Zrušených živností už je víc než za celý loňský rok

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 8. 3. 2023
Zrušených živností už je víc než za celý loňský rok

Zdroj: Shutterstock

Počet letos zrušených živností se blíží sto tisícům. To je asi o 20 tisíc víc než za celý loňský rok. Může za to automatické zavádění datových schránek všem OSVČ, se kterým se pojí také nové povinnosti pro podnikatele. Například podávat daňové přiznání výhradně elektronicky. Vyplývá to z dnešní zprávy poradenské společnosti Dun & Bradstreet.

Podle nejnovějších údajů v únoru zrušilo živnost 78 042 podnikatelů, za celý loňský rok podnikání ukončilo 80 163 OSVČ. Od začátku roku 2023 počet ukončených živností přesáhl 95 tisíc.

Stát od letoška automaticky přiděluje datové schránky i lidem, kteří si podnikáním jen přivydělávají nebo kteří mají živnost přerušenou.

Zdroj: Dun & Bradstreet

Živnostenská oprávnění ruší ve větší míře „spící“ podnikatelé, kteří reálně nepodnikají. „Fyzické osoby, které používaly podnikání na živnostenský list jako legální formu přivýdělku, budou volit jiné možnosti, jako jsou například dohody o práci vykonávané mimo pracovní poměr nebo přejdou do šedé zóny,“ říká Petra Štěpánová, analytička z Dun & Bradstreet.

Nejčastějšími předměty činnosti v případě rušených živností byly letos velkoobchod a maloobchod, výstavba budov a stravování.

TOP 5 oborů činnosti s nejvíce rušenými živnostmi leden až únor 2022

Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel

8061

Maloobchod v nespecializovaných prodejnách

6479

Zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení

5796

Výstavba bytových a nebytových budov

4363

Stravování v restauracích, u stánků a v mobilních zařízeních

2632

Zdroj: Dun & Bradstreet

Aktuálně je v Česku registrováno víc než 2,1 milionu živnostníků. „Podle interní metodiky Dun & Bradstreet podnikatelské aktivity vykonává zhruba 1,143 milionu OSVČ, což představuje 52 procent z celkového počtu. Ostatní vydaná živnostenská oprávnění jsou takzvaně spící, což v praxi znamená, že fyzická osoba má vydaný živnostenský list, ale podnikatelské aktivity nevykonává,“ upřesňuje Štěpánová.

Mezi lety 2021 až 2022 stoupl počet podnikatelů jen o 6846, což je přírůstek srovnatelný s obdobím 2020 až 2021. Za první dva měsíce letošního roku přibylo nových podnikatelů 15 137, o 13 procent víc než loni.

Datové schránky jsou od roku 2023 povinné pro všechny živnostníky a další podnikatele (OSVČ). Včetně těch, kteří mají podnikání jen jako vedlejší nebo pozastavenou činnost. Povinnost se rozšířila také na spolky, sdružení a nadace včetně společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ). Stát jim datovou schránku aktivuje automaticky, přihlašovací údaje dostávají noví uživatelé postupně od ledna do března. 

Psali jsme víc:

 

Utíká to
Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na FacebookInstagram nebo Twitter a neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

30. 3. 2023 | Petr Kučera

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

Jaké jsou termíny pro daňové přiznání, přehledy pojištění OVSČ a oznámení osvobozených příjmů? Máme podrobnosti.

Těšíte se na daňový přeplatek? Ještě si počkejte

27. 3. 2023 | Petr Kučera

Těšíte se na daňový přeplatek? Ještě si počkejte

Jestli jste za loňský rok zaplatili vyšší zálohy na daň, než jste nakonec museli, máte nárok na vrácení přeplatku. Daňový bonus vás může potěšit i bez záloh. Kdy vám finanční úřad pošle... celý článek

Naskenovat ho nestačí. Jak na daňové přiznání s povinnou datovkou

20. 3. 2023 | Petr Kučera

Naskenovat ho nestačí. Jak na daňové přiznání s povinnou datovkou

Abyste splnili povinnost podat daňové přiznání elektronicky, musí být ve formátu XML. Nestačí tedy poslat například naskenovaný formulář ve formátu PDF prostřednictvím datové schránky... celý článek

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak?

18. 3. 2023 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak?

Přiznání z příjmů fyzických osob za rok 2022 sice nepřináší revoluční novinky, pár změn ale stojí za pozornost. Tady je přehled.

Služební Porsche si kupují i firmy ve ztrátě, ukázala analýza

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Služební Porsche si kupují i firmy ve ztrátě, ukázala analýza

Kolik automobilů značek obecně uznávaných za luxusní, je v Česku registrováno na firmy? Ve vozovém parku českých firem nejsou takové službáky nijak výjimečné. Zjistila to ve své analýze... celý článek

Partners Financial Services