Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Většina firem porušuje zákon, nezveřejňuje své výsledky

| rubrika: Aktuálně.cz | 16. 9. 2009
Většina firem porušuje zákon, nezveřejňuje své výsledky
Více než tři čtvrtiny českých společností dlouhodobě ignorují platné zákony, když neukládají výsledky svého hospodaření (účetní závěrku a výroční zprávu) do sbírky listin obchodního rejstříku.

„Jsou zákony, které firmy nerespektují a státu to nevadí. České podnikatelské prostředí připomíná spíše džungli," postěžovala si Alena Seoud, ředitelka Dun & Bradstreet, společnosti zabývající se poskytování ekonomických informací a hodnocením firem. Podle ní je tento typ informací potřebný nejen pro banky, které mají natolik silné postavení, že od firem tyto informace získají, ale zejména pro obchodní partnery jednotlivých českých firem.

„V Česku chybí údaje o hospodaření společností ve veřejně dostupných zdrojích. Je potom obtížné prověřovat si obchodní partnery a snížit tak riziko, že protistrana nebude schopna dostát svým závazkům," upozorňuje Alena Seoud.

Zveřejňování účetní závěrky a výroční zprávy ukládá firmám § 21a zákona o účetnictví. Není překvapením, že povinnost častěji plní větší firmy (akciové společnosti nebo subjekty s ročními tržbami přes miliardu korun) a nejméně naopak společnosti s ručením omezeným či subjekty s tržbami pod deset milionů korun.

Za rok 2008 doposud informační povinnost nesplnilo 85 % tuzemských společností, ačkoliv základní termín vypršel již koncem července. „Lze předpokládat, že u celé řady společností dojde ke splnění informační povinnosti se zpožděním nebo k nejzazšímu termínu ke konci roku. Nicméně počet subjektů, které v souladu s platnou legislativou finanční výkazy uloží do sbírky listin, podle našich zkušeností nepřesáhne 30 %," dodává Alena Seoud.

Tři možné sankce

Za kontrolu zveřejňování těchto informací jsou odpovědné místně příslušné finanční úřady. „Za nezveřejnění mohou uložit pokutu do výše tří procent hodnoty aktiv společnosti," připomíná ředitelka společnosti Dun & Bradstreet.

Na druhou stranu uznává, že formulace v zákoně je jenom další komplikací pro firmy. „Proč příslušný finanční úřad zároveň veřejně nepublikuje daňové přiznání nebo jej neposkytne Sbírce listin? Zpřehlednila by se tak situace na trhu a více bychom se přiblížili standardům běžným v původních státech EU," soudí Alena Seoud.

K „varování" společnosti Dun & Bradstreet dodejme, že za nesplnění povinnosti hrozí i další sankce. Samotný rejstříkový soud může opozdilci udělit pokutu až 20 tisíc korun, nejdříve by ho ale měl vyzvat k nápravě.

Méně známou hrozbou je obvinění z trestného činu "zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění". Za něj hrozí peněžitý trest, zákaz činnosti nebo dokonce odnětí svobody na šest měsíců až tři roky. Jestliže by nezveřejnění nebo zkreslení informací způsobilo "značnou škodu na cizím majetku nebo jiný zvlášť závažný následek", hrozí viníkovi dokonce vězení v rozmezí od jednoho do pěti let. Značnou škodou se přitom rozumí škoda dosahující částky nejméně 500 tisíc korun. V rukou konkurenta tedy může jít o účinnou zbraň, jak využít "opomenutí" přinejmenším ke znepříjemnění podnikání.

Podnikatelé se bojí o soukromí

Povinné zveřejňování výsledků hospodaření se však nelíbí řadě zejména menších firem. Jejich výhrady by se daly shrnout do hesla „odmítáme ukazovat naše účetnictví mafiánům". Na webu si totiž může každý zjistit majetkové poměry podnikatele a použít tyto informace třeba k výběru výpalného nebo tlaku na nižší marže. Podrobnosti o hospodaření jsou samozřejmě cenné i pro konkurenci, zvláště pokud sama informační povinnost neplní.

Ústavní soud vloni rozhodoval o stížnosti pardubické společnosti CTZ. Ta namítala, že uvedená informační povinnost je v rozporu s právem na ochranu soukromí a ochranu soukromého a rodinného života podle Listiny základních práv a svobod. Firma poukazovala na "nepřiměřenost rozsahu osobních údajů zveřejněných v účetní závěrce, které v konečném důsledku mohou znamenat nebezpečí nejen pro osobu, jíž se týkají, ale také pro osoby jí blízké, zejména její rodinu". Konkrétně jde především o údaje týkající se majetkových poměrů statutárních orgánů obchodních společností, které lze s ohledem na další identifikační údaje zapisované do obchodního rejstříku snadno ztotožnit s konkrétními osobami.

Soud však stížnost zamítl. Podle něj firma nepřinesla konkrétní důkazy, že by zmíněná nebezpečí fyzickým osobám skutečně hrozila. "Nedoložila, že by v konkrétní věci došlo aplikací napadaného ustanovení obchodního zákoníku k porušení ústavně zaručených práv statutárních orgánů společnosti," rozhodl. Potvrdil tak předchozí verdikt Vrchního soudu v Praze, podle něhož je veřejný zájem na publikování informací o podnikatelích vyšší než potenciální nebezpeční jejich zneužití. Místo tajení účetnictví je tedy ve veřejném zájmu, aby "byly třetím osobám přístupné všechny relevantní údaje, mezi kterými je účetní závěrka významným zdrojem informací o ekonomických poměrech podnikatele".

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz na adrese http://aktualne.centrum.cz/finance/podnikani/clanek.phtml?id=647559

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK