Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

Vládní balíček počítá s postupným zvýšením odvodů u osob samostatně výdělečně činných. Většina z nich na pojistném zaplatí o víc než 20 tisíc korun ročně. Reforma více dopadá na drobné živnostníky, nikoliv na ty „bohaté“, ukazují výpočty.
Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

Zdroj: Shutterstock

Od příštího roku se mají podle vládního návrhu zvyšovat odvody na sociální i zdravotní pojištění osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Důvodem je, že zhruba 60 procent podnikatelů si v současnosti platí jen minimální povinnou částku. Do důchodového systému tak odvádějí výrazně méně než zaměstnanci a pak pobírají nízké důchody. 

„Vláda navrhla zvýšení odvodů OSVČ na sociální a zdravotní pojištění konkrétně tak, že se zvýší v letech 2024 až 2026 minimální vyměřovací základ pojistného na sociální pojištění OSVČ z 25 na 40 procent průměrné mzdy. Tedy o pět procentních bodů ročně. Tím se přiblíží minimální vyměřovací základ na úroveň minimální mzdy,“ vysvětluje Stefan Fous z tiskového oddělení ministerstva financí.  

V prvních třech letech podnikání by ale snížený minimální vyměřovací základ zůstal. Minimální mzda činí v letošním roce 17 300 korun. 

Zároveň by si OSVČ platily pojistné nejméně z 55 procent namísto současných 50 procent základu daně – tato změna se má týkat jak sociálního, tak zdravotního pojištění.

„Adekvátně se tomu bude upravovat i paušální daň v příštích letech. Propočty a změnu legislativy v tomto ohledu chystáme,“ dodává Fous.  

Jak se změní odvody na sociální pojištění OSVČ

  

2023 (současnost)

2024 (návrh)

2025 (návrh)

2026 (návrh)

Minimální vyměřovací základ 

25 % 

30 % 

35 % 

40 % 

Vyměřovací základ 

50 % 

55 % 

55 % 

55 % 

O nutnosti upravit výši odvodů u OSVČ se v souvislosti s důchodovou reformou mluvilo už dlouho. Současný návrh ovšem sebere více peněz z kapes drobných podnikatelů než těch, kteří mají příjmy ročně kolem milionu a více.  

„První opatření se týká pouze těch OSVČ, jež platí zálohy z minimálního vyměřovacího základu, tedy nyní těch, kteří mají základ daně do výše zhruba 240 tisíc korun. Při uplatnění 60procentního paušálu odpovídá tento základ daně příjmům ve výši cca 600 tisíc korun. Druhé opatření, tedy zvýšení vyměřovacího základu na 55 procent základu daně, se dotkne všech OSVČ, tedy i těch, které mají vyšší příjmy, než ze kterých se platí minimální zálohy,“ vysvětluje daňová expertka společnosti Mazars Gabriela Ivanco.  

Vypočítala, že po zavedení prvního i druhého opatření se hranice příjmů, do které bude nutné platit minimální měsíční zálohy, zvedne až na téměř 900 tisíc korun za rok.  

„Je zřejmé, že poplatníci odvádějící zálohy z minimálního vyměřovacího základu odvádějí na zálohách vzhledem k výši svého příjmu relativně více než poplatníci, kteří platí ze skutečného vyměřovacího základu. Přičemž platí: čím nižší zisk, tím relativně více odvádí na zálohách státu,“ upozorňuje Ivanco.  

Příklady: 

Podnikatel s příjmy 600 tisíc korun ročně a 60procentními paušálními výdaji nyní odvede pojistné na sociální pojištění z minimálního vyměřovacího základu ve výši 2944 korun za měsíc. V letošním roce je minimální vyměřovací základ stanoven částkou 120 972 korun. V roce 2026 by tento podnikatel odvedl pojistné také z minimálního vyměřovacího základu, ale už ve výši 4710 korun za kalendářní měsíc. Připlatí si měsíčně o 1766 korun.  

Podnikatel s příjmy jeden milion korun a 60procentními paušálními výdaji nyní odvede pojistné ze skutečného vyměřovacího základu, a to ve výši 4867 korun měsíčně. V roce 2026 by odvedl pojistné také ze skutečného vyměřovacího základu, jeho výše by ale činila 5354 korun. Oproti současnosti zaplatí víc jen o 487 korun. 

Chcete si i v penzi plnit sny? Poradíme!

Najděte si nejvýhodnější penzijní spoření a získejte státní příspěvky i slevy na dani. Podpořit vás může i zaměstnavatel.

Nejvíce si připlatí lidé, kteří odvádějí pojistné z minimálního vyměřovacího základu. „Pro tyto nejmenší živnostníky by se mohlo jednat o výrazný zásah do jejich podnikání. V tom lze právě spatřovat problém – že reforma dopadá spíše na drobné, často příležitostné živnostníky, a nikoliv na ty, kteří obcházejí zákon pomocí například švarcsystému,“ říká Ondřej Preuss, zakladatel webu DostupnyAdvokat.cz 

Podobný názor má daňový expert Michal Jelínek z V4 Group. „Způsob, jakým k řešení problému vláda přistoupila, není nejšťastnější. Pokud bude nějaká OSVČ v jednom roce ztrátová například z důvodu zvýšených nákladů, pak odvody na sociální pojištění mohou tuto osobu nepřiměřeně zatížit,“ říká Jelínek.

Logičtější by podle něj bylo více zvýšit poměr vyměřovacího základu vůči základu daně. „Jeho zvýšení i o několik desítek procent by mělo neutrálnější dopad než zvýšit minimální vyměřovací základ podle výše průměrné mzdy," míní Jelínek.

Podle Hospodářské komory by stát měl spíše než direktivně zvyšovat odvody usilovat o to, aby si živnostník dobrovolně platil vyšší pojistné, pokud chce dosáhnout na vyšší sociální dávky

„Rozumíme tomu, že by minimální vyměřovací základ měl být na úrovni minimální mzdy. Ale nezapomeňme, že podnikatel nedostane podporu v nemoci, musí se často starat o své zaměstnance, nemůže odjet na dovolenou. Argumentaci, že drobný podnikatel v tuto chvíli nevidí, že se jednou dostane do stísněné situace a bude chtít sociální dávky nebo bude mít nízký důchod, odmítáme,“ reaguje mluvčí komory Miroslav Diro.

Doplňuje, že podnikatelé jsou svéprávní a nepotřebují vodit za ruku. „Pokud budou odvádět menší částky, musí počítat s nižším důchodem,“ dodává Diro. A připomíná, že minimálmí výše záloh se už nyní zvyšuje každý rok v lednu. Výpočet je navázán na průměrnou mzdu v Česku.  

Výše minimálních záloh na sociální pojištění se nyní vypočítá jako 29,2 procenta z 25 procent průměrné mzdy. Ta je pro letošní rok stanovena částkou 40 324 korun. Pro letošní rok tak OSVČ na hlavní činnost platí minimálně 2944 korun měsíčně. Pokud polovina jejich zisku (příjmy minus výdaje) překročí částku 120 972 korun, platí už ze skutečného základu daně. Minimální zálohy na zdravotní pojištění tvoří 13,5 procenta z poloviny průměrné mzdy, letos tedy 2722 korun. 

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Podnikatelské účty mají novou konkurenci. Porovnali jsme nabídku

1. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Podnikatelské účty mají novou konkurenci. Porovnali jsme nabídku

Nabídka podnikatelských účtů na trhu roste. Nově s ním v květnu přišla Air Bank. Čím chce zaujmout a jaké jsou další možnosti?

Další milostivé léto schváleno. Dluhů se teď zbaví i živnostníci

17. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Další milostivé léto schváleno. Dluhů se teď zbaví i živnostníci

Penále na sociálním pojištění nebo nedoplatky daní. To jsou nejčastější dluhy, které živnostníci a malé firmy mají u státní správy. Můžou se jich zbavit od letošního července do listopadu.... celý článek

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

4. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme. celý článek

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2023 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co všechno je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Peníze pro malé podniky jsou čím dál dražší

30. 4. 2023 | Adam Šoukal

Peníze pro malé podniky jsou čím dál dražší

Drobní podnikatelé zůstávají konzervativní. Když hledají pomoc s financováním, jdou tam, kde je obtížně dostupná. Oslovují především banky a na alternativní způsoby financování přecházejí... celý článek

Partners Financial Services