Kellnerová – a kdo dál? Nový žebříček nejbohatších Čechů

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 4. 10. 2023
Kellnerová – a kdo dál? Nový žebříček nejbohatších Čechů
Ilustrační milionáři podle AI
Zdroj: Pleska / Midjourney

Nejbohatším Čechem zůstává Renáta Kellnerová. Vdova po zakladateli a hlavním majiteli PPF Petru Kellnerovi ovládá majetek v hodnotě 378 miliard korun, což je o necelých pět miliard méně než před rokem. Ukazuje to nový žebříček, který vydal magazín Forbes.

Na druhé místo se dostal Daniel Křetínský (210,9 miliardy korun, to je o 92 miliard víc než loni). Třetí je Karel Komárek (185,6 miliardy korun), čtvrtý Pavel Tykač (183,3 miliardy) a pátý Andrej Babiš (170,1 miliardy korun).

Forbes zveřejňuje stovku nejbohatších Čechů. Celkově se jmění stovky nejbohatších Čechů meziročně zvýšilo téměř o pětinu: z loňských 2,1 bilionu na letošních 2,47 bilionu korun.

Nejbohatší Češi podle časopisu Forbes

 Odhadovaný majetekHlavní firmy
1. Renáta Kellnerová 378 mld. KčPPF, O2, Home Credit, Air Bank, Cetin, Škoda Transportation, Nova
2. Daniel Křetínský210,9 mld. KčEPH, Blesk, Sparta, Le Monde, Makro
2. Karel Komárek185,6 mld. KčKKCG, MND, Sazka, OPAP
4. Pavel Tykač 183,3 mld. KčSev.en AG
5. Andrej Babiš170,1 mld. KčAgrofert, Duslo, Deza, SKW Piesteritz, Lieken, Lovochemie, Mafra, Kostelecké uzeniny
6. Radovan Vítek149 mld. KčCPI Property Group
7. Aleš Zavoral45,9 mld. KčAlza
8. Pavel Baudyš45,9 mld. KčAvast
9. Michal Strnad45,9 mld. KčCzechoslovak Group, Tatra Trucks, Prim, Fiocchi
10. Jaromír Tesař40,6 mld. KčEnergo-Pro

Podrobně: Kompletní žebříček 100 nejbohatších Čechů

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Mezi stovku nejbohatších letos Forbes zařadil čtyři nováčky. Nejvýše se – na dělené 57. až 60. pozici – umístila dvojice Otakar Šuffner a Marek Vašíček, zakladatelé tradingové společnosti FTMO. Dalšími novými tvářemi v žebříčku jsou Aleš Graf, zakladatel Centropolu, a Lucie Večeřová, dědička zemědělské společnosti Agro-Měřín.

Jak Forbes tento žebříček počítá? „Stejně jako v předchozích letech jsme v naprosté většině případů jmění českých miliardářů řešili přímo ve spolupráci s nimi, tedy těmi, jimž patří. Zároveň při výpočtu vycházíme z veřejně dostupných informací o firmách, které vlastní, mluvíme s jejich CEO či finančními řediteli,“ píše časopis. Zdůrazňuje nicméně, že jde o kvalifikovaný odhad, nikoli ultimátní číslo.

Chcete si splnit své sny? Investujte!

Do minuty vyhledáte nejvýhodnější investiční portfolia a přání vaše i vašich blízkých se začnou plnit. A nemusíte být profík.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období,... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Partners Financial Services