bankou.

Čtěte podrobnosti: Covid III se blíží. Peněz bude dost, ale ne pro každého

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Dozvuk divokých devadesátek. Na západ od Česka má faktoring náskok

16. 3. 2022 | Dominik Stroukal | 1 komentář

Dozvuk divokých devadesátek. Na západ od Česka má faktoring náskok

V západních ekonomikách je faktoring považován za standardní nástroj řízení firemních financí, firmy o něm uvažují spolu s tradičními způsoby, jako jsou úvěry či kontokorenty. Tuzemský... celý článek

Kdy využít kontokorent a kdy faktoring? Podnikové úvěry pohledem expertů

5. 1. 2022 | Radim Zelený | 26 komentářů

Kdy využít kontokorent a kdy faktoring? Podnikové úvěry pohledem expertů

Úvěr, revolving, kontokorent, bankovní či nebankovní faktoring. Nástrojů, které slibují optimalizaci firemních financí, je řada. Jak se v nich zorientovat a podle čeho vybírat?

Bankéř musí vidět za roh. Pomůže i s rozjezdem podnikání

19. 11. 2021 | Iva Brejlová | 3 komentáře

Bankéř musí vidět za roh. Pomůže i s rozjezdem podnikání

Na pobočkách České spořitelny začínají bankéři radit klientům nejen ohledně financí, ale i se směřováním firmy. Segment malých a středních podnikatelů tu má na starosti Petr Wetzler.... celý článek

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

20. 10. 2021 | Dominik Stroukal | 1 komentář

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

Inflace jen tak nezpomalí a úrokové sazby České národní sazby dál porostou. To nahrává alternativnímu financování. Je nejlepší čas se v něm alespoň trochu zorientovat. Může se vám to... celý článek

Státní rozvojová banka se mění. Do fondu přispějí i banky

1. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Státní rozvojová banka se mění. Do fondu přispějí i banky

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) se přejmenovala na Národní rozvojovou banku (NRB). Tato státní banka funguje od roku 1992, zaměřuje se na podporu podnikání. V době covidové... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.