s.r.o. za tisícikorunu: zjednodušení s otazníkem

Eva Sovová | rubrika: Co se děje | 6. 10. 2008 | 8 komentářů
s.r.o. za tisícikorunu: zjednodušení s otazníkem
K založení společnosti s ručením omezeným možná nebude třeba 200 tisíc korun ale pouhá tisícíkoruna. Chystaná změna z dílny Ministerstva spravedlnosti by mohla podle Hospodářské komory nahrávat nepoctivcům.

Jednotlivec, nebo společníci, kteří nyní zakládají společnost s ručením omezeným, musí ze své kapsy dát firmě do vínku základní kapitál ve výši 200 tisíc korun. To by se ale mělo za čtyři roky výrazně změnit. K založení s.r.o. by měla postačovat jen tisícikoruna. Tuto převratnou novinku chystá Ministerstvo spravedlnosti.

"Chystané změny počítají s tím, že obchodní zákoník již nebude existovat samostatně, ale přejde jakožto obchodní zákon pod zbrusu nový občanský zákoník," vysvětluje Zuzana Steinerová, ředitelka tiskového odboru Ministerstva spravedlnosti. Pokud navrhovaná změna projde připomínkovým řízením, posvětí ji vláda a schválí zákonodárci, nová pravidla pro zakládání společnosti s ručením omezeným by měla začít platit od ledna 2012.

"Cílem úpravy je zjednodušit režim podnikání a nesvazovat společníky zbytečnými regulacemi. Návrh novely vychází z osvědčených zákonných úprav, které po léta fungují například v Německu, Velké Británii nebo ve Francii," říká mluvčí Ministerstva spravedlnosti.

"Podnikat jako fyzická osoba na živnostenský listby tak z principu nebylo třeba. Společnost s ručením omezeným jako právnická osoba je sice daňově o nějaké to procento nevýhodnější, ale tyto nevýhody vyváží to, že společníci neručí za závazky své firmy," upozorňuje Martin Chamr, jednatel společnosti s ručením omezeným Chamr & Partners. To v praxi znamená, že společníci v případě krachu firmy neručí celým svým soukromým majetkem jako živnostníci, ale jen majetkem firemním.

Zástupci Hospodářské komory jsou ale k chystané novince skeptičtí, nabádají k opatrnosti a k vytvoření takových pravidel, aby přilišná liberalizace nenahrála nepoctivcům. Hovoří dokonce o morálním hazardu a pochybují, že česká společnost je na takovou změnu připravena. Zároveň upozorňují, že bariéra 200 tisíc korun základního kapitálu byla nastavena proto, aby se odbouralo mínění, že každý podnikatelje podvodník.

"Běžný podnikatel nedá hned na začátku dohromady 200 tisíc korun a nemá také dostatečné schopnosti, aby řídil společnost s ručením omezeným, svolával valnou hromadu, představenstvo, vedl podvojné účetnictví a další potřebnou administrativu, která je u obchodní společnosti nezbytná," míní Jana Kozlíková, mluvčí Hospodářské komory České republiky.

Částka 200 tisíc korun, kterou musejí podle současné legislativy dát společníci při založení firmydohromady, ale nejsou peníze, které na kontě firmy stále leží. Tyto finance mohou okamžitě použít například na vybavení firmy, nákup zboží či další investice. Na kontě tak s.r.o. může během prvního měsíce fungování zůstat jen pár korun.

"Základní kapitál je dnes v principu otázkou spíše účetní, " říká podnikatel Martin Chamr. Podle něj proto chystaná novinka nepředstavuje žádná větší rizika. "Každý ovšem bude muset věnovat větší pozornost tomu, s kým obchoduje a jakou má tento subjekt minulost," poznamenává.

Anketa

Schválí zákonodárci chystanou novinku?

"Myšlenka založit firmujen s pouhým tisícikorunovým základním kapitálem je velmi lákavá, avšak v českých podmínkách, kde se poctivost příliš nenosí, je ručení majetkem velmi významné. Je potřeba stanovit takové kontrolní mechanismy, které budou chránit ostatní podnikatele," podotýká Jana Kozlíková z Hospodářské komory.

S tím souhlasí i podnikatel Martin Chamr: "Bude důležité vyvinout lepší systém sledování neplatičů prostřednictvím pečlivě vedených databází nebo bankovních registrů, protože se dá očekávat zakládání velkého množství subjektů s novým idendifikačním číslem, které se mohou opakovaně stávat neplatiči."

Podle Ministerstva spravedlnosti reaguje chystaná novinka na stav, kdy základní kapitál již ztratil význam při ochraně věřitelů. "Tuto ochranu nyní zajišťují jiné účinné mechanismy jako je insolvenční zákon, pravidla pro správu majetku společnosti s ručením omezeným nebo regulace podnikatelských seskupení," uzavírá mluvčí Ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

Jak by měl stát chránit spotřebitele před nepoctivými podnikateli? Podělte se o názor.

 

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 10. 2008 7:33, ixka

Tak jako to dělají venku. Nepovažují apriori všechny za lumpy, ale počítají přitom s určitým procentem lumpů (a tudíž se ztrátami) , kteří se najdou vždycky. Zákony tam ale nedělají podle lumpů, ale podle poctivých podnikatelů. Tímhle článkem chcete říct, že norma a většina v Čechách je lump a z toho musí náš zákon vycházet? Velmi ostudné.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 11. 2008 19:46, ing. neumann

Konečně je už i v ČR firma, která založí s.r.o. zcela zdarma a dokonce uhradí i správní a soudní poplatky. Stačí zadat go google nebo do seznamu "založení firmy zdarma" a naleznete jejich stránky...

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

Služba eKasa operátora O2 k 25. říjnu končí. Přes tři tisíce podnikatelů, kteří tento pokladní systém využívají, přebírá společnost Storyous.

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 67 komentářů

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

Končící vláda Andreje Babiše reaguje na rostoucí počet pozitivních testů na covid-19. Chce předejít zahlcení nemocnic, které by mohlo znovu omezit dostupnost zdravotní péče nesouvisející... celý článek

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

20. 10. 2021 | Dominik Stroukal

Úvěry zdražují. Přichází doba alternativního financování

Inflace jen tak nezpomalí a úrokové sazby České národní sazby dál porostou. To nahrává alternativnímu financování. Je nejlepší čas se v něm alespoň trochu zorientovat. Může se vám to... celý článek

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

19. 10. 2021 | Jiří Hovorka

Paušální daň se blíží. Spočítejte si, jestli se vám vyplatí

Noví zájemci se mohou k paušální dani hlásit do 10. ledna. Kolik za rok 2022 zaplatí a komu se to vyplatí? Máme kalkulačku.

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

19. 10. 2021 | Jitka Šorfová

Síť kaváren vzdoruje pandemii. Promění krizi v příležitost?

Až do příchodu koronaviru vedli manželé Kolští prosperující síť kaváren. Ze dne na den museli najet na krizové řízení, aby minimalizovali ztráty v době lockdownů. Kam se teď posunout... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.