Zrušených živností už je víc než za celý loňský rok

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 8. 3. 2023
Zrušených živností už je víc než za celý loňský rok

Zdroj: Shutterstock

Počet letos zrušených živností se blíží sto tisícům. To je asi o 20 tisíc víc než za celý loňský rok. Může za to automatické zavádění datových schránek všem OSVČ, se kterým se pojí také nové povinnosti pro podnikatele. Například podávat daňové přiznání výhradně elektronicky. Vyplývá to z dnešní zprávy poradenské společnosti Dun & Bradstreet.

Podle nejnovějších údajů v únoru zrušilo živnost 78 042 podnikatelů, za celý loňský rok podnikání ukončilo 80 163 OSVČ. Od začátku roku 2023 počet ukončených živností přesáhl 95 tisíc.

Stát od letoška automaticky přiděluje datové schránky i lidem, kteří si podnikáním jen přivydělávají nebo kteří mají živnost přerušenou.

Zdroj: Dun & Bradstreet

Živnostenská oprávnění ruší ve větší míře „spící“ podnikatelé, kteří reálně nepodnikají. „Fyzické osoby, které používaly podnikání na živnostenský list jako legální formu přivýdělku, budou volit jiné možnosti, jako jsou například dohody o práci vykonávané mimo pracovní poměr nebo přejdou do šedé zóny,“ říká Petra Štěpánová, analytička z Dun & Bradstreet.

Nejčastějšími předměty činnosti v případě rušených živností byly letos velkoobchod a maloobchod, výstavba budov a stravování.

TOP 5 oborů činnosti s nejvíce rušenými živnostmi leden až únor 2022

Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel

8061

Maloobchod v nespecializovaných prodejnách

6479

Zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení

5796

Výstavba bytových a nebytových budov

4363

Stravování v restauracích, u stánků a v mobilních zařízeních

2632

Zdroj: Dun & Bradstreet

Aktuálně je v Česku registrováno víc než 2,1 milionu živnostníků. „Podle interní metodiky Dun & Bradstreet podnikatelské aktivity vykonává zhruba 1,143 milionu OSVČ, což představuje 52 procent z celkového počtu. Ostatní vydaná živnostenská oprávnění jsou takzvaně spící, což v praxi znamená, že fyzická osoba má vydaný živnostenský list, ale podnikatelské aktivity nevykonává,“ upřesňuje Štěpánová.

Mezi lety 2021 až 2022 stoupl počet podnikatelů jen o 6846, což je přírůstek srovnatelný s obdobím 2020 až 2021. Za první dva měsíce letošního roku přibylo nových podnikatelů 15 137, o 13 procent víc než loni.

Datové schránky jsou od roku 2023 povinné pro všechny živnostníky a další podnikatele (OSVČ). Včetně těch, kteří mají podnikání jen jako vedlejší nebo pozastavenou činnost. Povinnost se rozšířila také na spolky, sdružení a nadace včetně společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ). Stát jim datovou schránku aktivuje automaticky, přihlašovací údaje dostávají noví uživatelé postupně od ledna do března. 

Psali jsme víc:

 

Utíká to
Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na FacebookInstagram nebo Twitter a neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

redakce Peníze.CZ

Autor článku redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Navštivte svět soudobého umění

Navštivte svět soudobého umění

Letní výtvarný salon KodlContemporary představuje přední osobnosti současné umělecké scény na výstavě v Galerii KODL.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+114
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Začátek podnikání? Nápad mimo mísu je lepší než žádný nápad

28. 6. 2024 | Lucie Kocurová

Začátek podnikání? Nápad mimo mísu je lepší než žádný nápad

Rozjíždíte podnikání, máte živnost či malou firmu nebo je váš skvělý byznysový záměr teprve ve fázi představ a myšlenek, které byste si potřebovali s někým zkušeným utřídit? Business... celý článek

Jak začít budovat e-shop založený na prodeji triček online?

25. 6. 2024 | PR text

Jak začít budovat e-shop založený na prodeji triček online?

Rádi byste začali podnikat v něčem originálním, vřelém a humorném? Internetový obchod s tričky může být skvělý podnikatelský krok. Na internetu je možné oslovit široké publikum a přinést... celý článek

Dlouhodobý pronájem auta: řešení pro firmy i jednotlivce

13. 6. 2024 | PR text

Dlouhodobý pronájem auta: řešení pro firmy i jednotlivce

Dlouhodobý pronájem auta je skvělá alternativa k jeho vlastnictví, zvlášť když ho potřebujete na několik měsíců a víc. Tento druh pronájmu je stále populárnější nejen mezi lidmi, ale... celý článek

Virtuální sídlo má nejen finanční benefity

27. 5. 2024 | PR text

Virtuální sídlo má nejen finanční benefity

Chcete podnikat? Pak musíte mít oficiální sídlo. A to ať už se rozhodnete pro živnost, nebo s.r.o. Obě skupiny mohou bez problémů využívat tzv. virtuální sídla. Je to nejen skvělá příležitost... celý článek

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Partners Financial Services